Jaki jest najbardziej iniwersalny format pliku video?
Chodzi mi o to, jakie jest najmniejsze ryzyko tego, że dany zapisany film nie będzie mógł zostać odtworzony na innym komputerze. W sensie: jaki jest najbardziej uniwersalny, powszechny format?
Na przykład chce coś nagrać i puścić w świat na płytach. Wiadomo że nie każdy ma setki kodeków na komputerze, więc do jakiego formatu jest najbezpieczniej renderować filmy by jak najwięcej osób je odczytało natychmaistowo i bez problemów.

WMV? Bo to Windowsowski format? Czy coś innego?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
DVD-video
Odpowiedz
No to zależy, jak chce puścić, bo owszem, DVD, pod warunkiem że SD i ze ktoś to dostaje na płycie.
Tak naprawdę chyba jedynym formatem który pójdzie obecnie na wszystkim jest mpeg1, niestety za wszystkimi swoimi ograniczeniami.
Jeżeli odbiorcami są windowsowcy, to jak najbardziej WMV.
Osobiście biorąc pod uwagę poziom piractwa wybrałbym był DivX Pro - odbiorca dostaje plik który jest w miarę standardowy (jest mnóstwo urzadzęń zcertyfikowany do odtwarzania DivX), może w prosty sposób ściągnąć i jednym kliknieciem zainstalować kodek ze strony producenta o ile będzie to w ogóle potrzebne.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
A ja uważam że wmv. Nigdy nie odważyłem się robiąc robotę dla firmy oddać np próbkę do oceny na czymś innym. Tylko w tym formacie nie było kłopotów z odtwarzaniem. Sporadycznie w qt mov
Odpowiedz
Tak, jednak nie mówię tutaj o DVD. Ani nawet o odtwarzaczu DVD w komputerze. Chodzi mi o format "inny". Gdzie po prostu poda się komuś plik na pendrivie i tyle.

No, o Divxie też myślałem, ale wg mnie bardziej prawdpopodobne jest, że pójdzie na więksozści komputerów WMV niż DIVX. Kodeki od WMV są w standarcie a DIVX nie jest.

WMV i QuickTime *.mov - ja też tak sądzę.
Odpowiedz
Ja używam mp4 i nie miałem problemu z odtworzeniem nigdy na żadnym kompie - praktycznie każdy ma jakieś kodeki zainstalowane a mp4 jest standardem ;)
Odpowiedz
Ja nie miałem :]
Odpowiedz
MPEG2 (czyli DVD) również jest standardem, a do tego, jażdy chyba system operacyjny posiada kodeki pozwalające na odtwarzanie MPEG2... a mimo wszystko spotkałem się z sytuacją, gdzie MPEG2 nie działał (i nie mówię o starszych MAC'ach).
Ja zazwyczaj przygotowuję w kilku formatach, chyba, że zostanie potwierdzony (sprawdzony) jeden konkretny format (zazwyczaj właśnie MP4 - AVC).

Jednak moim zdaniem płyta DVD jest na tyle standardem, że nawet jak ktoś ma nawalone w komputerze, to może ją odtworzyć na stacjonarnym odtwarzaczu DVD... tylko rozdzielczość SD :( coś za coś.
Odpowiedz
Nie pokładam już nadziei w płyty DVD i SD.
Teraz to już nowe GO Pro Hero 3 w 4K kręci.
Wszystko gna do przodu, także nie wróżę sukcesów dalszych DVD.
Odpowiedz