Mikrofon zewnętrzny: Rode M3, czy Rode VideoMic
Witam :) Pewne okoliczności zmusiły mnie do kupna mikrofonu zewnętrznego, upatrzyłem więc te dwa: Rode M3 oraz Rode VideoMic. Mikrofon będzie podpinany do Canona 550D, cel to głównie nagrywanie dźwięku do krótkometrażówek (dialogi, ADR, wiadomo :)). Teraz zastanawiam się, który z tych dwóch będzie dla mnie lepszy. Co możecie poradzić :)?
Odpowiedz
Jak chcesz nagrywać dialogi do filmów to niestety poza mikrofonem czeka Cię jeszcze tyczka, deadcat oraz przejściówka z XLRów na jacka do Canona. Poza tym wymienione przez Ciebie mikrofony służą zupełnie do czego innego. Rode VideoMic jest mikrofonem nakamerowym zaś Rode M3 słuzy do nagrywania wokalu, muzyki. Na Twoje potrzeby i z uwzględnienie Canona celowałbym razcej w Rode NTG-2.
Odpowiedz
Tak, o reszcie wiem, z tym nie ma problemu, bo wszystko w zasadzie mam pod ręką. NTG-2 niestety jest poza moim budżetem, więc muszę się zdecydować na któryś z tych dwóch lub jakiś w podobnej cenie. A gdyby do VideoMica podłączyć przedłużacz i "zainstalować" na tyczce? Oglądałem jakieś testy na YT, ale jakość dźwięku z M3 wydawała mi się jednak lepsza.
Odpowiedz
Trochę odświeżę temat, gdyż mam pytanko, a nie ma po co zakładać nowego tematu. Co do mikrofonu zdecydowałem się na Rode M3. Pytanie jest następujące, czy jest sens dokupywać do tego cuś takiego: http://www.behringer.com/EN/Products/502.aspx Niestety w 550d przedwzmacniacz jest raczej słabej jakości, więc po podpięciu mikrofonu do Canona muszę w ML ustawić Analog Gain na maxa (czasem muszę podbić też Digital Gain) żeby dało się usłyszeć aktora, co powoduje szumy. Czy po dodaniu takiego mikserka jakość dźwięku poprawi się na tyle, że w ogóle warto w to inwestować? Chodzi mi o model z napięciem phantom (starsze tego nie miały).
Odpowiedz
Nie mam tego mikrofonu, ale z opisu wychodzi, że ma przedwzmacniacz w środku (mikrofon aktywny - konieczne jest zasilanie bateryjne lub phantom).
Sprawdź na nowej baterii, jak działa. Ewentualnie pożycz od kogoś jakiś mikserek lub nawet D-Box z phantomem, żeby sprawdzić jak będzie działać na takim zasilaniu...
Odpowiedz
Na samej baterii mikrofon działa, tylko, że sygnał jest za słaby i muszę podbijać decybele. Jeżeli aktor trzyma go tuż przy twarzy to problemu nie ma, gorzej, kiedy muszę zamontować sprzęt na tyczce :) Podejrzewam, ze 9V to trochę za małe napięcie. Nie mam od kogo pożyczyć takiego miksera, więc zaryzykuje z tym Behringerem. Przetestuję i podzielę się wrażeniami ;)
Odpowiedz
Tylko weź pod uwagę, że nie będziesz wtedy mobilny (mixer wymaga zasilania).
Jeśli to nie jest potrzebne, to ok. Ale jeśli przyda Ci się również w terenie, to rozglądnij się za czymś na baterie (nawet mały zwykły DiBox)...
Odpowiedz
Ciekawy temat i w samą porę, ja też zastanawiać się będe niebawem nad kupnem mikrofonu do swojej lustrzanki. Padro, pisz wszystko, będę czytał z zaciekawieniem do jestem w podobnej sytuacji. Powoli rozglądam się za mikrofonem. I właśnie chciałbym mieć taki nakamerowy, bez potrzeby śmigania z tyczką bo to jest do bani rozwiązanie.

PS
Rezygnuję z taniego sposobu oświetlania halogenami. Za duże do tachania i daje gorąc.
Stawiam na lampy diodowe na akumulatorowe baterie. Są świetne a do tego bardzo małe.
Sprawdzają się fantastycznie, lepiej niż przypuszczałem.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Tak przy okazji - próbował ktoś zrobić oświetlenie diodowe samodzielnie? Co prawda trudno oczekiwać od domowej roboty światła stabilności temperatury światła (ale kto daje taką gwarancje w chińskiej lampce?), ale np. takiego "domowego" kino-flo, ringu czy lampki na kamerę z pasków diodowych już może być ciekawą zabawą.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(10-02-2012, 21:58)Padro Productions napisał(a):  Na samej baterii mikrofon działa, tylko, że sygnał jest za słaby i muszę podbijać decybele. Jeżeli aktor trzyma go tuż przy twarzy to problemu nie ma, gorzej, kiedy muszę zamontować sprzęt na tyczce :) Podejrzewam, ze 9V to trochę za małe napięcie. Nie mam od kogo pożyczyć takiego miksera, więc zaryzykuje z tym Behringerem. Przetestuję i podzielę się wrażeniami ;)

Mikrofon jest jak najbardziej ok - no ale wybacz nie do tyczki. Mikrofon ten ma charakterystykę kardioidalna. Można go używać do "łapy" i jako "efektowy" na kamerę. Jeśli chciałeś kupić na tyczkę i nagrywać wyraźnie wypowiedzi z większej odległości no to nie ta charakterystyka. Z rode to ntg3 lub np ntg8 o charakterystyce kierunkowej i superkierunkowej.
Odpowiedz