Velocity – czy można z tego precyzyjnie korzystać?
Witam,
nie potrafię dogadać się z tematem przyśpieszania/zwalniania w Vegasie.
Jakieś to totalnie nieintuicyjne jest dla mnie, może ktoś coś podpowie?
Chodzi mi o to, że vegas przyśpiesza zaznaczony fragment czasu zamiast (co wydaje mi się naturalne) zaznaczonego fragmentu ścieżki video.
Podam obrazek dla ułatwienia.
Zaznaczyłem sobie bardzo precyzyjnie kawałek ścieżki video 2 punktami na linii velocity.
Ten konkretny fragment chciałem przyśpieszyć.
Podniosłem jego prędkość jak na zrzucie – do góry.
Efekt – Vegas wypełnił zaznaczony przez mnie fragment czasu przyśpieszonym materiałem – czyli przedłużył fragment, który chciałem przyśpieszyć o 3 razy (velocity 300%)
Teraz muszę jeszcze raz szukać fragmentu, gdzie chciałem skończyć przyśpieszanie i tam dodać punkt i zwalniać. To znowu zmienia prędkości w całym klipie i znów jestem w złym miejscu z efektem zwolnienia – masakra i mordęga.
To bez sensu jest robota.
Mam coś źle ustawione w vegasie czy Wy też tak macie?
Kombinowałem z opcją switches na evencie ale niczym nie potrafię tego zmienić tak żeby vegas zwalniał/przyśpieszał wybrany fragment Wideo a nie zaznaczony fragment czasu.
Pozostaje tylko mozolne cięcie klipu na fragmenty i zmienianie ich tempa osobno ale to ma swoje wady.

Mam SVPro11.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A jak sobie wyobrażasz... ze co tam dalej Vegas ma wkleić?
Nikt Ci nie każe używać Velocity do przyspieszenia. Możesz przecież wyciąć fragment, który chcesz przyspieszyć, i zmienić prędkość w właściwościach, albo "ścisnąć" go z wciśniętym "Ctrl'em".
Odpowiedz
(08-30-2012, 17:18)mateuszszar napisał(a):  A jak sobie wyobrażasz... ze co tam dalej Vegas ma wkleić?
Nikt Ci nie każe używać Velocity do przyspieszenia. Możesz przecież wyciąć fragment, który chcesz przyspieszyć, i zmienić prędkość w właściwościach, albo "ścisnąć" go z wciśniętym "Ctrl'em".
@Mateusz ja wiem jak mogę przyśpieszać czy zwalniać fragmenty - przerobiłem to na vegasie Movie Studio :)
Ale po to mam Pro11 żeby pewne rzeczy były prostsze i lepsze imo.
Chciałem płynnie przyśpieszać i zwalniać wybrane fragmenty wrzuconego eventu.

Więc wyobrażam sobie to tak:

1. zaznaczam jakiś fragment ścieżki video (precyzyjnie co do klatki)
2. podnoszę mu velocity np do 300%
3. ten fragment materiału video jest odgrywany szybciej a następnie
4. wideo zwalnia do normalnej prędkości dokładnie w następnej po ostatniej klatce materiału który zaznaczyłem w pkt 1.
5. Długość eventu (mierzona w czasie) dopasowuje się do zmian jakie wprowadziłem zmieniając tempo fragmentów, tak żeby klip spokojnie "dojechał" sobie do swojego oryginalnego końca. (więc jak przyśpieszałem to event powinien być krótszy niż oryginalnie).
Odpowiedz
@Krzysz - Cóż poradzić w takim razie, skoro wsystko wiesz, tylko (w Twojej opini) w wersji PRO nie jest to prostsze i lepsze... Może akurat nie TYM różnią się wersję Studio/Pro? ;)

Nie rozumiem w takim razie, po co ten cały temat?
Odpowiedz
Cytat:Ale po to mam Pro11 żeby pewne rzeczy były prostsze i lepsze imo.

Prawdopodobnie tak, ale też prawdopodobnie nie. W kwestii przyspieszenia czy ogólnie operacji na ścieżkach i eventach oprócz maskowania Movie Studio się tu od Pro chyba niczym szczególnym nie różni. A czy możesz trochę dokładniej i prościej wyjaśnić, o co Ci chodzi? Czy Ty chcesz po prostu zwolnić jakiś kawałek wideo w środku całego filmu, tak, by wyglądało mnie więcej: normalnie-szybko-normalnie?
Odpowiedz
Vegas jeżeli chodzi o bawienie się w zmianę *tempa obrazu to dupa.

*woj rzeczywiście
Odpowiedz
tępa może i dupa, ale tempa - to nie ma żadnych problemów...
Odpowiedz
(08-30-2012, 17:37)Krzysz napisał(a):  Więc wyobrażam sobie to tak:[/u]
1. zaznaczam jakiś fragment ścieżki video (precyzyjnie co do klatki)
2. podnoszę mu velocity np do 300%
3. ten fragment materiału video jest odgrywany szybciej a następnie
4. wideo zwalnia do normalnej prędkości dokładnie w następnej po ostatniej klatce materiału który zaznaczyłem w pkt 1.
5. Długość eventu (mierzona w czasie) dopasowuje się do zmian jakie wprowadziłem zmieniając tempo fragmentów, tak żeby klip spokojnie "dojechał" sobie do swojego oryginalnego końca. (więc jak przyśpieszałem to event powinien być krótszy niż oryginalnie).

Przecież tak da się zrobić, tylko nie z użyciem Velocity a metody jaką podał mateuszar. Dokładnie tak, ale w ciut inny sposób.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
(08-30-2012, 17:55)Mateusz napisał(a):  
Cytat:Ale po to mam Pro11 żeby pewne rzeczy były prostsze i lepsze imo.

Prawdopodobnie tak, ale też prawdopodobnie nie. W kwestii przyspieszenia czy ogólnie operacji na ścieżkach i eventach oprócz maskowania Movie Studio się tu od Pro chyba niczym szczególnym nie różni. A czy możesz trochę dokładniej i prościej wyjaśnić, o co Ci chodzi?

Kurcze może nie przekazałem tego jasno.

Cytat:Czy Ty chcesz po prostu zwolnić jakiś kawałek wideo w środku całego filmu, tak, by wyglądało mnie więcej: normalnie-szybko-normalnie?
W sumie tak jak piszesz chcę zrobić.
Przeważnie robiłem to tnąc event na mniejsze kawałki i zmieniając tempo wybranego kawałka w propertis albo też popularnym ctr+przeciąganie.
Ale wtedy nie ma płynnego przyśpieszania czy zwalniania.
Jest normalnie - szybko - normalnie.

Za pomocą Velocity można zrobić płynne przyśpieszanie np od normal do 300% i potem płynnie zwolnić z powrotem do normal.
W teorii prosto i logicznie to wygląda.
Tylko odpalcie swoje SV i zróbcie próbę - tak żeby przyśpieszyć wybrany fragment.

No nie wiem np wyobraź sobie, że sfilmowałeś pokój, w którym bawią się dzieci.
W pewnym momencie wbiega pies i przez chwilę łazi między dzieciakami.
A potem wybiega i znów widzimy bawiące się maluchy.
Ty chcesz cały fragment z psem mieć na 300% prędkości a resztę na normalnej.
Co zrobisz?
Ja zaznaczyłbym na Velocity fragment z psem, złapał to i przesunął do góry.
I oczekiwałbym, że ten fragment filmu będzie szybciej a reszta normalnie.
Ale dzieje się inaczej.
Zamiast fragmentu z psem przyśpieszenie obejmuje jeszcze kawał materiału po tym jak pies wybiegł z pokoju.
Uff - i o to mi chodzi - czy można jakoś SV ustawić tak żeby przyśpieszał/zwalniał tylko zaznaczony fragment video?
Używając Velocity - pomijam tu cięcie eventu itd.
Odpowiedz
Dać Ci prostą radę?
Ustawiasz kursor, w miejscu, gdzie tempo ma byc spowrotem "normalne", klikasz PPM -> Trimmer -> otwiera się trimmer z ustawionym kursorem na kadrze, który ma być już w normalnym tempie, klikasz [m] - zapisujesz markery w pliku (save markers/region), na evencie pojawia się marker... teraz zmieniając tempo, marker się przesuwa, ale widzisz, w którym miejscu jest Twój kadr...
Chwila zabawy z "velocity", i już wszystko OK.
Odpowiedz