Kolaż - obrót względem własnej osi
Witam, tworzę film time-lapse pokazujący cztery pory roku w parku. W zakończeniu chciałbym pokazać cztery pory roku na raz, czyli cztery obrazy z tego samego kadru. Wygląda to tak:

[Obrazek: Image1.jpg]

Chciałbym aby te obrazki obróciły się wokół własnej pionowej osi zmieniając np. zimę w lato, aby powstał taki kolaż video. Czy poza track motion jest możliwość uzyskania takiego efektu? Pliki to obrazy PNG w rozdzielczości całego okna obrazu z przezroczystym tłem. Są przejścia "3D blinds" pozwalające obrócić się wokół własnej osi ale przejście "Spin" obraca cały obraz (a ja chcę 1/4 obrazu obrócić) a przejście "Left to Right" niemal jest idealne ale w tylko w przypadku obrazu 1. i 4. gdyż można zacząć obracanie od prawej albo od lewej a kiedy chcę aby w danym momencie obrócić obraz 2. lub 3. muszę czekać aż obróci się pierwszy lub ostatni obraz (przezroczysty) i dopiero nastąpi obrót pożądanej przeze mnie części a to psuje synchronizację z muzyką.

Ten sam efekt chcę uzyskać w poziomie (tym razem obrót wokół własnej poziomej osi):

[Obrazek: Image2.jpg]
Odpowiedz
Podziel na fragmenty w Pan/Cropie, i za pomocą 3d source alpha w Motion Track będziesz mógł obracać jak tylko będziesz chciał.
Odpowiedz
Ok zrobiłem tak jak napisałeś, co prawda będzie trochę przy tym żmudnej roboty ale czego się nie zrobi dla dobrego efektu :) Mam jeszcze jedno pytanie... kiedy za pomocą 3d source alpha obracam wokół własnej osi owe fragmenty np zima przechodzi w lato, to kiedy chcę zrobić pełny obrót , pierwsze zdjęcie obracam o pół obrotu i drugie zdjęcie muszę również obrócić o pół obrotu jednak to drugie zdjęcie jest znów do góry nogami. Muszę zatem wszystkie zdjęcia skopiować i zrobić do góry nogami w programie graficznym czy w Vegasie idzie to zrobić? Oczywiście nie mówię tu o track motion bo nie chcę aby zdjęcie obracało się do góry nogami podczas obrotu wokół własnej osi. Dzięki za pomoc :)
Odpowiedz
Obróć (ustaw) w Pan/Cropie, jak chcesz.
W Track Motion zrobisz obracanie (animację).

Nie bardzo rozumiem, co jest nie tak z tym obróceniem...
Możesz wrzucić przykład? (veg, scr lub yt)?
Odpowiedz
Tak, wiem że w pan/crop moge obrócić ale zauważ, że to nie są obrazy symetryczne, tak więc lewa strona pojawi się po stronie prawej albo odwrotnie.

Po obróceniu o połowę zimy muszę następnie obrócić o połowę lato aby wyszedł pełny płynny obrót, lecz obraz wtedy obraca się i jest do góry nogami. Pytam czy jest jakaś opcja poza pan cropem i track motion np w efektach (jakaś deformacja albo coś) aby stworzyć lustrzane odbicie w pionie)

Mogę to naprawić robiąc lustrzane odbicie w programie graficznym ale to sporo roboty i pytam czy jest na to sposób w Vegasie?

Mam coś takiego:

[Obrazek: Image3.jpg]
Odpowiedz
A mam takie pytanie. Jak ma wyglądać ten obrót? Czy ma być to po prostu "przesunięcie" danych obrazów od lewej do prawe czy tam od prawej do lewej w kadrze? Czy na jakimś obiekcie, nie wiem - kula?

Aha, już rozumiem. Chcesz wykonać coś na wzór "jednorękiego bandyty" - jak w tym automacie, by pojedyncze pasy z danym obrazem się obracały? Czy dobrze myślę?
Odpowiedz
Obrót ma wyglądać tak:

Pierwsza część pokazuje odwrócony obraz a druga część pokazuje obraz prawidłowy, gdzie w programie graficznym zrobiłem lustrzane odbicie.

Fakt, że w ten czas miałbym połowę roboty za sobą ale tak dla zasady już pytam :)

Odpowiedz