Kopia zapasowa dysków
Ostatnio robiłem trochę dłuższy film i tak sobie pomyślałem że gdyby komp mi się wywalił całkowicie na amen (pod koniec pracy nad filmem) to było by nieciekawie.

Jeśli zrobiłbym kopie zapasowe wszystkich dysków programem typu
"Acronis" to czy po załadowaniu systemu od nowa (po wywaleniu)
odzyskam całość projektu wraz z subclipami ?

Lub może macie jakieś sposoby żeby zabezpieczyć się jakoś inaczej..
Odpowiedz
Tak jeśli kopie były by tych dysków na których znajdowały się pliki które zostały użyte do projektu, no i musiał byś robić zawsze kopie po skończonej pracy nad projektem.
Odpowiedz
A to super bo drugi raz się do filmu bez zapasów dysków nie zabieram.
Komp od dawna domaga się przeinstalowania systemu ale chwilowo nie zamierzam tego robić bo za dużo rzeczy (programów) nagromadziłem .
Robota więc trochę pod strachem jest.
Odpowiedz
(08-28-2012, 11:01)tsonga napisał(a):  A to super bo drugi raz się do filmu bez zapasów dysków nie zabieram.
I prawidłowo - kopia zapasowa to podstawa.

(08-28-2012, 11:01)tsonga napisał(a):  Komp od dawna domaga się przeinstalowania systemu ale chwilowo nie zamierzam tego robić bo za dużo rzeczy (programów) nagromadziłem .
Polecam spisać sobie na kartkę (ja wolę takie stare sposoby od komputerowego notatnika) programy, które zainstalowałeś i są Ci potrzebne - kiedyś przy chwili wolnego czasu.

(08-28-2012, 10:30)tsonga napisał(a):  Lub może macie jakieś sposoby żeby zabezpieczyć się jakoś inaczej..
Zawsze możesz przy zapisywaniu projektu zaznaczyć "Copy media with project" i zapisać sobie taki pliczek jako kopię zapasową.
Odpowiedz
Ja na przykład robię tak (od lat...).
- materiał źródłowy mam na innym dysku (oczywiście oryginał na jeszcze innym, lub na taśmach - jeśli montuję HDV);
- projekt zapisuję w nowym katalogu na pulpicie (żeby mieć szybki dostęp);
- przed każdym uruchomieniem projektu, oraz w trakcie dnia, robię kopię pliku VEG + dopisuję: rok-mc-dn gg'mm;
- co kilka minut, pomimo aktywnej funkcji autosave, ręcznie zapisuję [Ctrl+s];

Tym sposobem mam zawsze zbackupowany cały projekt. Nawet, jakby się okazało, że coś się spitoliło, to jestem w stanie odgrzebać prawidłową wersję (albo jej fragment) i przekopiować do nowszego projektu.
Na koniec, wrzucam finalny render do archiwum, na dysk zewnętrzny USB + pliki projektu spakowane RARem (zajmują grosze)... Pliki źródłowe kasuję (o ile mam na HDV), lub zostawiam na dysku, jeśli są z kamery AVCHD.

Nie wiem, czy zauważyliście pewną zależność... Odkąd człowiek robi backupy i kopie na kilku dyskach, nic się z nimi nie dzieje... a póki robiłem na jednym albo dwóch dyskach, to różnie bywało ;) złośliwość rzeczy martwych? ;)
Odpowiedz
(08-29-2012, 0:48)mateuszszar napisał(a):  Nie wiem, czy zauważyliście pewną zależność... Odkąd człowiek robi backupy i kopie na kilku dyskach, nic się z nimi nie dzieje... a póki robiłem na jednym albo dwóch dyskach, to różnie bywało ;) złośliwość rzeczy martwych? ;)
Prawa Murphy'ego :)
Odpowiedz
To ja pracuję tak, że (jeśli jest na to miejsce i nie potrzeba pustej karty na coś nowego) to materiał z karty SDXC kopiuję na dysk (a więc źródło zostaje na karcie). Z dysku montuję. A zapisuję projekt w jego stadiach i wierzcie mi - nie raz mi to tyłek uratowało! Np. Mam gotowy projekt i z niego 14 "zapisów". Jak coś się wysypuje przy zapisie 14-stym to mam zawsze 13 lub 12 i mniej roboty od nowa. Albo czasami też jest "kurdę za bardzo poszedłem w tę stronę a było lepiej, co teraz?" - i śmigam do projektu np. 8-go, z niego wyciagam już zmontowaną część i kopiuję do najnowszego projektu. Wszystko gra. Surowych klipów z prac video nie trzymam bo za dużo ważą, co innego z grafiki.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Ja też zapisuję projekty w różnym stadium rozwoju, często to pozwala wrócić do innych wersji filmu.
Do tego trzymam projekty w trzech miejscach.
Tyle że się bałagani w kompie a zwłaszcza na pulpicie.

"Copy media with project" - jeśli mam tak zapisany projekt to czy mogę załadować go do Vegasa na innym kompie ?
Czy wszystko co było w projekcie (subclipy, zaimportowane pliki wideo, grafiki, itp.) zostanie odtworzone od nowa i będę mógł zacząć prace jakby nic się nie stało?
Jeśli tak to wolę tą opcję niż robienie kopi zapasowych całego systemu.
Odpowiedz
Tak, Tak, Tak, jeśli oczywiście vegas na "innym-drugim" kompie będzie miał zainstalowane te same pluginy, wtyczki vst, czcionki i kodeki.
Odpowiedz
Przy tej opcji fajne też jest to, ze Vegas może wyciąć to co potrzebne z klipów.
Np. z 1 GB pliku zabierze z niego 10 MB bo tyle też z niego używa - fragment sam.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz