Przejścia kolorów i przelatujące obiekty
Witam, dopiero od wczoraj bawię się trialem i dużo się już nauczyłem. Nigdzie nie mogę jednak znaleźć tutoriala dotyczącego przejść kolorów. Nie mam pod ręką żadnego przykładu, ale chodzi o taki efekt gdy mam fragment filmu i nagle wszystko jest w odcieniach czerwieni łagodnie przechodzi w fiolet i inne kolory i na koniec znowu jest normalnie.

Druga sprawa to przelatujące obiekty. Wiem jak dodać jakiś obiekt do filmu, ale nie potrafię zrobić jego animacji. Chcę żeby po prostu przelatywał przez ekran powoli się obracając.

Dzięki, pozdrawiam
Odpowiedz
Musisz zapoznać się z opcją "Keyframe". Za jej pomocą możesz zarówno animować efekty, jak i obiekty.
Odpowiedz
Cytat:Musisz zapoznać się z opcją "Keyframe"

To nawet nie połowa tego, o co prosi khizbu. Lenistwo górą... :-)

1. Event, jego FX -> Color Corrector. W oknie Color Corrector masz pod ustawieniami oś czasu. Ale o tym za chwilę. Korekcja koloru polega na zmianie odcienia danych obszarów. Masz tam 3 pola, one powinny Cię głównie interesować. Low, Medium oraz High. Pole Low zmienia odcień obszarów zaciemnionych, pole Medium dotyczy obszarów pośrednich, natomiast pole High dotyczy pól dobrze oświetlonych, wszystko względem poziomu jasności a kolorem białym. Przesuwając tą kropkę na któryś z odcieni nadajesz dany odcień na klip. I teraz możemy mówić o osi czasu w oknie tego FX. Poniżej tych pól, na samym dolnym brzegu okna masz osobną oś czasu, wprawdzie dla eventu, ale współpracującą z osią czasu w oknie głównym programu, gdzie event został wrzucony. Moment, od którego chcesz, by zaczął się dany efekt zmiany kolorów, należy wybrać ustawiając suwak w oknie głównym programu na którymś miejscu na evencie. My przyjmiemy, że cały film będzie swoistą zmianą kolorów, więc od początku. Ustawiasz więc suwak na osi czasu w oknie głównym na początku eventu. I dopiero teraz włączasz FX. Regulujesz sobie pierwszy kolor, te odcienie - jakie tylko chcesz. I teraz za pomocą strzałki w prawo na klawiaturze w oknie FX eventu na jego osi czasu przesuwasz suwak na prawo, czyli odmierzasz czas działania danego efektu. Przesuń go np. 15 klatek (15 razy klikasz na strzałkę). Teraz zmień Odcień na jakikolwiek inny. Zauważysz, że na osi czasu w oknie FX pojawił się romb, jest to miejsce, gdzie nowy odcień się zaczyna, przechodząc ze starego. Tym punktem możesz przesuwać dalej lub bliżej względem pierwszego punktu (na początku osi) regulując czas trwania starego odcienia i jednocześnie przejścia na nowy. Pobaw się tym, a szybko załapiesz.

2. Animacje wykonuje się w sposób identyczny z tymi rombami na osi czasu, ale za pomocą funkcji Track Motion. Wrzucasz dwa jakieś eventy, dajmy, dwa filmy. I teraz tak. Powiedzmy, że jeden z nich chcesz zmniejszyć i wykonać przelot od lewej do prawej w czasie 15 klatek. I robisz to tak. Na warstwie wyżej, gdzie jest pierwszy film, ustawiasz suwak na początku eventu (efekt będzie zaczynać się od początku). Następnie otwierasz Track Motion (biała ikonka po lewej stronie ścieżki, na pasku jej ustawień). Po otwarciu okna Track motion chwytasz ten fioletowy element za brzeg (po pojawieniu się kropki) i zmniejszasz film. Przesuwasz go tak, by znajdował się po lewej stronie ekranu. Teraz na osi czasu w oknie track motion przesuwasz jak wyżej strzałkami na klawiaturze 15 klatek. I teraz przesuwasz klip na prawo. Możesz już zamknąć okno Track Motion. Zobacz efekt. I jak wyżej, w miejscach początków końców efektów w oknie Track Motion utworzyły się punkty, które to przesuwając względem drugiego regulujesz czas trwania efektu ( w tym wypadku czas przesuwania).

Myślę, że wytłumaczyłem to wystarczająco.

Co do obrotu - odmierzasz sobie koniec przeloty, na powiedzmy 16 klatkach. Na początku event jest w normalnej pozycji. Odmierzasz od tego początku efektu 8 klatek i przesuwasz go na środek ekranu jednocześnie obracasz obiekt powiedzmy o 90 w lewo. Odmierzasz następne 8 klatek (do końca) i ustawiasz go w normalnej pozycji. To tak na szybko.
Odpowiedz
Udało mi się te kolory ustawić, ale dla całego video. Po dodaniu eventu, fragment filmu z eventem jest cały czarny. Niezależnie od ustawień kolorów.
Odpowiedz
Wrzuć screena osi czasu okna głównego jak to wygląda. Bo nie rozumiem.
Odpowiedz
(08-25-2012, 20:40)Mateusz napisał(a):  Wrzuć screena osi czasu okna głównego jak to wygląda. Bo nie rozumiem.

trochę poradziłem sobie w inny sposób, dodałem kolorowe obrazki na samą górę, zmniejszyłem im opacity i zaraz dodam jakieś przejścia. Myślę że też będzie działać
Odpowiedz