Spadający tekst.
Witam
Mam kolejnym problem z SV. :/ Nie mam pojęci jak zrobić efekt upadającego tekstu. Nie chodzi tu oczywiście efekt kiedy tekst zjeżdża z góry i uderza o dolną krawędź filmu, tylko o tekst spadający na środku video i tłuczący jakby film. Szukałem tego w internecie ale znajdywałem tylko tutoriale z tym pierwszym efektem.
PS.: Mam tylko dźwięk upadającego przedmiotu i tłuczącego się szkła.
Odpowiedz
Nie wiem za bardzo o co ci chodzi, więc to, co na razie mogę zaproponować to przemieść tekst z góry (z poza kadru) na środek za pomocą track motion czy nawet jakiegoś wejścia, a w momencie "upadania" wykorzystaj grafikę stłuczonego szkła nałożoną nad trackiem z filmem (bez tła oczywiście).
Odpowiedz
Czy chodzi o taki efekt jak na mojej grafice poniżej? Tekst spada, jakby "od widza w dół", a następnie tłucze się gdzieś "na dole"? Proszę o dokładniejszy opis, wyjaśnimy ;-)

[Obrazek: texpa.jpg]
Odpowiedz
@mateusz

Dokładnie o taki efekt mi chodzi. :D
Tylko po spadnięciu napisu chciałbym aby on został i wokół niego była własnie ta popękana tekstura i bez zmniejsza samego tekstu.. ;]
Odpowiedz
Wydajesz się inny jak ten tu od "mowiacych kozek". Więc i pokuszę się o rozbudowaną odpowiedź :-)

Są to właściwie podstawy operacji na warstwach oraz maskowania. Po pierwsze, co należy zrobić, to wykonać efekt spadającego tekstu. Oczywiście robi się to w sposób oczywisty - na evencie tekstu Pan Crop, odmierzamy na osi czasu w oknie Pan Crop za pomocą strzałek na klawiaturze czas spadania, a następnie zmniejszamy tekst do wielkości, jaki ma być już po spadnięciu. Po wykonaniu takiego czegoś zabieramy się za następną robotę. Trzeba wykonać popękaną teksturę. Załączę Ci tu w obrazku, możesz jej wszędzie używać gdzie tylko chcesz - od tak, do ćwiczeń :-) Pękanie wykonujemy w następujący sposób: mój plik jest wykonany na czarnym tle. Ustawiasz ten plik pod ścieżkę tekstu, następnie na ścieżce tekstu ustawiasz tryb kompozycji nas Add lub Screen (tutaj lepiej Screen). Teraz jak zauważysz, jest on widoczny. Pod tekstem. A my chcemy, żeby pojawiał się stopniowo, a więc trzeba użyć efektu maskowania. Pierwsze co należy zrobić, to ustawić go na końcu upadku tekstu. Suwak ustawiasz na początku eventu spękania. I teraz tak. Za pomocą maskowania (czyli klikasz na Pan Crop w evencie tych spękań i odznaczasz Mask po lewej) wytnij ledwo widoczny, możliwie najmniejszy piksel tego spękania - tak, by nie było widoczne. Następnie przesuwasz jedną klatkę do przodu (na osi czasu w oknie eventu pęknięcia). Po przesunięciu klatki maskę nieco poszerzasz, odsłaniając trochę pęknięcie. Następnie przesuwasz strzałką suwak klatkę dalej. I odkrywasz za pomocą maski trochę więcej jak poprzednio. I tak cały czas, aż do pełnego odsłonięcia spękania :-) W zależności jak szybko będziesz odkrywał spękanie, tak szybko się ono pojawi/odsłoni.

[Obrazek: 33543448.jpg]

A, zapomniałem dodać. W momencie uderzenia można by dodać jeszcze dwa efekty - trzęsienie się obrazu (Track Motion) oraz w miejscu uderzenia tekstu oprócz rozchodzącego się spękania także jakiś podmuch np. kurzu ze stocka, np. AE2.
Odpowiedz
@Mateusz

Dzięki wielkie :D. Idealnie opisałeś ten efekt, nawet ja się połapię :D. Jeszcze raz stokrotne dzięki ;]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości