Instrukcja-poradnik Vegas PL
Czołem wszystkim. Jak myślicie, jaki jest sens pisania bardzo szczegółowego poradnika po polsku do Sony Vegasa? Oczywiście jakiś tam sens jest na pewno, ale czy nie prościej jest przecież zadać pytanie tu, na forum? Dobrym wyjściem byłoby to także dla tych, którzy nawet podstaw nie opanowują... Co myślicie?
Odpowiedz
Jasne. Pisz.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Szczególnie dla tych, którym nawet się regulaminu nie chce przeczytać, co dopiero manuala albo zaglądnąć w plik pomocy, albo choćbny nawet użyc szukajki...
Jeśli uda Ci się zmieścić w jednym zdaniu (góra 10słów), to myślę, że będzie sukces :)
Odpowiedz
W zeszłym roku popełniłem cykl artykułów do magazynu Digital Vision właśnie o Vegasie - począwszy od instalacji. Odzew czytelników był zerowy. Z jednym pytaniem napisał do mnie kolega Naczelnego :)

Odpowiedz
Najlepsze to sa tutoriale VIDEO. FILMY! Który mamy rok?
Filmy to najlepszy sposób przekazywania informacji. Tutoriale Video.

Cytat:W zeszłym roku popełniłem cykl artykułów do magazynu Digital Vision właśnie o Vegasie
A dlaczego Twoja strona milczy o tym?
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Hmmm bo ja wiem... To był tekst "na zamówienie", nie mogłem go do końca zrobić tak jak chciałem, ale może wykorzystam na swoją stronę, tylko trzeba by go trochę zaktualizować. W sumie nie wiem czemu nie napisałem, ale chyba dlatego, że wychodzę z założenia, że jak kogoś interesuje technika to przegląda czasopisma "branżowe". Istnieje świat poza internetem. A jak się komuś nie chce to kij mu w oko...

Odpowiedz
Nie no - w 10 słowach to ja tego nie streszczę :) Myślałem nad sprawą i chyba odpuszczę sobie takie aż bardzo szczegółowy opis Vegasa (na początku myślałem, żeby rozpisywać się nad każdą ikonką, opcją, itd...). Myślę, że jak przedstawię opis kilkunastu rzeczy, mianowicie:

- podstawowe nazewnictwo
- opis okna głównego programu
- tworzenie nowego projektu
- omówienie ścieżek, osi czasu oraz zasada działania
- zależności położenia warstw a podglądu
- maskowanie
- track motion
- omówienie efektów/pluginów/przejść, a w szczególności:
- chroma keyer
- color corrector/secondary
- color curves
- prace nad dźwiękiem
- rendering

to wystarczy.

Jeśli coś jeszcze ważnego mi umknęło (a zapewne tak) lub chcielibyście zobaczyć to opisane - dopisujcie.
Odpowiedz
Cytat:chyba dlatego, że wychodzę z założenia, że jak kogoś interesuje technika to przegląda czasopisma "branżowe". Istnieje świat poza internetem. A jak się komuś nie chce to kij mu w oko...
Ja wychodzę z podobnego założenia, z tym że wszystko co mogę (i co uważam, że mi nie będzie uwłaczać bo czasem trzeba zdać się czyjejś woli i robić w sposób jaki się samemu sobie nie podoba) publikuję. Tyle, że nie zachęcam do czytania na siłę. Wychodzę z założenia, że jak komuś się coś spodoba, to z własnej potrzeby coś przeczyta, nad czymś przysiądzie czy zasubskrybuje. I nie potrzebuje do tego zachęty. Ale, ale efix... ten jegomość powinien wiedzieć że takie coś gdzieś jest w sieci. A w Twoim przypadku nawet nie wie, że tego nie ma :]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
To była publikacja w gazecie, nie w sieci, a jak nie wie... cóż. Powtarzam - jak ktoś się na serio interesuje, to się dowie. I ja też nie zachęcam do czytania na siłę. Efekt podawana wszystkiego "na tacy" jest taki, że ludzie tego nie szanują po prostu, ba, wręcz uważają, że im się należy. A tak nie jest. Nie siedzę w tym temacie techniki filmowej od roku czy dwóch, tylko żeby nie skłamać od około 30. I zawsze dzieliłem się wiedzą. Nie wymagam, by ktoś mi za to dziękował, aczkolwiek jest to miłe, ale podsuwać pod nos talerza z obiadem nie będę. I może jeszcze zmywał...

Odpowiedz
Jeżeli sprawa dotyczy artykułów z cyklu "Domowe studio wideo", to naprawdę warto przeczytać. Wszystko napisane prostym językiem. Poruszane zagadnienia naprawdę ułatwiają start w temacie obróbki video. Sprawa zakupu sprzętu, jakiego i do czego - konkretne rady i sugestie. No i oczywiście wszystko co jest potrzebne, aby łatwo przebrnąć przez początki z Vegasem.
Uważam, że dla osób którzy zaczynają zabawę z vegasem, powinna to być "lektura obowiązkowa", tym bardziej, że polskiej instrukcji do tego programu (chyba?) nie ma, a publikacji na temat vegasa w języku polskim jest jak na lekarstwo... Więc, jak dla mnie, każdy taki artykuł czy cykl artykułów jest pomocny i cieszy, że ktoś w ogóle próbuje coś działać w tym temacie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości