Drugi film! Klip muzyczny!
Witam, chciałem Wam pokazać mój drugi film, a pierwszy klip muzyczny. Prosiłbym o rady i opinie nie tylko osób znających się na programie Sony Vegas, ale także ludzi mających pojęcie o takich właśnie teledyskach.

Sam zauważyłem parę błędów, ale nie będę się już rozpisywał ;)
Oceńcie sami.

Odpowiedz
Nie znam się na hiphopie na tyle, żeby oceniać takie teledyski więc sprawę samego teledysku przemilczę. Mam za to dwie uwagi:

1. Teledysk jest wizytówką grupy muzycznej, więc wstawianie na początku infa (w dodatku brzydkiego) dot. producenta jest mało eleganckie - delikatnie mówiąc.
2. Jak rozumiem teledysk ma za zadanie przekazać na poważnie pewną życiową prawdę wyznawaną przez występujących na nim ludzi. O ile cały teldysk z papierosem w ręku można jeszcze od biedy czymś tłumaczyć, o tyle ziom gibający się z torebką 'nerkówką' - choćby firmową - zdecydowanie obniża moc przekazu, żeby nie powiedzieć, że czyni go śmiesznym. Chyba że to ma być takie łamanie hiphopowej konwencji, w co wątpię. Z resztą łamać konwencję też trza umieć:

Odpowiedz
(08-17-2012, 13:58)lamp.art napisał(a):  1. Teledysk jest wizytówką grupy muzycznej, więc wstawianie na początku infa (w dodatku brzydkiego) dot. producenta jest mało eleganckie - delikatnie mówiąc.

2. Jak rozumiem teledysk ma za zadanie przekazać na poważnie pewną życiową prawdę wyznawaną przez występujących na nim ludzi. O ile cały teldysk z papierosem w ręku można jeszcze od biedy czymś tłumaczyć, o tyle ziom gibający się z torebką 'nerkówką' - choćby firmową - zdecydowanie obniża moc przekazu, żeby nie powiedzieć, że czyni go śmiesznym. Chyba że to ma być takie łamanie hiphopowej konwencji, w co wątpię. Z resztą łamać konwencję też trza umieć:

1. Nie uważam, że jest to mało eleganckie, gdyż nakręciłem chłopakom ten klip całkowicie za darmo, a spędziłem nad nim prawdę sporo czasu. Chłopaki też nie mieli nic przeciwko więc moim zdaniem wszystko jest ok.

2. Tu Ci przyznam rację. Ja miałem inną koncepcję, no ale musiałem także uwzględnić pomysły tych, dla których robiłem ten klip.
Odpowiedz
Żadnego łamania konwencji nie widziałem, wręcz przeciwnie, to co na wielu nowych hiphopowych produkcjach, czyli fisheye, film clutters, flashe i nałożenie jakiegoś gradientu na całość :) Co do teledysku, właśnie tego rybiego oka za dużo (to nie jest konieczne na każdym ujęciu), w kilku momentach widać wstrząsy kamery. Mi osobiście flashe na przejściach nie pasują zupełnie. Ujęcia są raczej ok, dupy nie urywają, ale nie jest też źle :) Największy minus to scenariusz (albo jego brak). Przez prawie 3 minuty widzę tylko dwóch gości rapujących do kamery i nic poza tym, przez to całość jest niestety nudna.

Technicznie nie ma wielu rzeczy do których można by się uczepić, popracować trzeba właśnie nad scenariuszem, w 3 minutach można wbrew pozorom zmieścić dużo przekazu ;) Czekam na kolejną produkcje ;)
Odpowiedz
Ja osobiście także hip hopu czy tam rapu jako muzyki nie trawię, tak więc nie będę się tutaj wypowiadał w kwestii przekazu.

Widzę jednak niewielkie poprawy w stosunku do wcześniejszego filmu :) Nad ostrością i stabilizacją pracowałeś, czy tak lepiej "wyszło, bo wyszło"? Rybiego oka mógłbyś nieco oszczędzić (to znaczy byt dużo go tu).

Teledysk być może i jest nudny, ale założę się, że większość założy słuchawki, zamknie oczy i pokiwa głową przed monitorem - bo przecież o muzykę tu chodzi, nie o klip... Przekaz też trzeba by wybaczyć - bo przecież "podlegałeś" znajomym i dla nich ten klip...

Mimo wszystko lepiej, na plus u mnie ;)
Odpowiedz
Dzięki za szczerą krytykę i słowa pochwały, wiem już mniej więcej nad czym dalej pracować i na co zwracać uwagę. Scenariusz fakt, żaden, miałem swoją koncepcję, no ale nie wypaliła. Z fishem wiem, mam świadomość. Popełniłem tu też głupi błąd gdyż nagrywałem wszystko w rozdzielczośći 1280x720, a nie w 1920x1080. Po prostu zapomniałem przełączyć w aparacie. Za dużo przejść - to też wiem, no i uciekający momentami wzrok chłopaków. Nad ostrością starałem się panować, nad stabilizacją także, mimo wszystko to jeszcze nie jest to ;)
Odpowiedz
Drugi klip muzyczny. Wiem, wiem - stabilizacja :P

Odpowiedz
Zawsze jak oglądam "nowoczesne" klipy rozpieprza mnie fakt, że producenci wydają setki tysięcy dolarów, by uzyskać obraz najlepszej jakości, możliwie bez zniekształceń. Za ciężkie dolary ludzie kupują oprogramowanie do korekcji dystorsji i innych wad. A potem ludzie nakładają kupę filtrów by ten obraz spieprzyć i dokładają przystawki by celowo wprowadzić zniekształcenia.
Ostatnim etapem zapewne będzie wyprodukowanie obiektywów czy nasadek z jakąś zajebistą mega silną chromatyczną...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Ale czy ja wiem, ta przypadłość głównie dotyczy polskich produkcji hip-hopowych. A jeśli chodzi o polskie klipy to za wiele produkcji na które można zarzucić okiem nie jest, nie mówiąc o samej muzyce.
Odpowiedz
Obejrzałam oba klipy. Oba są moim zdaniem całkiem okej, wady już wszyscy wymienili i nie sposób się nie zgodzić.
Ja mam tylko jedną uwagę - błagam cię, zmień jakoś format tego napisu 'patryk dusza videofilms', bo wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Może jakiś prostrszy napis, inna czcionka, kolory? Poza tym, nawet jeśli robiłeś klip za darmo (zgodziłeś się na to, prawda?), to moim zdaniem w twoim obowiązkiem jest podanie oprócz tego kto montował - kto wykonywał (śpiewał) i tytułu, albo nie podawanie niczego :)
Odpowiedz