problem przy renderingu
Witam serdecznie i prosze o pomoc.Mam kamere MiniDV Sony DCR-HC51E , wiem ze to nie nowosc :) która obsługuje kasetki. Mam nagrane kilka krótkich filmików ,około 15min max.
Do tego Sony Vegas pro 9, oraz monstrum 1.6 GHz oraz 1,5 RAM-u z Radeon 9600 pro.

Tyle chwalenia . Tak poważnie to męcze sie z programem juz pare dni i przy ustawieniach ''Main concept MPEG-2'' DvD Pal film po obróbce sie tnie, jakosc filmu jest wystarczająca jak dla mnie tylko te ''ciecie'' jak i obraz tak i dzwiek .
Wczesniej probowałem innych ustawien i klip 35 sekundowy wyszedł ok tylko znowu jakosc na tv lcd mniej zadowalająca.Tak wiec chciałbym korzystac z ustawien dvd .
czytałem o wyłączeniu wspomagania GPU ale tej opcji nie widze za cholere u siebie
Czy ktos mógłby mnie poprowadzic za rączke,ewentualnie zasugerowac inne ustawieniaPowtarzam ze nie wymagam od tego sprzetu jakosci hd , dvd wystarczy
Odpowiedz
Vegas Pro 9 nie ma wspomagania GPU.
Pliki po zgraniu z kamery MiniDV powinny być w formacie AVI DV (jeśli to kamera SD), lub M2T (jeśli to HD).
Te pierwsze powinny chodzi bardzo płynnie na Twoim komputerze. W sumie nawet HD powinno iść bez większych problemów (u mnie np. na netbooku z procesorem Atom idą...).
Ważne, żebyś miał poprawnie ustawiony projekt (jeśli AVI DV - to ustaw Pal DV, jeśli HDV - to ustaw HDV PAL). Możesz to szybko zrobić za pomocą funkcji "Match Media".

Ok. Już sprawdziłem. To kamera DV (nie HDV - nie nagrywa w HD, tylko w SD).
Zgrywaj zawsze Vegasem, za pomocą Capture... otrzymasz pliki AVI DV- które bardzo łatwo się obrabia, a zajmuje tyle, co pliki z HDV (około 11GB/h).
Odpowiedz
dzieki za zainteresowanie

słuchajac sie Twoich rad zgrałem dłuzszy film za pomoca vegasa i rendering ustawiłem jak radziłes widze na podglądzie poziome zygzaki w momencie szybszego ruchu kamerą.
Zobaczymy jak sie skonczy

jednak tak jak podejrzewałem tnie sie i obraz ,a w raz z nim dzwiek
Odpowiedz
te zygzaki, to nie przypadkiem "przeplot"?
Musisz zostawić taki, jaki jest oryginalnie (dolny lub górny), lub usunąć, ustawiając "none (progerssive scan)" oraz wybierając metodę (najlepiej "interpolate").
Ps. A jak masz ustawiony podgląd (na górnym pasku okna podglądu)? Bo wiadomo, że Best (Full) będzie się zacinał na takim komputerze... ale Preview (Full) powinien chodzić płynnie (przy AVI DV - jak wyżej pisałem...).

Jeśli zgrywałeś innym softem, mogłeś wybrać MPEG2, który jest jednak bardziej wymagający od AVI DV, ale skoro napisałeś, że zgrywałeś Vegasem, to musisz mieć AVI DV.
Odpowiedz
mateuszszar
Zgrywam za pomoca Vegasa

wychodzi plik AVI DV, podglad miałem owszem ustawiony na full ale to mie o to chodzi. Zauważyłem ze film który zgrałem tez sie zacina .ten tak ,inny nie.Czym to mogło byc spowodowane?

wrzuciłem kawałek do obejrzenia. Tak wychodzi surowy ,i po renderingu jest identycznie ,tylko inny format .
Jak napisałem wyzej z innym filmem nie było problemu.Kaseta którą nagrywałem tez była czysta.

po zgraniu wyskakuje komunikat "dropped frames were detected during capture.Refer to the Video Capture online help for tips on how to optimize performance"
czyli ze podczas przechwytywania wykryto zgubione klatki

próbowałem jeszcze inny i to samo
Czy cos z tym mozna zrobic?

edit- nie siedze i nie czekam na gotową odpowiedz przechwycam za pomocą Movie Maker standardowo wbudowanego w Windowsa: Tam Tego Nie Ma

O co chodzi?
Odpowiedz
Możliwe, że masz problem z kontrolerem FireWire, lub z wydajanlścią dysku...
W sumie 302MB/minutę co daje około 5MB/s...
Nie jest to jakaś wielka wartość, z którą by sobie nie mógł poradzić komputer (dysk), ale różnie może być.

Jeśli faktycznie WindowsMovieMaker nie robi problemów, to zgrywaj za jego pomocą. Tylko WMM ma możliwość zgrywania do AVI DV?
Ewentualnie do MPEG2, lub ostatecznie WMV...

Najlepsza jednak jakość jest przy surowych AVI DV...
Odpowiedz
i problem rozwiazany :))

Materiał zgrywałem na stary dysk ktory mam od początku kompa.Jakis czas temu zaczal sie zawieszac, restarty itp.Kupiłem nowy ale starego nie odłączylem ,był ustawiony jako drugi.Dzis usłyszałem jak sie wyłączył i startował od nowa.Wiec?
Stary dysk -Delete-zgrałem film vegasem potem rendering i sukces
jest ok.

mam jeszcze pytania jesli mozesz odpowiedz:
materiał 18 minutowy po zgraniu 4.2 GB po renderowaniu 880 MB czy mniej sie nie da?oczywiscie chciałbym pozostac przy dvd .

Moja kamera nie ma za dobrej stabilizacji ,czy mozna to jakos poprawic programem?
Jesli mozesz podpowiedz co i jak.

Jeszcze raz dzieki za zainteresowanie i sugestie.Pozdrawiam
Odpowiedz
Co do stabilizacji - najlepiej sprawuje się: http://www.prodad.com/home/products/vide...l-us.xhtml

Co do renderowania w jakości DVD - możesz przeliczyć kalkulatorem, jaki ustawić bitrate Bincsoft Bitrate Calculator http://www.bincsoft.com - jest darmowy.
18minut - 880MB jest jak najbardziej OK (to przy ustawieniu 6.5Mbps). Ja bym nawet dał więcej (8Mbps), ewentualnie możesz zastosować 2-pass (trwa dwa razy dłużej, ale otrzymasz lepszy wynik "jakości do wagi").

Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepszy stosunek jakości do wagi, to proponuję zrenderować finalnie do Sony AVC (lub MainConcept AVC - który posiada 2-pass). Tutaj możesz ustawić mniejszy bitrate przy zachowaniu takiej samej jakości (w porównaniu do MPEG2). AVC jest nowszym kodekiem, bardziej efektywnym, ale niestety również bardziej wymagającym. Przypsuzczam, że na Twoim komputerze będzie to strasznie mozolnie szło. Ale z drugiej strony - masz tylko 18minut, więc nawet jak się będzie renderowało 5godzin, to jest to do przejścia (przynajmniej ja tak sądzę ;)

Niestety, AVC nie jest zgodne z DVD...
Jeśli więc chcesz otrzymać płytę DVD (lub materiał zgodny z standardem DVD) - to tylko i wyłącznie MPEG2...
Odpowiedz
Dzieki , bede próbował cos sklecic własnymi siłami.Co do programu do stabilizacji to widze ze chwile potrwa nim wyrówna filmik. no cóz nastepnym razem bede mocniej trzymał kamerę :))

jeszcze raz dzieki i pzdr
Odpowiedz