Jak uzyskac efekty "magiczne"?
Witam!
Jako że przed chwila się zarejestrowałem może się przywitam: Cześć! Jako ze formalności mam za sobą może opiszę w czym mam problem/co chwiałbym uzyskać...

Potrzebuje kilku informacji:
- Jak uzyskać efekt czaru "lumos" czyli świecącej różdżki? Bo nałożenie samej świecącej kulki jest chyba mało realistyczne... Poza tym jak w najprofesjonalniejszy sposób śledzić koniec różdżki (mam taką spejclaną z LED na końcu)?
- Wiem że można nałożyć "film" na "film" i potrzebowałbym kilku rodzajów błysków, wybuchów, iskier czy czarnego dymu do pojawienia się złego charakteru. Gdzie mógłbym takie coś znaleźć lub wy renderować?
- Jak ściemnić obraz? Jako imitacja czaru "nox"...
- Jakieś ogólne porady dotyczące "magicznych" sztuczek w Vegasie...

Wiem ze do takich bajerów to bardziej After Effects ale tego programu po prostu nie trawie...
Z góry dziękuję
Kucharskov
Odpowiedz
Heh, myślałem, że już wszyscy zapomnieli o HP :) Choć na jesieni wychodzi megabox za jedyne 350 dolców.
Kiepsko, ale dasz radę.

Lumos. Masz już połowę (a nawet więcej!) sukcesu, mają na końcu swojej różdżki diodę. Pierwsze co zrób, to (piszę zupełnie serio!) pożycz od mamy czy siostry pończochę i naciągnij na obiektyw (musi być "przezroczysta"). To zmiękczy obraz dosyć mocny i być może zupełnie Ci to starczy. Jakby było za mocno, to możesz wziąć jakąś szybkę (np. kupić najtańszy filtr UV o ile możesz nakręcić filtry na kamerę) i LECIUTKO, dosłownie śladowo natłuścić ją wazeliną.
Jeżeli wolisz zabawy cyfrowe, to tu się zaczynają schody. W Vegasie sam efekt możesz nałożyć na różne sposoby - jak osobną warstwę ze światłem i zabawami z motion track, możesz pobawić się z efektem flary. Osobiście zrobiłbym to korzystając z generatora mediów i odpowiednio użytego "Color gradient".
Co do śledzenia - Vegas nie ma takiej opcji, musiałbyś użyć wtyczki np. Boris Continuum, ale raz - jest płatna, dwa droga, trzy - nie wydaje mi się jakoś bardziej przyjazna od After Effects.
Poza tym to nie wszystko - póki różdżka świeci w kamerę jest ok, wystarczy, że nałożysz obraz. Problem zaczyna się, gdy kamera filmuje Twoje plecy (np. rzucanie patronusa itp.) gdzie zasłaniasz ciałem cześć efektu. I zaczyna się zabawa z maskowaniem.

Iskry i inne takie. Zacznij od Detonation Films (http://www.detonationfilms.com/free_stuff.htm), na sieci sporo sie tego wala. Oczywiście są takie bajery jak np. wtyczka "Particle Illusion" pełna iskier, ogni i innych takich. Ale płatna i nie tania.

Nox - nie bardzo wiem co byś chciał uzyskać. Najlepiej takie coś zrobić juz na planie, po prostu gasząc światło i zostawiając tylko oświetlenie aktora i jego najbliższego otoczenia.
Sam obraz mozesz ściemnić korzystać na przykład z Levels albo Brigttnes, Collor corrector... wiele sposobów, ale nie wiem co chcesz uzyskać.

Magiczne sztuczki - przede wszystkich udać się do działu Ksiąg Nakazanych i uważnie się zapoznać z Wielkim Wielkim Podręcznikiem Użytkownika Dla Młodych Czarodziejów Vegasa.

OK. To tyle. Koniec psot.
Knox.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki w ogóle że odpisałeś. Po radach i zakończeniu opadła mi szczęka :)
Co to tej wazeliny i pończochy to chyba odpada bo film będę najprawdopodobniej kręcił Xperią. No cóż, nie jestem studiem filmowym żeby stać mnie na profesjonalny sprzęt.
Na razie chyba tyle mi rad wystarczy, już niedługo zaczynam kręcić więc jak będe miał jakiś problem to napisze...
A Wielki Podręcznik już zaczynam wertować!

Jeszcze raz dzięki. Koniec psot.
Knox

@Edit
Już wiem z czym będę miał problem... Na stronie której podałeś nie mogę znaleźć odpowiednich efektów - jakiegoś błysku czy uderzenia. Widzę ze znasz się na HP więc mógłbyś mi coś podsunąć?
P.S Czy to czasem nie jest Nox a nie Knox?
Odpowiedz
Nox, oczywiście, to literówka (albo autokorekta i nie zwróciłem uwagi, jest słynny fort Knox z amerykańskimi zapasami złota).
Xperią - znaczy się - telefonem? To tym bardzij nie widze powodów, byś nie mógł zastosować - no może nie pończochy, ale jakąś cieniutką szybkę. Możesz odciska palca nawet na niej zostawić powinno starczyć.
Pottera, lubię, jasne, że lubię, zarówno książki, jak i film, aczkolwiek nie jestem fanem.
Co do efektów... Szczerze mówiąc, to z potterowych czarów to jak się dobrze przyjrzysz, to za wiele ich nie ma a te, które są, są w dużej mierze realizowane na planie, przez odpowiedni dobór rekwizytów, światłe, dmuchaw czy drobnej pirotechniki. No i gry aktorów oczywiście - do cruciatus nie potrzebujesz raczej żadnych efektów - wystarczy, że ktoś padnie na ziemie i będzie się przekonująco wił z ból. Jak chcesz to dobrze odegrać, poproś, żeby ktoś mocno uderzył Cię kolanem w udo (z boku). Oskara za tę scenę masz zagwarantowanego. :)
Alohomora i inne tego typu - typowo na na planie, nie potrzeba Ci komputera.
Co tam jeszcze mozesz w domowych warunkach... O, na przykład accio, czyli o ile pamiętam przywoływanie przedmiotów do ręki. Powiedzmy że chcesz zrobić "accio różdżka!" - kręcisz scenę (tu trochę wyobraźni potrzeba...) zaczynając od tego, że trzyma różdżkę w ręku poczym ODRZUCASZ ją od siebie, zostawiaj wyciągniętą rękę. Taki klip wciągasz do Vegasa i ustawiasz w evencie reverse - czyli odtwarzanie od końca.
W magiczny sposób różdżka przyleci do reki. Oczywiście głos trzeba jeszcze raz podłożyć, a najlepiej zrobić to z cięciem - 1 ujęcie jak krzyczysz, 2 - przylot różdżki.

Wszystkie inne czary - Avada Kedavra, Rictusempra i inne atakująco - obronne to zasadniczo ten sam efekt - czyli powiedzmy, że błyskawica tylko w różnych kolorach. Możesz to zrobić przynajmniej na dwa sposoby - domalowując klatka po klatce promień, albo odsłaniajac maską gotowy efekt.
Cokolwiek jednak będziesz robił, pamiętaj, że najważniejsza część pracy to praca na planie. Nawet jak masz kiepską kamerę, to efekt wyjdzie o wiele fajniej jak się przyłożysz podczas kręcenie, niż jakbyś miał super kamerę i próbował kręcić bicz z g...
Jak coś mogę doradzić, to jak będziesz cokolwiek robić w stylu pojedynku na strzelające różdżki, to ustaw dwóch kolegów z jakimś światłem - lampy kreslarskie albo choćby mocne latarki z jakąś kolorową folią i niech błyskają światłem. Jak to zegrasz potem z efektem cyfrowym, wygląda to dużo lepiej niż same cyfrowe błysk (cyfrowe nieprawdziwie oświetlają postaci).

Latanie na miotle sobie daruj i greenscreeny, zwykle wygląda to żałośnie. Możesz pobawić w domalówki (warunek - jakiś statyw czy inne sztywne mocowanie do tej Experii (np. ciężka butelka z wodą, pokombinuj).

Możesz pobawić się jeszcze ewentualnie w jakieś bariery ochronne, to się w miarę da zrobić w Vegasie, ale myślę, ze troszkę będziesz musiał lepiej poznać Vegasa, maski, tryby mieszania, generatory mediów itp.
Także pomniejszanie przedmiotów (reducio, nie mylić z reducto którego raczej nie zrobisz) spokojnie zrobisz Vegasem.
Wingardium Leviosa - cienka żyłka i jazda! Xperia nie ma jakiegoś super szkła, nie trzeb abedzie nawet wymazywać...

Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Odpowiedz
Widać że znasz się również na Vegasie. Co do twoich rad to jest jeden mankament że będę to kręcił w 2 góra 3 osoby. W dodatku wszystko z ręki bo do Xperi nie ma statywu.
A wczoraj przekopalem internet i nigdzie nie mogę znaleźć takich błysków, efektu uderzenia czy lecącego czaru...
Na planie głównie będę grał ją więc co do ruchów to będzie dobrze.
Czary które chciałbym użyć: aqamenti, lumos, nox, drętwota, chłoszczyść, eksperiarmus, efekt nie widocznosci dla mugoli i patronus (mam białego psa co może wyjść śmiesznie)

P.s Wiesz może jak tak skręcić obraz w środku żeby to wyglądało na efekt teleportacji?
Odpowiedz
(08-09-2012, 9:28)Kucharskov napisał(a):  Widać że znasz się również na Vegasie.
Trochę.

Cytat:W dodatku wszystko z ręki bo do Xperi nie ma statywu.
To sobie zrób, mówiłem jak, tyle, ze w przypadku Xperii i podobnych przedmiotów będziesz musiał pokombinować. Idea jest tu: http://www.uncommongoods.com/product/bottle-cap-tripod

Xperia nie ma gniazda, wieć musisz wykombinować do niej jakąś ramke np. z jakiegoś miękkiego plastiku - ja bym wziął takie miękkie pudełko od płyty DVD i wycia w nim dziurę ciut mniejsza niż Xperia. W środek trochę gąbki by to wszystko przytrzymać, boki pudełka obkleił taśmą klejącą a całość przykręcił do korka zwykłym wkrętem (od spodu). Mniej więcej 10 minut pracy.
Tymczasowo starczy, a filmując z czymś takim statyczne ujęcie będziesz miał naprawdę statyczne, a "z ręki" o ile butelkę wypełnisz wodą dużo płynniejsze.

Czary:
Aquamenti - sugestia - daruj sobie. Jedyne co mógłbyś zrobić to wężyk w rękawie i różdżka pusta w środku. Wyjdzie żenująco.
Lumos, Nox - przerobiliśmy,
Drętwota - nie wymaga efektów, możesz co najwyżej jakiś puder biały zastosować na aktora, by wyglądał nienaturalnie, albo jakiś tłusty podkład kosmetyczny, fluid itp. by był "plastikowy". Choć wątpię, by Xperia to uchwyciła...
Chłoszczyść - nie wiem co dokładnie chcesz uzyskać, ale jakiegoś większego porządkowania/czyszczenia bez animacji 3D nie zrobisz. Coś prostszego możesz zrobić animacją poklatkową (ale nie sądzę, byś miał cierpliwość), albo - i to będzie chyba najprostsze - ujęcie przed, ujęcie po, odpowiednia maska i przejście gradient wipe.
Expelliarmus - daruj sobie. Pomijając jakieś błyskawice i światła - Expelliarmus powoduje powalenie przeciwnika i zwykle odrzuca go mocno. Nie będziesz w stanie tego wykonać (specjalne liny odciągają kaskadera, potem się je wymazuje z klatki) i jest to niebezpieczne.
efekt nie widocznosci dla mugoli - nie wiem co dokładnie masz na myśli - pelerynę? Ogólnie zabawy z chromakey, ale myślę, że jak poszukasz na YT tutka do efektu "predator" to Cię natchnie. Nie sądzę byś zrobił, no ale próbuj.
Patronus - uuuuuu wysoko mierzysz... wydaje mi się, że wyjdzie żałośnie. Proponuje, byś filmował psa w nocy (oczywiście pies powinien być oświetlony), a potem maski i dużo zabawy z obrazem, trybami mieszania, blurem, maskami itp. Jeżeli masz taką możliwość, to możesz gdzieś na jakiejś bocznej wiejskiej asfaltowej drodze oświetlić psa reflektorem samochodu. Ale ogólnie - nie widzę tego w Twoim wykonaniu.

Cytat:P.s Wiesz może jak tak skręcić obraz w środku żeby to wyglądało na efekt teleportacji?

Wiem, ale nie powiem, to jest bowiem wiedza z pierwszego roku w Hogwarcie, którą nabędziesz z wymienionej wcześniej księgi oraz nie mniej magicznego klawisze F1 i lub rzucając czar Helpos, które przywoła ukryte informacje zaklęte w Vegasie i udzieli Ci wskazówek.

Odpowiedz
@Kucharskov - tylko jak skończysz prace nad filmem pochwal się nim. Oby rady Efixa nie były jak grochem o ścianę :)
Odpowiedz
Oczywiście że sie pochwalę ale widzę że rady Efixa są zbyt "manualne" a jako ze jest ze mnie sierota to dużo nie zrobię samemu... Film ogólnie (jak wszystkie inne moje filmy) będzie trochę głupi łamane przez śmieszny więc po rzuceni aquamenti woda będzie się lała ciurkiem do butelki...

No i nadal nie mam nigdzie tych błysków, flar itd do czarów... A w Tutorialach nie moge znaleźć "wilekiego Poradnika" :(
Odpowiedz
Rady starałem się napisać najbardziej łopatologicznie jak to tylko możliwe. Jak czegoś nie wiesz, to pytaj, ale zacznij od podstawowej obsługi programu, czyli lektury manuala i helpa.
Jakieś samouczki przerób, większość Twojej pracy to będzie jednak nakładanie obrazu na obraz, więc MUSISZ opanować temat masek oraz kompozycji.
Bez tego, jakiekolwiek nasze rady są jak napisał przedmówca - grochem o ścianę. Powstanie kolejny, żenujący film z wybuchami na ekranie i małolatem biegającym w okrągły okularach.
Nie spieprz temat, zadanie, które sobie wybrałeś do zabawy jest cholernie wdzięczne i można zrobić coś naprawdę fajnego, niechby i miało 30 sekund.

Odpowiedz
Nakłąanie warstw mam opanowane... Event pan/corp również wiele efektow umiem ale z maskami sie nigdy nie bawiłem... dobra chyba więcej na razie nie mam do wniesienia... Ide poszukać tutoriali :)
Odpowiedz