Ciemniejszy obraz
Witam wszystkich,
mam dość lekceważący problem.
Otóż otwieram Vegasa, wrzucam klip i nic nie zmieniając renderuję. Klip powinien wyglądać jak oryginalny, z Frapsa (i tak wygląda, na osi czasu i w podglądzie). Ale wyrenderowany klip jest o wiele, wiele ciemniejszy.
Wykluczam ustawienia playera, po pierwsze sprawdziłem inne, po drugie plik wejściowy wygląda dobrze.
Renderuję do formatu MP4, 1080p, 60 klatek.
Screeny ustawień:
http://s6.ifotos.pl/img/ustawieni_rqrnwrr.png
http://s6.ifotos.pl/img/ustawieni_rqrnwrn.png
A tutaj jak to się prezentuje (wybaczcie za screeny, ale musiałbym wrzucać na YT nieskompresowany plik Frapsa ~500MB + do tego ten z Vegasa).
http://s6.ifotos.pl/img/got3jpg_rqrnwra.jpg
http://s6.ifotos.pl/img/got4jpg_rqrnwrq.jpg
(Tak, Gothic... Z tego chciałem zrobić filmik.)
Za pomoc z góry dzięki!
[Obrazek: avatarpng_rqrnwnp.png]
Odpowiedz
http://sonyvegas.info/thread-5538.html?highlight=levels
http://sonyvegas.info/thread-4878.html?highlight=levels
Odpowiedz
Cóż, czytałem obydwa te tematy (jeszcze przed rejestracją), ale musiałem nie doczytać o Computer RGB to Studio RGB.
Pomyliło mi się z Studio RGB to Computer RGB, które wykorzystywałem do podbicia kolorów z filmów z kamery.
Zaraz to sprawdzę...
Choć wydaje się to dziwne, z tego Vegasa korzystam dość długo i dopiero teraz to się zdarzyło (albo teraz to zauważyłem :O)

Edit: No dobra, nałożyłem Levels: Computer RGB to Studio RGB, w Vegasie wyglądało na jaśniejsze, po wyrenderowaniu jest identiko jak z oryginału. :D A teraz kolejne pytanie: chcąc nałożyć inne efekty jak podbicie kontrastu, jasności, kolorów etc. (tak, tak... W Machinimie Gothicowej takie efekty pomagają) to najpierw nakładam w/w efekt traktując go jako konieczność, a potem obrabiam obraz? Tak to działa?
Odpowiedz
(07-31-2012, 20:50)XXjurXX napisał(a):  Otóż otwieram Vegasa, wrzucam klip i nic nie zmieniając renderuję. Klip powinien wyglądać jak oryginalny

I tutaj mamy 99% problemów z tego forum.
Kiedy ludzie pojmą wreszcie, że konieczne jest odpowiednie ustawienie właściwości projektu. Pomijając sprawy kolorystyczne, to zwróć uwagę, że Vegas zaraz po zainstalowaniu jest domyslnie ustawiony w NTSC a nie PAL!
Odpowiedz
Sorka za spam.
@mateuszszar, dwie sprawy.
1) Użytkownik wyżej już mi prawie pomógł,
2) Z tego co widzę nie da się ustawić PAL w 60 klatkach na sekundę. Ja mam tak: 50,000 (Double PAL), oraz 59,940 (Double NTSC)... Uprzedzam - tak, potrzebuję 60 FPS, w tylu nagrywam i według mnie milej się ogląda.
Odpowiedz
Ok. Możesz robić w NTSC - nie piszę, że nie, ale właśnie przez takie inforacje, ludziska wrzucają cokolwiek, nie patrząc, jaka jest rozdzielczość, ani klatkaż, później renderują tak, jak ktoś tam na YT pokazał, a później nowy temat na forum: "kiepska jakość - szybko odpowiedzcie, bo jeszcze dziś chciałem wrzucic na youtube'a"...
Nie mówię, że Ty robisz źle, ale akurat byłeś dobrym przykładem.
Przeczytaj sobie jeszcze raz cytat, który wkleiłem, i pomyśl, czy faktycznie zawsze tak powinno być?

Zapamiętajcie sobie, albo napiszcie na kartce, i przyklejcie do monitora: Projekt trzeba ustawić!

Ps. Żeby było jasne: sprawdź, jakie masz pliki wejściowe. Jeśli faktycznie masz 60fps, to ustawienia projektu mogą być oczywiście Double NTSC, tylko zmień przeplot na none(progressive), bo wątpie, aby program do przechwytywania nagrywał z przeplotem (a tak masz ustawiony projekt).

Ps.2 Dla ułatwienia - zapoznaj się z funkcją "Match Media". Bardzo się przydaje przy ustawieniach projektu (jeśli nie wiesz, co to jest, to najpierw zapoznaj się z klawiszem [F1] - tam dużo pomocy znajdziesz, poza tym on podpowie, co to jest "Match Media").
Odpowiedz
Nie chcę i nie będę się kłócił, ale chyba Ty nie rozumiesz pewnej rzeczy...
Ja nie ustawiam Vegasa jak Ty piszesz
Cytat:później renderują tak, jak ktoś tam na YT pokazał
... Nagrywam w 1080p, w 60 klatkach. Mam zatem możliwość zapisania w jakości - powiedzmy sobie szczerze - całkiem przyzwoitej. A to że nie mam ustawionego szablonu zapisu - może i prawda, ale skoro zgadza się z formatem wejściowym to po co w ogóle coś zmieniać?
Przez kilka lat obrabiania filmów wiem, że jeżeli nagram w 720p i rozciągnę do 1080p to jakość będzie jeszcze gorsza od oryginału...

Przeczytałem cytat jeszcze raz - i rozumiem go tak samo. Ustawiania praktycznie identyczne jak plik wejściowy, zatem problemów nie powinno być.

PS: Dzięki za dopiskę, tak nagrywam Frapsem w 60 klatkach i w 1080p...
PS2: I sory za tą "agresję", po prostu wiem jak nagrywam i jak mam ustawionego Vegasa :P Przeplot już wyłączyłem. Dzięki.
Odpowiedz
Nie chodzi mi o zapisanie szablonu, tylko właśnie ustawienie projektu.
I w Twoim przypadku akurat się zgadza (prócz przeplotu), to w innych przypadkach (w pozostałych 99%) jest lipa na maxa.
Nie pisałem, żebyś zmieniał rozdzielczość, czy klatkaż - bo są OK. U Ciebie tylko źle jest ustawiony przeplot. Jakbyś użył "Match Media", to nawet byś się nie musiał zastanawiać.

Ja różnież nie wchodzę w ustawienia projektu, bo mam zawsze ustawione tak, jak pisze moja kamera, więc nie muszę tam zaglądać. Ale (jak już pisałem), Ty stałeś się dobrym przykładem, jak ignorowana jest BARDZO WAŻNA - nawet powiedział bym - PODSTAWOWA czynność, przy pracy w Vegasie.

Musisz mi wybaczyć, ale jak przeglądniesz, albo pobędziesz na forum dłużej, to zobaczysz, skąd moje słowa... Jak juz wyżej pisałem, Ty jesteś tylko przykładem, poza tym, zdaje się, że Twoim problemem nie była jakość obrazu, tylko kolory, co wyjaśnił kolega zaraz na samym początku. Niemniej jednak ustawienia projektu są ważne...
Odpowiedz
(07-31-2012, 21:53)XXjurXX napisał(a):  Nie chcę i nie będę się kłócił, ale chyba Ty nie rozumiesz pewnej rzeczy...
Ja nie ustawiam Vegasa jak Ty piszesz
Cytat:później renderują tak, jak ktoś tam na YT pokazał
... Nagrywam w 1080p, w 60 klatkach. Mam zatem możliwość zapisania w jakości - powiedzmy sobie szczerze - całkiem przyzwoitej. A to że nie mam ustawionego szablonu zapisu - może i prawda, ale skoro zgadza się z formatem wejściowym to po co w ogóle coś zmieniać?
Przez kilka lat obrabiania filmów wiem, że jeżeli nagram w 720p i rozciągnę do 1080p to jakość będzie jeszcze gorsza od oryginału...

Przeczytałem cytat jeszcze raz - i rozumiem go tak samo. Ustawiania praktycznie identyczne jak plik wejściowy, zatem problemów nie powinno być.

PS: Dzięki za dopiskę, tak nagrywam Frapsem w 60 klatkach i w 1080p...
PS2: I sory za tą "agresję", po prostu wiem jak nagrywam i jak mam ustawionego Vegasa :P Przeplot już wyłączyłem. Dzięki.
No są problemy bo jak wyżej napisano ci żaden kór... program do zrzutu tych gierek nie daje ci pliku wynikowego z przeplotem tylko progressive, a ty masz projekt ustawiony upper. Tak że już na samym początku masz spiepszone
Odpowiedz
Spoko, rozumiem, że są ważne.. Tylko właśnie dla mnie się to zgadzało, zatem nie miałem podejrzeń o to.
Z tego co widzę Match Media "wczytuje" ustawienia klipu. Owszem, przydatna opcja. Mi zmieniło zklatki z 59 na 60, oraz jak mówi kolega wyżej - przeplot.
Cóż, temat chyba można uważać za wyczerpany...
Chyba, że ktoś odpowie na pytanie w edicie 3 posta od góry :P

@walerka Tak, owszem. Dzięki koledze mateuszszar wyłączyłem przeplot, co nie zmienia faktu, że renderuje dobrze. Bo tak się dzieje dopiero po dodaniu filtru Levels Computer RGB to Studio RGB.
Odpowiedz