Pierwszy film, nowy sprzęt
Siemka, jestem tu nowy, tydzien temu zakupiłem lustrzanke Canon 600D, postanowiłem się pobawić w kręcenie filmów. Jest to mój pierwszy film, nie mam jeszcze doświadczenia, ani większej wiedzy teoretycznej, lecz powoli się uczę. Nie wiem czy jest się czym chwalić, raczej nie, więc poproszę Was tylko o wytknięcie błędów.

Wiem na pewno, że brak stabilizacji obrazu, przy następnym filmie postaram się to naprawić. I chyba jeszcze przesadziłem z tą edycją kolorów. Są za bardzo zróżnicowane i za mocne. W jednym ujęciu z fish-eye'm też kawałek palca włożyłem w kadr no i zabrakło ostrości na kolegę na skuterze jak kręcił cyrkle (jeździł na kole w kółko). Tyle byłem w stanie zauważyć sam jako amator.

Odpowiedz
Nie daje samego hejta, ogólnie nie jest złe - wolę takie niż kręcone np. kotletem robienie bączków (czy jak to się tam nazywa) na parkingu przed Lidlem... Z nudów widzę da się zrobić coś całkiem ciekawego. :)
1. To ujęcie z 1:40 mogłeś spokojnie skrócić (i dać mniej zielone...).
2. Z MC też dałbym jedno, maks. 2 najfajniejsze ujęcia.
3. Joł się zgrywa zaje**ście - za to szacunek! :)
4. Pewnie mogłeś usiąść w aucie z tyłu, uwierz mi, że byłoby Ci o wiele łatwiej nagrywać...
Odpowiedz
Muzyka mega fajna, ujęcie jak skutery wjeżdżają na parking też fajne. Nie mniej jednak, jeśli robisz już zbliżenia ( zoom ) to według mnie powinny one być płynne. Jeśli chodzi o drganie obrazu, to jestem wprawiony w osłupienie, że przy takim sprzęcie jak Canon nie użyłeś małego chociaż statywu. Nawet statyw oparty o ramie pomaga troszkę w stabilizacji. Ale ogólnie spoko.

Może teraz jakieś ambitniejsze kino? Fabuła? Bo widzę, że znajomych masz wielu...
To może napiszesz mały scenariusz i do dzieła...z takim sprzętem warto. Jest masa konkursów kina niezależnego, amatorskiego...

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Statyw co prawda miałem, pożyczony od kolegi bo swojego się jeszcze nie dorobiłem, ale akurat nie ma z niego w tym filmiku ujęć. No, może ze 2 ujęcia są, ale i tak mi się łapa trzęsła jak go obracałem ;) Muszę dojść do wprawy.

Teraz chciałbym spróbować nakręcić klip muzyczny ;) Mam paru dalszych znajomych, którzy "bawią się w rap", może mi pomogą to zrealizować. Wiem, że to nie jest łatwa sprawa, mimo wszystko chcę spróbować ;)
Odpowiedz
Film naprawdę niezły, musisz tylko popracować przy obracaniu kamery, głównie mam tu na myśli scenę z 0:30 - widać, jak kamera po przesunięciu w oprawo delikatnie się zatrzymuje i znów w prawo, znów delikatnie stopuje i znów w prawo... także takie schodki, to płynne nie jest. Ze stabilizacją też najgorzej nie jest.

Cytat:No, może ze 2 ujęcia są, ale i tak mi się łapa trzęsła jak go obracałem ;)

Albo łapa się nie trzęsła, tylko w obiektywie zapominałeś stabilizację wyłączyć? :-) O tym też trzeba pamiętać - jak nagrywasz z jakiegokolwiek statywu czy stabilizatora, w obiektywie stabilizację wyłączyć trzeba, bo lustrzanka potrafi zwariować :-) Jaki obiektyw przy 600D?

Dobrze jest, plus ode mnie!
Odpowiedz
Mateusz, tego, że stabilizację się wyłącza przy nagrywaniu ze statywu to nie wiedziałem, dziwne trochę, ale skoro mówisz, że tak jest to pewnie tak jest. Na pewno spróbuję zrobić tak jak mówisz. ;)
Obiektyw mam na razie 18-55mm IS II, czyli standard. No i fish-eye Samyanga pożyczany od kumpla.
Odpowiedz
Cytat:dziwne trochę

Jeśli kamera jest przymocowana do statywu - to ten teoretycznie ma spełnić rolę stabilizatora (mówię teoretycznie, bo przecież statyw do ziemi na stałe przytwierdzony nie jest i możesz go kopnąć, rzucać nim, uderzać skuterem i tak w nieskończoność). Jeśli więc stabilizacja jest zrealizowana jest na statywie, to na obiektywie nie może być włączona. Dlaczego? A tu trzeba by się skłonić do dwóch zagadnień: budowy stabilizacji w obiektywie jak i samego obiektywu oraz tego, po co jest stabilizacja w obiektywie. Najprościej mówiąc, stabilizacja w obiektywie jest po to, żeby stabilizować drgania. Żeby więc stabilizować takie drgania, muszą one wystąpić. A więc jeśli na statywie takie drgania teoretycznie nie występują, to układ stabilizacji może drgać sam z siebie w poszukiwaniu owych drgań. Dlatego wtedy wyłącza się stabilizację. Jeśli natomiast chciałbyś wykorzystać stabilizację na statywie, służą do tego jakieś inne specjalne systemy stabilizacji, których nazwy niestety nie pamiętam. Myślę, że wystarczająco wytłumaczyłem.

Ten obiektyw standardowy nie jest taki zły. Też na dniach chcę kupić 550/600D z tym szkiełkiem. Ale prawdę mówiąc stabilizacja w tym obiektywie przy większych drganiach jak podczas chodzenia czy biegu jest po prostu skopana :-)
Odpowiedz
Mateusz, dzięki za jasne wytłumaczenie, można się było w sumie domyśleć.
Nie sugeruj się moim filmem jeśli chodzi o stabilizację obrazu w tym obiektywie. Bo na przykład ujęcie w galerii handlowej (to pierwsze) nagrywałem nawet nie trzymając aparatu rękami. Chciałem zobaczyć jaki będzie efekt z fisza w galerii, spodobało mi się i następne ujęcia w galerii już kręciłem normalnie. Ogólnie nie przywiązywałem większej uwagi do wystabilizowania aparatu, w kolejnych filmach będę chciał to poprawić ;)
Odpowiedz
I bardzo dobrze. Tak trzymać!
Odpowiedz
(08-03-2012, 9:14)PatrykoD napisał(a):  No, może ze 2 ujęcia są, ale i tak mi się łapa trzęsła jak go obracałem ;) Muszę dojść do wprawy.
Polecam trik z gumką-recepturką. :)

(08-03-2012, 12:58)Mateusz napisał(a):  Albo łapa się nie trzęsła, tylko w obiektywie zapominałeś stabilizację wyłączyć? :-) O tym też trzeba pamiętać - jak nagrywasz z jakiegokolwiek statywu czy stabilizatora, w obiektywie stabilizację wyłączyć trzeba, bo lustrzanka potrafi zwariować :-)
Przy słabej jakości statywów (tych tańszych) polecam jednak włączyć stabilizację - ja nie mam żadnych problemów z moim za 120zł i włączoną stabilizacją (a też posiadam 600D i kitowy obiektyw).
Odpowiedz