Prezentacja
Witam wszystkich.
Od kilku dni usiłuje korzystać czy może raczej nauczyć sie korzystać z Vegasa. Mam wiele zdjęć z których chciałbym wykonać prezentacje. Rzecz w tym że nie wiem jak to zrobić w związku z tym po krótkim przejrzeniu tego działu (części...cierpliwości na całość nie starczyło) nie znalazłem tu informacji jak stworzyć takową prezentacje. Może wiec ktoś mi wskaże bądź wytknie miejsce które przeoczyłem. Ponieważ jak we wstępie sie przyznałem jestem w tym programie zupełnie ZIELONY chodziło by mi o coś w rodzaju algorytmu postępowania przy tworzeniu prezentacji coś co nie dość że za pierwszym razem przeprowadzi mnie "za rączkę" to jeszcze sprawi że następną prezentacje potrafił bede zrobić samodzielnie. Za wszystkie w tej sprawie informacje a także za konstruktywną krytykę z góry dziekuje.
Odpowiedz
To może trochę inaczej.
Jak kompletnie nie znasz Vegasa, to proponuję Ci przebrnięcie przez Interaktywny Tutorial - który jest dostępny w każdym Vegasie (Interactive Tutorials - ikonka na pasku z prawej strony, taka łapka z palcem wskazującym skieronawym ku górze - znajdziesz sobie). Tam jest doskonale pokazane, jak bawić się w Vegasie, i jakich narzędzi używać.

Następnym krokiem będzie wrzucenie zdjęć na timeline (oś czasu), dopasowanie długości zdjęć/slajdu, dodanie napisów (media generators -> text) - na tracku (ścieżce) wyżej, dobranie oraz dopasowanie przejść między zdjęciami (transitions) oraz na wejściu i wyjściu ewentualnych napisów.
Możesz dodać efekty do każdego eventu (elementu wrzuconego na oś czasu), poprawiając jego czytelność, lub po prostu tworząc odpowiedni nastrój... (video fx)
Odpowiedz
Wielkie Dzięki za informacje
Zastanawiam sie jednak nad inną kolejnością a mianowicie po otwarciu Vegasa wybieram NEW ale co następne skoro chcę zrobić prezentację? a także jakie do niej ustawienia(chyba Properties jeśli dobrze pamietam). No a dalej to co mi zasugerowałeś. Ustawienia Properties chyba tu już widziałem natomiast nie wiem jeszcze czy mają one także zastosowanie do prezentacji.
Gdybyś wiec poświecił mi jeszcze chwilę czasu....
Odpowiedz
Może to głupie pytanie, ale co rozumiesz przez słowo "prezentacja"? Sony Vegas jest programem do nieliniowej edycji wideo a nie do robienia prezentacji.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
pokaz zdjęć z podkładem muzycznym.
Odpowiedz
Zastanów się, czy nie ładniej to będzie wyglądało, jak złożysz w PowerPoincie.
Następnie możesz wyexportować jako film (WMV) i wrzucić do Vegasa, gdzie podłożysz podkład dźwiekowy.
W sumie dźwiek możesz również w PowerPoincie dołożyc, ale faktycznie lepsze dopasowanie zrobisz w Vegasie (o ile Ci zależy na tym, by prezentacja "szła do rytmu").

Jeśli koniecznie chcesz zrobić w Vegasie, bo akurat takie masz ambicje, to ok. może być i w Vegasie, tylko tutaj będziesz miał sporo więcej pracy, aby osiągnąć podobne przejścia jak w PowerPoincie.

Tworzysz nowy projekt. Ustawienia projektu (properties) zależeć będą od tego, co chcesz osiągnąć. Do prezentacji możesz wybrać 1080HD, 720HD (wszystko w sumie zależy, na czym będzie odtwarzane).
Możesz zrobić w PAL DV (jeśli to ma być na DVD-VIDEO).
Pamiętaj, żeby klatkaż był wg polskich standardów (25p).
Odpowiedz
Zastanów się, czy nie ładniej to będzie wyglądało, jak złożysz w PowerPoincie.
Następnie możesz wyexportować jako film (WMV) i wrzucić do Vegasa, gdzie podłożysz podkład dźwiekowy.
W sumie dźwiek możesz również w PowerPoincie dołożyc, ale faktycznie lepsze dopasowanie zrobisz w Vegasie (o ile Ci zależy na tym, by prezentacja "szła do rytmu").
Wielkie Dzieki ...ale
1. PowerPointa znam tak jak Vegasa z tą różnicą że Vegasa mam.
2. Gdzieś jakiś czas temu "wygoglowałem" opinię że do prezentacji zdjęć z podkładem muzycznym najlepszym jest Vegas... widać "ekspert" to pisał....
3. Specjalnie w tym celu go nabyłem kosztem wspierania mojego browara
4."Jeśli koniecznie chcesz zrobić w Vegasie, bo akurat takie masz ambicje, to ok."
Ale ma to też tę dobrą strone że za jakiś czas przestane głowę zawracać.
A może też komuś pomogę? Na razie dziekuję za pomoc z dalszymi pytaniami raczej pojawie sie po przestudiowaniu tutoriali.
Odpowiedz
Nie chcę, ale muszę.

Cytat:wybieram NEW ale co następne skoro chcę zrobić prezentację?

Proszę przestać myśleć o przycisku NEW :-) Prezentację, film, animację czy wszystko inne robi się na tych samych zasadach. I efektem końcowym będzie to, jakich użyjesz eventów (czyli plików) - no bo jeśli wrzucasz sceny w postaci filmu i "zlepiasz" je ze sobą, to oczywiste, że wyjdzie film, a jak zdjęcia - no to jedynie pokazówka. A jak zacząć coś takiego, to już za chwilę podpowiem. Po pierwsze, wybierz pliki i umieść je na osi czasu. Aby tego dokonać, wybierz przycisk Otwórz (czyli taki żółty folder u samej góry w lewym rogu) a następnie wybierz pliki. Oczywiście jak zauważasz pliki będą pojawiały się na osi czasu, na ścieżkach. Wrzucając kolejne pliki pod tym samym adresem (wideo i np. fotki) będą się one najprawdopodobniej wrzucać na tę sama ścieżkę. Dlatego poniżej ścieżek które widzisz na osi czasu kilka razy kliknij myszą i wybierz opcje Insert Video Track (czyli wykonaj nową ścieżkę). I następnie chwytając pliki z tej jednej ścieżki po prostu przeciągnij je na puste miejsce.I teraz tak. Jeśli będą to fotografie, długość pokazu zdjęcia regulujesz rozciągając lub ściskając klip (dokonujesz tego przez kliknięcie na sam brzeg zdjęcia lub filmu i przesunięcie lewo-prawo). Ustawiając suwak, na osiach czasu w oknie głównym, czyli tą linię przebiegającą przez wszystkie ścieżki, poprzez kliknięcie na szarym tle poniżej ścieżek lub złapanie za górny kursor nad ścieżkami i przesunięcie maksymalnie w lewo, możesz teraz puścić projekt przyciskiem Spacja na klawiaturze. Zauważysz zapewne, że w oknie po prawej u góry pojawi się któreś z wrzuconych zdjęć (lub nie, jeśli poodsuwałeś wszystkie elementu daleko od lewego brzegu ścieżek, czyli pozycji 0). Tylko pojawi sie zdjęcie znajdujące się maksymalnie na górze (tzn na najwyższej ścieżce). Trzeba więc to jakoś ładnie poustawiać. Dla przykładu wykonaj coś takiego (taki układ): (fotka nie moja)

[Obrazek: ArticleImage.12865.jpg]

Rozsuwając zdjęcia jak na obrazku wyżej (chodzi mi tylko o te 3 obiekty poniżej ścieżki głównej z filmem) i po ustawieniu suwaka na samym brzegu w pozycji 0 i wciśnięciu play, czyli Spacji, zauważysz zapewne, że przez chwilę zdjęcie jej ukazane, za chwile jest czarne tło, za chwilę znów fotka, itd. I jaki z tego wniosek? Otóż taki, że długość czasu, przez jaki ma być wyświetlane zdjęcie, jest zależne od długości klipu ze zdjęciem. Ile on trwa, określa czas wyświetlany nad ścieżkami po lewej stronie w połowie okna (tam też ustawia się początek, czyli pozycje 00:00:00). To taki "basic". Teraz przejścia. Najprostszym przejściem jest wygaszanie jednego klipu jednocześnie rozjaśniając drugi. Aby tego dokonać, należy na tej samej ścieżce wcisnąć dwa klipy w siebie (nasunąć je na siebie, aby w miejscu nasunięcia utworzyły się takie dwie parabole). I zauważysz teraz, że jeden klip wygasza, jednocześnie zapala się drugi. I tak właśnie wykonuje się przejścia. Aby wykonać więcej "wariacji" z przejściami (czego nie polecam) - zaglądnij sobie okno Transitons i znajdziesz tam szereg takich scen złoto-fioletowych oznaczonych A i B. Jak najedziesz myszką na któryś z nich, otworzy się animacja, jak działa. Wtedy dosuń obydwa klipy do siebie (ale nie na siebie) po czym wybierz dany efekt i przeciągnij go w miejsce, w którym dwa klipy się stykają. Wtedy po puszczeniu animacji możesz obejrzeć jak to wygląda z przejściem. Tak właśnie tworzy się przejścia. Można wykorzystać także narzucenie jakichś efektów (czyli szereg takich gałek ocznych, w pół normalnych a w pół z nałożonym efektem - także z animacją po najechaniu kursorem). I do tego jakaś muzyka powiadasz. Naciskasz na szarym tle pod ścieżkami, prawym przyciskiem myszy, Insert Audio Track - następnie tym samym Otwórz co zdjęcia, wybierasz jakąś muzykę i automatycznie znajdzie się tam na ścieżce. Z nią postępujesz tak samo jak ze zdjęciami. Przesuwając całość zmieniasz położenie (czyli np. miejsce, od którego ma się zacząć) a chwytając za brzegi klipu i wtedy przeciągając lewo - prawo zmieniasz długość, czas trwania). Oczywiście można (jeśli prezentacja składa się tylko ze zdjęć) umieścić je wszystkie na jednej ścieżce - tylko rozsuwając je myszą, aby jeden nie pokrywał się z drugim, a był obok niego. Długość każdej ścieżki jest nieograniczona! Co by tu jeszcze powiedzieć. .. Aha, i renderowanie. Pliku nie zapisujesz przez "Save As" (bo zapisze się jedynie jako kompozycja, z możliwością otworzenia i poprawek, tam w pliku .svf czy coś takiego) a przez "Render As" (też ikonka dyskietki, ale ta bardziej po prawo z taką niebieską sinusoidą - na fotce niżej, jak wszystko, u samej góry pod paskiem narzędzi w lewym górnym rogu). (fotka nie moja).

[Obrazek: vegashasstoppedworking.jpg]

Na początek polecam wybrać opcję:

MainConcept AAC/VC (.mp4) w linijce Save As type: a w oknie Template: np. 1080p HD. Wtedy będziesz maił filmik HD. O renderowaniu (rendering) proszę sobie jeszcze poczytać, duuuuużo tego jest i tu taj i na YouTube.
Odpowiedz
Dziękuje jestem winien zgrzewkę dobrego browara.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości