Podążanie obrazka za punktem
Witam,kilka dni temu zacząłem zabawę z Sony Vegas, jak na razie wszystko co chciałem udawało mi się zrobić ale nie wiem co zrobić żeby obrazek podążał za danym punktem z filmu. Chodzi mi o to że chciałem zamienić twarz jednej postaci (ruchomej postaci) a nie bardzo widzi mi się kopiowanie obrazka z nową twarzą i ustawianie w różnych miejscach, po za tym było by to mało płynne, chyba ze bym robił około 24 obrazków w różnych miejscach na jedną sekundę filmu a to by było "dość" czasochłonne.

PS:Z góry przepraszam jeśli już był taki temat ale nic nie mogłem znaleźć, nie wiem nawet jak taki efekt się nazywa xd
Odpowiedz
Czystym Vegasem nie zrobisz, chyba, że właśnie klatka po klatce. Możesz użyć BorisContinuum, tam masz wtyczke do trackingu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Cytat:ale nie wiem co zrobić żeby obrazek podążał za danym punktem z filmu.

Sony Vegas Track Motion - ręcznie. Co klatkę tylko zmiana położenia obrazka, nie trzeba ładować co chwilę nowego.

[Obrazek: sony-vegas-track-motion-crop-video.png]

1 klikasz na ten biały kwadracik
2 w nowo otwartym oknie na osi czasu (pod podglądem) strzałkami na klawiaturze przesuwasz klatki
3 myszą zmieniasz położenie obrazka
4 po skończonej robocie zwyczajnie zamykasz onkno, ble ble ble, było o tym dużo
5 pamiętaj, żeby NAJPIERW przesunąć klatkę na osi czasu, a dopiero potem zmieniać wartość czy położenie efektu lub elementu!

Ogół takich elementów trzymających się klipu (czy generalnie takiej techniki wykonania) nazywamy Motion Trackingiem i pod tym hasłem musiałbyś szukać. Owszem są Borysa, ale cena nieszczególnie zachęca do kupna.
Odpowiedz
no więc...

Zmieniałem położenie obrazka stopniowo co jedną klatkę ( jedno kliknięcie strzałki na osi-obrazek lekko w lewo i tak z 50 razy) lecz na filmie obrazek jest widoczny tylko w końcowej pozycji.Gdy przesuwam strzałkę na osi czasu w track motion to wszystko jest pięknie(obrazek zmienia pozycje co klatkę) ale na filmie jest w jednym miejscu ( końcowa pozycja).
Odpowiedz
Sprawdź na osi czasu w oknie Track Motion położenie tych białych rombów (punktów) - czy aby efekt zaczyna się i kończy w odpowiednim miejscu.
Odpowiedz
No mam dość sporo tych rombów ale nie wiem od którego zaczyna się efekt i na którym kończy xd ( jak to sprawdzić ?)

PS:Chyba będe musiał zrezygnować z tego efektu ;(
Odpowiedz
Efekt jest prostszy niż moja suwmiarka :-)Otóż rozumieć to należy tak, iż każdy romb to miejsce, w którym dokonano zmiany -w przypadku Twojego projektu są to miejsca na osi czasu, gdzie został przesuwany obrazek, a romb wskazuje punkt, w którym to na osi czasu, w danym momencie, obrazek znajduje się na klipie.. Analogicznie pierwszy romb od prawej jest rombem ostatniej zmiany (w tym miejscu efekt się kończy), a pierwszy do lewej - zaczyna. I problem może polegać na tym, że któryś z tych rombów jest nie na swoim miejscu na osi czasu. Nie bardzo rozumiem, co napisałeś wcześniej:

Cytat:lecz na filmie obrazek jest widoczny tylko w końcowej pozycji.

Czyli wygląda na to, że zaniechane zostały wszystkie wcześniejsze punkty. I wiesz, dlaczego tak się stało? Bo prawdopodobnie suwak na osi czasu (w oknie głównym programu, na ścieżkach) przed wykonaniem przesunięć miałeś ustawiony w miejscu ZA tymi wszystkimi punktami (na przykład na końcu klipu na ścieżce) - oś czasu w oknie Track Motion odpowiada przecież osi czas uw oknie głównym! Spróbuj zrobić to na nowo z tym, że ustaw suwak w oknie głównym programu w miejscu, w którym mają zaczynać się przesunięcia. I teraz musi grać ;-)
Odpowiedz
Dodam Ci dodatkowo, że jeśli chcesz, aby ruch odbywał się np. po linii prostej to nie musisz wybierać wszystkich klatek po kolei. Wystarczy wybrać pierwszą i ostatnią z nich oraz wyznaczyć miejsca na ekranie - obrazek przesunie się płynnie jeśli odpowiednio to ustawisz.
Odpowiedz
Nie wiem co jest... Czy ja jakiś niedorozwinięty jestem czy coś ? xd Robi wszystko tak jak tu piszecie a obrazek i tak stoi w miejscu.Suwak na osi czasu w oknie głównym ustawiam na początku obrazka po czym wchodzę w track motion , na osi czasu w funkcji track motion klikam na klatkę dalej po czym zmieniam położenie obrazka i tak kilkanaście klatek, po czym zamykam okno track motion i efektu na klipie nie widać -.-

PS:Chyba nagram filmik jak to robie i powiecie mi co było źle...
Odpowiedz
Może coś Ci to pomoże...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości