Time lapse
Witam Serdecznie
Od jakiegoś czasu zajmuje się robieniem filmów poklatkowych lustrzanką. Składam je potem w Vegasie. (wrzucam tam pojedyńcze klatki) i tu mam czasem problem,. Jak robię foty na np priorytecie przysłony a czasem jest to konieczne występuje migotanie obrazu wynikłe z różnic pomiaru jasności przy zmieniającym się oświetleniu sceny (jak w starym filmie)
W związku z tym mam pytanie: czy jest jakieś narzędzie bądź plugin do vegasa który by ujednolicił poziom jasności klatek? Coś takiego jak w virtual Dubie - Deflicker?
Odpowiedz
Może to nie wniesie nic do tematu ale z ciekawości zapytam - dlaczego nie robisz tego timelapsa z ustawioną na sztywno zarówno przesłoną jak i czasem? A ten filtr w VirtualDub się nie sprawdza?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dołączę się do pytania. Od marca 2011 roku codziennie robię zdjęcie do filmu poklatkowego. Jednak mam o tyle gorzej, że wykonuję zdjęcie z kamery internetowej o wysokiej rozdzielczości i nie mam wpływu na ustawienia. Reasumując czy istnieje jakiś program czy wtyczka do jakiegokolwiek programu, która automatycznie ustawiłaby jasność zdjęcia dla kilkuset fotografii tak abym nie bawił się i każdego zdjęcia nie edytował? Również w filmie widać migotanie, a nie mam możliwości robić zdjęć o stałej porze/oświetleniu. Szukałem u wujka google ale nie znalazłem.
Odpowiedz
Wtyczka Flicker Fixer z Boris Continuum Complete 8
Odpowiedz
(07-24-2012, 19:06)efix napisał(a):  Może to nie wniesie nic do tematu ale z ciekawości zapytam - dlaczego nie robisz tego timelapsa z ustawioną na sztywno zarówno przesłoną jak i czasem? A ten filtr w VirtualDub się nie sprawdza?
Generalnie większość ujęć robię na manualu, jednak gdy robi się time lapsa np przy zachodzie słońca trzeba wprowadzać korekcję naświetlania bo inaczej zaciemni się obraz na maxa. Ale niestety aparat wtedy różnie dobiera parametry - stąd migotanie.
Wirtual dub i deflicker sprawdza się wyśmienicie, jednak chciał bym robić wszystko w sony żeby się programowo nie rozdrabniać.
poniżej mój film poklatkowy w którym niektóre ujęcia nie były na sztywno na manualu robione
Odpowiedz
Ale bajka! Super! A nie próbowałeś sterować aparatem przy pomocy komputera i np. zamiast potem korygować zdjęcia, zmieniać parametry w trakcie? Znasz AnimatorHD?

Odpowiedz
(07-24-2012, 21:03)efix napisał(a):  Ale bajka! Super! A nie próbowałeś sterować aparatem przy pomocy komputera i np. zamiast potem korygować zdjęcia, zmieniać parametry w trakcie? Znasz AnimatorHD?

W zasadzie w terenie wystarczy mi wężyk spustowy z interwałem, komputer to jednak dodatkowy grat obok zestawu obiektywów, statywów czy montażu paralaktycznego.
W trakcie robienia zdjęć można zmieniać płynnie przesłonę ale tylko w przypadku manualnych obiektywów z bezstopniową przesłoną a ja takowych nie posiadam. Animatora nie znam w zasadzie sony mi w 100% wystarcza do tej zabawy - no na razie brakuje mi tylko ujednolicania klatek
Odpowiedz
No tak, komputer to dodatkowy bagaż, choć przy montażu paralaktycznym i takim teleskopie jak na filmie to jakiś mały netbook by był niezauważalny.
AnimatorHD jest polskim programem wspomagającym animację poklatkową. (animatorhd.com).
Zapytam przy okazji, bo wiele razy próbowałem ale nigdy nie udało mi się uzyskać podobnego efektu ja np. na 1:38 - generalnie nieba z gwiazdami (ale nieporuszonymi!). To pojedyncze zdjęcie? Czy stackujesz? Jeśli pojedyncze możesz wkleić exifa z takiej klatki?

Odpowiedz
(07-24-2012, 19:51)Pinto napisał(a):  Wtyczka Flicker Fixer z Boris Continuum Complete 8

Dzięki wielkie :) poczytam, zapoznam się :)

(07-24-2012, 21:27)skibek napisał(a):  no na razie brakuje mi tylko ujednolicania klatek

Pytałem o podobny problem, sprawdź tą wtyczkę co polecił Pinto, może zda egzamin.
Odpowiedz
(07-24-2012, 19:51)Pinto napisał(a):  Wtyczka Flicker Fixer z Boris Continuum Complete 8

Dzięki - wypróbuje

(07-24-2012, 21:54)efix napisał(a):  No tak, komputer to dodatkowy bagaż, choć przy montażu paralaktycznym i takim teleskopie jak na filmie to jakiś mały netbook by był niezauważalny.
AnimatorHD jest polskim programem wspomagającym animację poklatkową. (animatorhd.com).
Zapytam przy okazji, bo wiele razy próbowałem ale nigdy nie udało mi się uzyskać podobnego efektu ja np. na 1:38 - generalnie nieba z gwiazdami (ale nieporuszonymi!). To pojedyncze zdjęcie? Czy stackujesz? Jeśli pojedyncze możesz wkleić exifa z takiej klatki?
to proste
stawiasz aparat na statywie
t=30 sek
f=4
iso=2500
f-17mm [full frame]
zdjęcia pojedyncze oczywiście w RAW
do tego zdjęcia seryjne i jazda - parę godzin roboty i kilka sekund filmu - do tego walka z rosą na szkłach ;)
polecam raw bo z tego da się duużo wyciągnąć później w razie czego - niestety dużo też waży;)
Odpowiedz