jak poprawnie utworzyć plik .AAF lub .OMF?
Hej,

chciałem utworzyć wątek w dziale "AUDIO" jednak nie mam uprawnień.
Działam w wersji SV Pro 10. Mam utworzony dosyć prosty projekt, w którym istotną rolę odgrywa dźwięk (pochodzi z pliczków źródłowych .mov, z lustrzanki Canon 5D II). Nad tym dźwiękiem ma teraz pracować pewien magik od udźwiękowiania reklam itd. To czego on potrzebuje do pracy w swoim programie (Nuendo) to pliczek .OMF lub .AAF + prosty .mpg do podglądu video. O ile nie znalazłem opcji eksportu/zapisu .OMF, to w opcji zapisy projektu jest coś takiego jak .AAF. I teraz moge sobie ten pliczek stworzyć, ale on do osadzenia audio ("Embed WAVE/AIFC media"), potrzebuje właśnie .wav lub .aif. No i w tym momencie każdy jeden taki pliczek audio w wav wyrenderowałem osobno i wrzuciłem na ścieżki (jak mówiłem projekt jest prosty, więc nie było z tym dużo roboty) i zapisałem jako .AAF, po czym wysłałem mu ten pliczek wraz z mpegiem do podglądu video. Oto jego odpowiedź:
"Ten .AAF jest niestety do bani. Nuendo importuje mi gigantyczne pliki audio (te ktore niepotrzebnie zrobiles :), ktorych i tak nie wstawia do sesji.". Prosi także, abym w opcjach ekportu poustawiał tak, żeby były "zakładki" z każdym dźwiękiem w przód i tył o 2-3 sekundy, aby mógł je sobie jeszcze przesuwać. Ja jednak takich opcji nie widzę???

Moje pytanie: jak do cholery utworzyć poprawnie pliczek .AAF, lub .OMF, lub jak to obejść w jakiś magiczny sposób i zmusić oba programy do współpracy?? Sprawa jest pilna, więc wszelkie wskazówki są na wagę złota. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
Ściągnij Vegasa Pro 11 - tam są dwie możliwości .AAF (zwykły oraz AVIDowski).
Nie wiem, czy rozwiąże to problem magika, ponieważ aby sprawdzić, musiałbym zainstalować Nuendo...

Jak dla mnie, trochę jedzie lipą...
1. Czy pliki z kamery, konwertując na WAVE - zachowałeś parametry (głębia bitów oraz częstotliwość próbkowania)? Czy robiłeś jakąkolwiek ingerencję w surowe pliki dźwiękowe, podczas przekonwertowywania?
2. Jak konwertowałeś, to zachowałeś niezbędne zakładki (o ktorych magik pisze) - np.2 sekundy z przodu i tyłu?
3. Co to za projekt, że aż magika do tego zaciągasz? ;) Jaka jest jego rola? Robi tylko mastering? czy całą postprodukcję?
Odpowiedz
W SV 10 też są te dwie opcje .AAF.

ad. 1 wyrenderowałem tak jak było z defaultu (PCM uncompressed; 44,1; 16 bit, Stereo), ale nie sądze aby te ustawienia miały jakiś wpływ na zaistniały problem.

ad. 2 akurat tego nie zrobiłem, najpierw wysłałem dla testu czy wogóle poprawnie odpali mu się to w programie, jak widać nie bardzo.

ad. 3 miałem taką możliwość, więc dlaczego by tego nie robić? :) zawsze czegoś nowego się nauczę. Projekt jest rozbity na 3 małe epizody: w dwóch pierwszych będzie to master całości, w ostatnim będzie to już grubsza afera bo master + jakieś klimatyczne efekty :)
Odpowiedz
default - to jest ustawienie wg projektu. Jeśli więc projekt ustawiłeś pod pliki, to jest OK. (przyjmując, że nie zmieniałeś w trakcie głosności, panoramy itd. - w tym pluginy).
Nie chodzi w tym momencie o wpływ na problem, bo faktycznie nie ma nic do rzeczy, ale przy okazji chciałem zwrócić uwagę, na dość ważną sprawę... co może spowodować pogorszenie jakości.
Wszelkiego rodzaju kamery raczej rejestrują dźwięk z częstotliwością 48kHz... nie wiem, jak lustrzanki.

Co do właściwego problemu, to jak juz pisałem, ciżko doradzić, nie mając na pokładzie Nuendo (w celu sprawdzenia).

Może najlepsza opcją będzie, jak "magik" ściągnie trial Vegasa, i sobie zgra (chocby każdą ścieżkę jako osobny wave)...?
Odpowiedz
W przypadku lustrzanki też jest to 48kHz :)
Właśnie ani ja nie mam Nuendo, ani On SV, a dzieli nas 250km więc kontakt jedynie przez sieć.

Ponieważ czas nagli jesteśmy zmuszeni iść drogą na skróty renderując poprostu 4 scieżki wav według schematu:
1 ujecie - dzwiek na sladzie 1
2 ujecie - dzwiek na sladzie 2
3 ujecie - dzwiek na sladzie 3
4 ujecie - dzwiek na sladzie 1
5 ujecie - dzwiek na sladzie 2
itd
4ta scieżka na dodatkowe efekty audio i do tego 5tą scieżkę jako całość do podglądu. Myślę, że takie coś się sprawdzi, ale tylko przy prostych projektach jak ten.
Odpowiedz
Niestety kompatybilność programów jest, jaka jest.
Myslę, że głównie chodzi tu właśnie o pluginy... ale możliwe, że chodzi o coś innego.
Swoją drogą, szkoda, że nie ma jakiegoś standardu, tylu MIDI, wg którego można by zapisywać całe projekty, i z powodzeniem otwierać w innym programie.
Odpowiedz