Maskowanie czy nie? nie wiem jak to nazwać. Proszę o pomoc!
Witam. Proszę tylko nie dodawać tego tematu od razu do śmietnika. Niestety szukałam odpowiedzi na to jaki jest to efekt, ale nie znalazłam.

1:15-1:17
1:44-1:46
2:14-2:15

Czy jest to maskowanie? Jeśli tak to jak to się dokładnie robi. To chyba nie może być takie trudne? To całe wycinanie postaci i wklejanie je na inne tło, inną postać aby była tak samo ostra. Nie chodzi o efekt "przejścia'' (tzn nakladania kilku warstw na siebie).

Proszę o pomoc, bo nie mogę sobie z tym poradzić. w jakim vegasie jest to robione? Czy może jest na to osobny tutorial?:(
Kiedyś próbowałam ale nic z tego nie wyszło. Wycinałam całe kawałki postaci, z kanciastymi rogami i nie wyglądało to ładnie. A tutaj są jakby idealnie wycięte, bez tła. Nie mam pojęcia jak to zrobić:( a chcialabym użyć tego efektu.
Odpowiedz
Tak, to jest maskowanie, było na tym forum wiele razy, na YT jest od groma tutoriali. Czy jest proste czy trudne... To tak jakbyś spytała, czy jazda na łyżwach jest trudno. No zasadniczo nie jest, ale jak chcesz już przejść na łyżwiarstwo figurowe i zrobić coś więcej niż "jaskółkę" czy przekładankę, no to zaczynają się schody.
Tak samo maskowanie. Maska, to coś, co po prostu zasłania. W tym wypadku fragment obrazu (z Twojego punktu widzenia oznacza to, że staje się widoczne to co poniżej.
Maski robimy na różne sposoby, ale w tym wypadku nie masz zbyt wielkiego wyboru, ponieważ wycinasz postaci już gotowego, nieswojego filmu. Plus taki, że to anime, więc postacie są mało dynamiczne jeśli chodzi o sylwetki.
W Vegasie zrobisz to wchodząc w pan/crop i zaznaczając "mask" (dostępne tylko w Vegas Pro!) tworzysz maskę ("obrysowujesz" postać) a potem klatka po klatce tę maskę modyfikujesz, gdy postać się rusza. Jak masz fuksa, to co parę klatek.
Vegas mówiąc szczerze tak sobie się do tego nadaje.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Chodzi o postacie?

To może być zrobione na dwa sposoby. Maska maską, ale jeśli postać była nagrana w filmie na jednolitym tle (a w tych japońskich bajkach to standard), twórca mógł po prostu użyć Chroma Keyeru i ten jeden kolor sobie wyciąć.

Ale z maską to proste:

1. wrzucasz klip
2. Odpalasz Event/Pan Crop (kwadracik w górnym prawym rogu na klipie na osi czasu)
3. otwiera się nowe okno
4. na dole tego okna, po lewej stronie odznaczasz Mask
5. wybierasz ikonę pióra z narzędzi po lewej stronie tego okna
6. i jedziemy :)
7. Po zaznaczeniu na osi czasu w tym oknie poniżej wystarczy strzałką w prawo przewijać kolejno klatki, a punkty na siatce maski odpowiednio zmieniać - im ich więcej, tym maska dokładniejsza

Potem można pobawić się też z tym rozmyciem granicznym, żeby krawędzie nie były zbyt ostre (Out.. i jedziesz suwakiem 0-100%)
Odpowiedz