Efekt wysuwającego się elementu
Witam, jestem tu nowy i zaczynam dopiero przygodę z Sony Vegas. Mam do Was pytanie. Otóż, jak zrobić na ekranie filmu wysuwający się element, który wykonałem już sobie w programie photoshop. Chciałbym tylko wiedzieć jak go teraz umieścić w mojej produkcji. Będzie to ramka która wysunie się na 4-5 sekund przy wypowiadającej się osobie, coś takiego:

[Obrazek: wywiad_tv_puls_1.png]

Dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz
Kolejny któremu nie chce się przeglądać forum i szukać... Track motion + keyframes

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
A można prosić link do tutrialu? Nie mogę znalezc.
Odpowiedz
szukaj pod hasłem: belka
http://sonyvegas.info/thread-4889.html?highlight=belka
Odpowiedz
"Będzie to ramka która wysunie się na 4-5 sekund przy wypowiadającej się osobie, coś takiego:"

Rozumiem, że wysunie się od lewej do prawej, bez żadnego ściemniania, rozjaśniania i innych bajerów? Zadanie jest bardzo proste.

Jak już posklejasz sobie cały film, ustaw znacznik na osi czasu ścieżek w miejscu, w którym ma rozpocząć się wysuwanie tego elementu. Teraz na ścieżce od tego elementu wciśnij na Track Motion - czyli ten taki biały prostokącik po lewej stronie ścieżek:

[Obrazek: sony-vegas-track-motion-crop-video.png]

I teraz przyjmujemy, że czas, w jakim będzie widoczny w miejscu ten pasek to 4 sekundy, a wraz z czasem wysunięcia się i schowania - 5 sekund. Przyjmujemy także, że liczba klatek, w jakiej jest nagrany film, to 30. Tak więc, po otwarciu Track Motion w wcześniej zaznaczonym miejscu, w który mam zaczynać się wysuwanie elementu, schowaj go poza obraz (przesuń myszką poza kadr na wysokości, na której ma się wysunąć). Teraz najlepiej strzałkami na klawiaturze odmierz sobie pół sekundy - tj. 15 klatek. Po tym wysuń twój element w miejsce, którym ma pozostać na 4 sekundy - tj. 120 klatek. Po odmierzeniu tej liczby należy odmierzyć dodatkowe 15 klatek i schować obiekt. Należy pamiętać, aby najpierw odmierzać pozycję (czas) na osi czasu, a potem zmieniać wartości czy położenie obiektu! Na osi czasu w tych punktach pojawią się także charakterystyczne białe romby, które będziesz mógł w dowolne miejsce przesuwać, zmieniając czas wyświetlania.
Odpowiedz