SV 10 Pro - Renderowanie error - The System is low on memory
Witam,
Przepraszam za zamieszczenie posta tutaj, ale chyba nie mam odpowiednich uprawnień do działu renderowania, dlatego więc tutaj.

(wpis z 1:20 AM) UPSssss, zapewne mnie zaraz zjecie, że nie przeszukałem forum na ten temat, ale niestety za późno bo już opublikowałem post. Wybaczcie za to i nie pozwólcie by moje ponad godzinne pisanie o północy poszło na marne, O w mordę a mogłem iśc spać, jutro będę zdychał w pracy.
Sorki. i pozdro (koniec updata)

Udało mi się sklekotać taki oto filmik.
Render do 1280x720 25fps 8bps, rozmiar 270MB, czas 5 min.
Efekt tutaj.

lub

Niestety nie mogę wyrenderować tego do pełnego Full HD (1920x1080) 25fps i nawet przy 8bps, a przepraszam udało mi się to raz jakimś cudem, ale nie był to finalny projekt więc dalej musiałem nad nim pracować no i potem już nie dało rady tego wyrenderować.

Mój SV10 Pro po jakiś 60% wywala taki error :
The System is on low memory. You may be able to reduce memory usage by closing other applications.

Podkreślę że, w każdym przypadku wyrenderowany filmik ma długość 3min 3sek. (cały projekt 4:58)
Zaznaczę również że, nic nie mam innego otwartego podczas renderowania poza SV10 Pro, już nawet próbowałem odpalać renderowanie bezpośrednio po resecie kompa, żeby mieć pewność że pamięci RAM mam wystarczająco, mianowicie 3GB z 4GB wykrywanych w WinXP Pro SP3.

A teraz trochę technicznych wiadomości.
Materiał wejściowy dla Vegasa.
- video z Panasonic TM900 w 1920x1080 (16:9) 25fps, format BDAV. bit rate zmienna, całk. bit rate 12Mb/s, maksymalne bit rate 18Mb/s
- video z Canon 550 w 1920x1080 (16:9) 25fps, MPEG-4 (Quick Time MOV) bite rate 42,2 Mb/s (dane z Media Info z wpisu o Overall bit rate/Całkowita przepływność bitów)
- video z Nikon D90 - 1280x720 (16:9) 24fps, AVI, bit rate 21,1 Mb/s (dane z Media Info z wpisu o Overall bit rate/Całkowita przepływność bitów)
- video z Nikon D7000 - 1280x720 (16:9) 23,976 fps, MPEG-4 (Quick Time MOV) i chyba bit rate 8.727 kb/s

Po sprawdzeniu plików RAW, video z Canona, Nikona, bit rate się zmienia ale pozostaje w okolicach podanych przeze mnie wartości. Materiał z Panasonic TM900 jest praktycznie w tym samym bit rate, tj, ok 12Mb/s.

Tak jak wspomniałem render wywala się zawsze w 3min 3sek (całość projektu zajmuje 5min). Z tego co teraz zauważyłem to ostatnim ujęciem jest materiał z Nikona D90 (czyli 1280x720 24fps i bit rate 21Mb/s. (AVI) a przed sceną gdzie umiejscowione jest zdjęcie w formacie JPG w rozdz. 2848x4288.
Powiem że, do tego momentu tj. do 3min3sek, już używałem w projekcie materiału z Nikona D90, jak i zdjęć statycznych i nie było kłopotu z ich wyrenderowaniem/przetworzeniem.

Przypomne raz jeszcze że, udało mi się raz wyrenderować całość projektu w FullHD 1920x1080 z bit rate 13,5 Mb/s do MPEG-4. (dane z Media Info)
plik wyjściowy ważył 500MB

Preset który wybieram w Vegas 10 Pro to:
Internet 1920x1080-25p (*) czyli zapisz typ jako. SonyAVC/MVC (*.mp4,*.m2ts, *.avc). bit rate w zakładce Video wybieram od 4 000 000 do 16 000 000.
Jak na razie nie próbowałem innych ustawień gdyż te wydają mi się odpowiednie,

A na koniec sprzęt na którym wykonałem cały projekt. Jestem niemal całkowicie przekonany że nie jest on wąskim gardłem w tej produkcji i error ten (The System is on low memory. You may be able to reduce memory usage by closing other applications.)nie powinien występować.

Mianowicie:
Komp ok 4 lat (części z kwietnia 2008)
CPU: Core 2Quad Q6600 2,4 GHz
Płyta: Foxconn P35A-S
Grafika: PCI-E MSI GeForce 8800GT 256bit 512MB
DDRAM 2 Kingston 2x2GB - 4GB
Windows XP SP3 32bit (jeszcze) więc widoczne 3GB RAM

Z tego co zauważyłem mój SV10 Pro nie wspiera renderowania poprzez GPU(karta graficzna) a niestety tylko CPU (procesor).

Jak sądzicie co wpływa na to że występuje ten oto error ?.
Ja uważam że, te 3GB RAM chyba w zupełności powinno wystarczać ?

Podczas pracy z projektem Vegas używa ok 600MB RAM, o a teraz zauważyłem że i FireFox nieźle ssie ok 400MB (zaraz go wyłączę, ale wiem że to nie pomogło) + reszta jakiś śmieci które są zawsze w Windosowym tle.(bez obawy wszystko mam praktycznie powyłączane, w procesach tylko antyvir AVG IS Pro został bo jestem cały czas online).

W kilka sekund po błędzie zrobiłem screen shoota z Task Managera w Windows i pokazało że mam ok 2GB (1966852 kb) dostępnej pamięci fizycznej. Bufor systemu wskazał na 801552 kb (czyli 800MB).
jutro po raz kolejny spróbóje z tymi ustawieniami i będę na bieżąco śledził odczyty pamięci RAM.

Proszę o jakieś rady. Jak najlepiej wyrenderować ten projekt przy pomocy zastosowanego kodeka SonyAVC/MVC (*.mp4,*.m2ts, *.avc). do jakości pełnej HD 1920x1080 25fps i ok 16bps.

pozdrawiam

Sebastian (nowicjusz)
Odpowiedz
1. Mam nadzieję, że na dzień dobry przeczytałeś http://www.efix.pl/archiwum-efix/tutoria...emory.html
Gdybyś użył "szukaj" to trafiłbyś parę razy na ten wątek.

2. "Świeżo resetowany" komp niewiele daje - cały czas do pamięci ładuje się masa rzeczy niepotrzebnych podczas edycji wideo

3. Zdecyduj się, albo jesteś on-line, albo edytujesz filmy,

4. XP 32 bit ssie, przejdź na 64 bitowy Windows 7 i 64 bitowego Vegasa.

5. Zmniejsz wielkość Dynamic RAM Preview do jakiś małej wartości podczas finalnego renderu

6. Jak nie musisz to nie pakuj bitmap większych od rozdzielczości projektu, Vegas i tak to przeskaluje. Tutaj animacja niewiele wniosła, spokojnie fotka mogła by być przycięta od raz do 1920x1080. Jeżeli koniecznie chcesz mieć to co masz i tak jak masz, zaznacz te fotkę, zrób "render to new track" albo p prostu wyrenderuj ten fragment, niech przeliczy samo zdjęcie i wyp... fotkę. W to miejsce wstaw filmik.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Hej,

Po nadesłanych podpowiedziach od razu nadrobiłem zaległości związane z tematem.
Na początek zmieniłem "Dynamic RAM Preview" z domyślnych 350MB do 16 MB jak ktoś z forumowiczów sugerował, dodatkowo pozamykałem wszystko co się dało z procesów.

Dzięki temu zyskałem jedynie czy może aż jakieś 10% więcej renderu. Z 3:03 sek do 3:40sek (całość projektu 4:58 sek).
Na razie upgrade do Win7 64bit nie wchodzi w rachubę bo nie mam czasu tego wszystkiego przeinstalowywać, (chodź wiem że musi się to stać w najbliższym czasie).

Wezmę poprawkę na zamieszczanie bitmap, aby były podobnych rozdzielczości co projekt.

Ktoś gdzieś pisał że można kawałkami renderować cześć projektu do nowego Tracka a potem połączyć i renderować już całość wtedy to podobno Vegas nie musi tyle przeliczać.? Czy jest to prawdą? i jak to zrobić ? Szczerze to, nie widzę żadnej funkcji w moim Vegas, chyba że jest ukryta.

jakieś dodatkowe sugestie. Zależy mi aby wyrenderować materiał do tego full HD i wtedy powoli zajmę się upgrade'm kompa.

pozdro

kseba
Odpowiedz
(07-09-2012, 1:41)kseba napisał(a):  Jak sądzicie co wpływa na to że występuje ten oto error ?.
Ja uważam że, te 3GB RAM chyba w zupełności powinno wystarczać ?
Billa Gatesa naśladujesz czy co? 3 GB jest dobre najwyżej do grania, a nie dla profesjonalnego softu NLE.
Odpowiedz
Cytat:Ktoś gdzieś pisał że można kawałkami renderować cześć projektu do nowego Tracka a potem połączyć i renderować już całość wtedy to podobno Vegas nie musi tyle przeliczać.? Czy jest to prawdą? i jak to zrobić ? Szczerze to, nie widzę żadnej funkcji w moim Vegas, chyba że jest ukryta.
Po co pisać Ci te wszystkie rzeczy jak nie czytasz? Napisałem CI dokładnie to samo. Może zaczniesz od zapoznania się interfejsem programu i podstawami obsługi?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(07-09-2012, 1:41)kseba napisał(a):  UPSssss, zapewne mnie zaraz zjecie, że nie przeszukałem forum na ten temat, ale niestety za późno bo już opublikowałem post.

Haha jak to było w tym skeczu? "Wybacz synek, że nie wysłałam Ci 10zł ale już zakleiłam kopertę."

Sorry, że nie na temat ale tak mnie rozbawiłeś, że już nie mogłem wytrzymać ;D
Odpowiedz