Szkoła tańca RONDO
Witam, chciałem pokazać 3 spoty reklamujące grupy tanecznej w szkole tańca. Jak w każdym temacie tutaj, prosiłbym o kilka słów krytyki :) i który z nich prezentuje się najlepiej na tle innych.

1.

2.

3.
Odpowiedz
Szczerze mówiąc - nie rozwaliły mnie żadne. Jakbym miał wybrać, wybrał bym ostatnie, może dlatego, że jest najkrótsze. Ja wiem, że to są młode dziewczynki nie wyćwiczone jeszcze, ale to TY robisz im reklamę. Więc jak nie są w stanie perfekcyjnie zatańczyć układu, to TY musisz coś z tym zrobić. Przede wszystkim dużo bardziej dynamiczny montaż, więc przebitek - tu masz co najwyżej dwa plany w porywach.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Trudność była taka, że pierwszy raz takie coś robiłem, po drugie sala jest mało fotogeniczna i dużo ludzi było wokół. Każde przemieszczenie się w inne miejsce, żeby uchwycić lepsze ujęcie kończyło się z przebierającym gościem w tle albo czyimś łokciem w kadrze. W każdym razie dzięki za opinie, za jakiś czas będę robił kolejne, na innej sali z innymi osobami, to z pewnością będą większe możliwości na uzyskanie lepszego efektu.
Odpowiedz
Dokładnie, za mało dynamiczne. Mogłeś bardziej zdynamizować film zmianami ujęć w rytm muzyki. Poza tym w niektórych ujęciach mogłeś zastosować szerszy plan bo niektóre tancerki niemal wychodziły z kadru. Pomyśl o ujęciach statycznych. Widziałem w lustrze (tak było Cię widać a nie powinno :) ), że nie masz statywu. Wesprzyj się prostym "kijem" i trzymając "kij" i kamerę staraj się filmować statyczne ujęcia. Niezbyt ciekawie wyglądało to kiedy wraz z grupą kiedy się cofała Ty szedłeś za nimi. Proponowałbym przebitki ze zbliżeniami np. na twarz. Fajnie wyszły ujęcia nóg kiedy tańczyły moon walk. Nie było zbyt dobrej synchronizacji i tutaj zmiana ujęć by Cię ratowała. Skoro to film promocyjny niech powtórzą to 50 razy a będziesz miał tyle ujęć, że zrobisz to poprawnie. A to, że były osoby postronne... mówi się proszę wyjść albo proszę się przesunąć. To nie pokaz a "plan zdjęciowy" ;D Były momenty gdzie idealnie pasowałoby zwolnienie jako przebitka. Nie musisz tworzyć trzech klipów. Zrób jeden a porządny. To klip promocyjny ma trwać krótko i nie znudzić widza. W minutę, półtorej byś spokojnie się wyrobił ale dużo dużo ujęć i dynamiki, to taniec :)
Odpowiedz
Pecker - ale przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Właśnie dlatego, że sala jest mało fotogeniczna a tancerki no nie są z "You can dance", to nie rób tylu szerokich planów. Pokazuj nogi, ręce, bliższe plany, nie przejmuj się, że ktoś mignie w tle.
Stosuj dłuższe ogniskowe, przez co skróci Ci się perspektywa i tłum zagęści, może nawet uda Ci się troch rozostrzyć drugi plan.
Pierwsze ujęcie kiedy dziewczyny stoją i czekają na początek muzyki jest totalnie nudne i jak z akademii. Po co tak długo je pokazałeś?
W takim wypadku robisz stary trick - skoro za chwile ma się zacząć show, było pokazać twarze tych dziewczyn (kolejny patent - zrób slomo mimo statycznego ujęcia!) a potem dynamicznie możesz pokazac pierwszy ruch w tańcu.
Ruszaj się z kamerą i tnij, tnij, tnij.
Możesz zastosować "ściemę X" czyli trick stosowany przez wszelkiej maści parkourowców i innych miłośników sportów ekstremalnych - stosuj czasem barszo szerokie obiektywy w stylu fisheye i filmuj "z żaby". Jeśli to będą krótkie migawki, możesz sobie taki obiektyw (czy raczej nasadkę) spreparować z judasza na upartego. Ujęcia wychodzą wtedy bardzo dynamicznie, wydaje się, że wszyscy poruszają się szybciej, skaczą wyżej, laski mają dłuższe nogi (o ile filmujesz z dołu...) itd.
Jeżeli nie możesz zrobić takich rzeczy to niech powtórzy to 50 razy jak pisze przedmówca, a potem tnij, tnij, tnij. Klawisz S Twoim najlepszym kumplem.

Odpowiedz
Wszystko rozumiem, nie zamierzam się też bronić bo ja robiłem tą reklamę i ja jestem za nią odpowiedzialny. Niestety dziewczyny jakie mają takie mają umiejętności, reszty ludzi nie mogłem wyprosić, nie było takiej opcji. Przy kolejnym razie na pewno oto zadbam całkowicie inaczej.

Co do montażu, macie absolutną racje. Sam też nie jestem ślepy i zauważam te rzeczy co wy. No jednak dubli było maksymalnie 3 no i nie wiele mogłem zdziałać z taką małą ilością materiału. W każdym razie wielkie dzięki za opinie, bo one tylko mi pomogą przy następnej okazji :)
Odpowiedz
Z tego co masz też możesz jeszcze sporo wyciągnąć, tylko tnij, tnij, tnij. A, zobacz, czy nie warto pobawić się balansem bieli, levels itd.

Odpowiedz
Ty, a nie myślałeś by ustawić tancerki przed oknami tak by światło świeciło na wprost nich?
Miałbyś najlepsze oświetlenie, także do detali-przebitek. Bo widziałem, że jak przechodziłeś w bok z kamera to ukazywały się ogromne okna.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Przyznam się szczerze, że właśnie starałem się ich unikać, nie pomyślałem, że szłoby jakoś je dobrze wykorzystać. Bo tobie chodzi o doświetlenie, a jakbym tak zrobił to za ich plecami były by kolejne (ponieważ okna są z dwóch stron) i objęta była by cała sala z wszystkimi innymi ludźmi. Chyba, że jeszcze jakoś na skos, no nie wiem jakbyś to ty widział.
Odpowiedz
Oświetlenie "na wprost" jest nieciekawym płaskim oświetleniem. Światło z tyłu jako kontra może być bardzo fajne, dostaniesz dzięki niemy piękne włosy. Opcja "po skosie" w tym momencie będzie prawdopodobnie najlepsza jak nie masz dostępu do naprawdę porządnych świateł.
Nie wiem czemu się tak boisz tych "ludzi w tle". To nie teledysk, tylko reklama klubu tańca, gdzie ludzie przychodzą, ćwiczą, bawią się wspólnie. Bez tego masz pustą smutną salę, na które skacze grupa dziewczynek, tak ja to odbieram.

Przy okazji - serdecznie polecam "Sztukę filmowania", wyd. Helion. Nie jest to jakieś mega naukowe arcydzieło, ale bardzo fajnie napisana książka którą moim zdaniem powinien przeczytać każdy, kto chce robić coś więcej niż lepić jakieś pierdy z frapsa. Tzw. minimum przyzwoitości jeśli chodzi o wiedzę filmową. Sam mięso, bez specjalnego teoretyzowania.
http://helion.pl/ksiazki/sztuka-filmowan...sztfil.htm

Odpowiedz