Początki
Cześć. Już jakiś czas temu zainteresowałem się filmowaniem. Mam tanią, małą kamerkę, jakoś wystarcza. Chciałbym kiedyś kręcić teledyski i zajmować się ich obróbką. Na razie jestem w liceum, ale tak pomyślałem że już teraz dobrze by było zacząć. Za co najlepiej się na początek zabrać?
Odpowiedz
Obejrzyj filmiki w dziale Nasze Filmy i poczytaj komentarze, jest tam wiele trafnych spostrzeżeń na temat ujęć i montażu. Próbuj, człowiek uczy się na błędach. Chcąc stworzyć teledysk musisz najpierw zrozumieć, co autor słów chce przekazać, porozmawiać z twórcą i spytać co chciał wyrazić poprzez swoją piosenkę. To wszystko zależy od tego jaką formę teledysku wybierzesz. Przemyśl ujęcia i dopiero wtedy łap za kamerę. Polecam też obejrzeć kilka "making of" teledysków i zapoznać podstawy techniki filmowej.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o sam program, to:
- przeglądnij wszystkie Interaktywne Tutoriale, wbudowane w programie;
- jeśli znajdziesz jakąś niezrozumiałą funkcję - zaglądnij do pomocy [F1]
Odpowiedz
A jeśli chodzi o samą produkcje to:
1. Wybierz piosenkę :)
2. Przemyśl jak ogólnie ma wyglądać teledysk, jaka ma być fabuła, w jakim klimacie ma być utrzymany itd.
3. Łap za kartkę i pisz scenariusz :)
4. Zrób scenopis, przemyśl każde ujęcie, dopisz też parę rzeczy przydatnych przy samym montażu, jaki efekt zastosować, jakie przejście itp.
5. Zbierz ekypę z którą masz zamiar kręcić ;)
6. Warto sobie rozpisać co gdzie i kiedy kręcić. Harmonogram się przydaje, no chyba, że wszystko planujesz kręcić w jeden dzień (chociaż warto rozplanować, jakie ujęcia po kolei kręcić, może to wpłynąć na spójność filmu)
7. Teraz zostaje tylko kamera, kręcenie i montaż :P

Warto też swoje dzieło jakoś rozreklamować :)
Odpowiedz
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. ; ]

Jeszcze coś. Czy warto się bawić w robienie teledysków tanią, kamerą cyfrową ze statywem czy lepiej na początek zainwestować w jakąś tańszą kamerę profesjonalną?
Odpowiedz
Zawsze warto - choćby dla zdobycia doświadczenia. Poza tym, jak pobawisz się tanią kamerą, to będziesz wiedział, na co zwrócić uwage, kupujac następną.
Nie jest sztuką obwiesić się sprzętem, ale robić "gówno". Bo nie będzie to nic innego, jak "bardziej wyraźne gówno", może o lepszych parametrach technicznych, full hd itd, ale nadal gówno...

Wszystko zależy, jaki jest plan/scenariusz. Czasami (przede wszystkim dobre światło), taka kamera wystarcza.
Odpowiedz
Cytat:Czy warto się bawić w robienie teledysków tanią, kamerą cyfrową ze statywem czy lepiej na początek zainwestować w jakąś tańszą kamerę profesjonalną?

Musze stwierdzić, że zawsze mnie rozp... takie teksty. Zastanawiam się wtedy, czy autor kąpię się pieniądzach i ma ułańską fantazję, czy jest zwyczajnie - powiedzmy, że naiwny.
Tutaj samo pytanie wskazuje, że autor nie ma pojęcia o czym mówi. Za "tańszą" kamerę profesjonalną to sobie kolego urządzisz całe studio domowe i jeszcze Ci zostanie. Kupisz nie tylko statyw, ale starczy na dobre lampy, wózek, komputer i soft. I zostanie na sok marchwiowo jabłkowy, bo wódki chyba jeszcze Ci nie sprzedadzą.
Może zacznij od tego, że sfilmuj nawet komórką swojego kumpla czy jakąś koleżankę, niech śpiewa z playbacku i zmontuj z tego coś sensownego. A potem się zastanawiaj, co kupić. Bo zaczynasz od dupy strony wszystko.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz