Ustawienia bit rate w SV i DVD Architect
Przyznam że jestem zielony w temacie ustawień przepływowości, powstało więc parę niewiadomych kiedy zacząłem używać SV i Architecta.

Zazwyczaj umieszczam na płycie krótkie filmiki ( max 30 min, nie ma upychania na siłę) więc pewnie spokojnie mogę wybrać CBR.

Zauważyłem że program (Architect) w opcji "Optimize Disc", w oknie "General" pokazuje bit rate mojego filmu zwiększony o mniej wiecej 1,7 Mbs.

1.Jeśli się nie mylę to 1,7 Mbs więcej to zapewne dodany bit rate audio + grafiki menu?
W poradniku Efixa wyczytałem że wideo+audio nie może przekroczyć 9,8 Mbs.

2.Czy więc oznacza to że renderując film w SV przy stałym bit rate mogę ustawić go na max.8 Mbs, tak żeby po dodaniu audio w Architekcie wyszło niecałe 9,8 Mbs ?

3. Wartość paska "default video bitrate" w opcji "Optimize Disc" powinienem ustawić na taką samą jak moje wideo z SV czyli 8 Mbs i tak samo w ustawieniach projektu ?

Cała sprawa rozbija się o to że mam film z którego chce wycisnąć jak najlepszą jakość a że poleci potem na płyty muszę mieć pewność że będzie kompatybilny z odtwarzaczami DVD.
Odpowiedz
Byłbym bardzo wdzięczny gdyby komuś zechciało odpowiedzieć.
Sprawa pilna..
Odpowiedz
1. Grafika menu jest w osobnym pliku, więć film nie może być powiększony o jego bitrate...
Jeśli chodzi o maksymalną przepływność 9.8, to raczej chodzi o kompatybilność ze starszymi odtwarzaczami. Wartość 9.8 tyczy się wideo + audio, więc sobie dodaj. Aby mieć pewność, renderuj osobno dźwięk, osobno obraz (tak, jak jest zalecane pod DVD Architect - opcja "separate stream").

2. Możesz ustawić 8, ale równie dobrze możesz 9. Wszystko zależy, jaki masz dźwięk. Wiadomo, że dźwięk PCM będzie zajmował więcej miejsca (większy bitrate - bo jest nieskompresowany) od dźwięku AC3...

3. Najlepiej ustaw tak, aby DVD Architect nie musiał ponownie przeliczać materiału. A jeśli nie będzie przeliczał, nie ważne jak jest ustawione.
Odpowiedz
Dzięki za info.
Myślałem że AC-3 jest tylko do 5.1.
Nie potrzebuje super dźwięku więc 192 Kbps zupełnie mi wystarczy.
Czyli spokojnie mogę sobie renderować film na 9,4 Mbs.

1. do czego służy opcja renderowania AC3 Stereo AGC on ?

2. Czy odtwarzaczom DVD jest wszystko jedno jaką przepływowość wybiorę w ustawieniach projektu Architekta (mieszcząc się oczywiście w 9,8 Mbs) dla dźwięku AC3 (96 - 448 Kbps) ?
W SV nie ma możliwości wybrania przepływowości dla AC3.

3. Jak poznać czy plik był ponownie przeliczany ?
Odpowiedz
1. AGC - czyli "Automatic Gain Control"... (automatyczna kontrola czułości).

2. SV Ma możliwość, tylko wybierając Dolby Digital AC-3 Pro -> Custom
Wybierając AC-3 Studio, mamy tylko 192kbps.

3. W "Optimize Disc" będziesz miał oznaczone, który element posiada odpowiednie parametry, a więc nie będzie potrzeby ponownego przeliczania.

Odpowiedz
1.Z tym "AGC on" chodziło mi o to czy jest to przydatne do przeciętnego filmu na DVD?
Dziwne, ale nie mam opcji Dolby Digital AC-3 Pro..

2.Jeszcze mnie interesuje czy przy prawidłowych wartościach bit rate film "CBR" jest tak samo przyjmowany przez DVD jak "VBR" ?
Pytam bo w Corelu miałem gotowy przymusowy szablon VBR dla pliku DVD.
Odpowiedz
1. A którą masz wersję Vegasa oraz DVD Architecta? Skoro wystarczy Ci 192kbps, to i tak nie ważne :)
A co do tego, czy przydatne... z doświadczenia wiem, że ludziska niezbyt przykładają się do nazwijmy to "masteringu"... dzięki czemu dźwięk zazwyczaj jest przesterowany (a bo trzeba wszystko głośno i w ogóle dużo...). Nie mówię, że Ty też, ale niestety taka przypadłość większości, że ludziska nie zwracają uwagi, czy poziom wysterowania mieści się w granicach 0dB... itd.
Funkcja AGC automatycznie dopasowuje głośność, więc dba o to, żeby nie było przesterów podczas oglądania.

2. Dla DVD Architecta nie ma większego znaczenia, czy materiał wejściowy jest CBR czy VBR. Byle był zgodny ze standardem (z wymogami) DVD-VIDEO. Zresztą, jak już zauważyleś, jeśli nawet wideo nie jest zgodne, to DVD Architect go przekoduje (po to się ustawia parametr bitrate w DVD Architekcie)... ale przekoduje go z CBR... w końcu podajesz tylko jeden parametr, a nie trzy - jak w przypadku VBR.
Odpowiedz
Vegas 11 pro, Architect 5.2 (w Architekcie jest możliwość wyboru bit rate dla AC3, w SV nie ma)

Chodziło mi o to czy przeciętny odtwarzacz DVD (nie Architect) "łyka" tak samo CBR jak VBR, znaczy się czy jest mu wszystko czy bit rate stały czy zmienny, jeśli wartość jest w normie.
Odpowiedz
Odtwarzacz... raczej tak. Przecież standardem DVD-VIDEO jest zarówno CBR jak i VBR, więc nie wiem, skąd wątpliwości? :)
Jeśli nie masz możliwości uzyskania innej jakości spod Vegasa (oprócz 192kbps), a chcesz mieć inną wartość, to możesz zrobić trochę na około... tzn. wyrenderuj dźwięk osobno jako WAV (bez kompresji), oczywiście z parametrami jak w projekcie (48kHz, 16bit), a następnie podłóż w DVD Architekcie, i ustaw przekodowanie do AC3 z wybranym bitrate...
Odpowiedz
Dziękuję za pomoc kolego mateuszszar, zaoszczędziłeś mi sporo nerwów i czasu.
Odpowiedz