Jak wyłączyć wspomaganie GPU ?
Jak wyłączyć wspomaganie GPU w Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 10.0 - w opcjach Video nie mam takiej pozycji.
Kodeki: K-Lite_Codec_Pack_800_Full
Grafika: NVIDA GeForce GT520.
Odpowiedz
A Vegas Movie Studio HD Platinum 10 miał w ogóle akcelerację GPU?

O ile dobrze pamiętam, w tej wersji Vegasa było TYLKO wspomaganie przy renderingu, na dodatek TYLKO w wybranych formatach (np. Sony AVC). Podczas renderingu można wybrać, czy karta graficzna ma wspomagać liczenie, czy tylko procesor (CPU only, GPU, auto).

o... znalazłem: http://www.sonycreativesoftware.com/news...34&CatID=0

czyli:
Cytat:GPU-accelerated AVC Rendering: Vegas Movie Studio HD Platinum can now use the Graphics Processing Unit (GPU) in equipped computers to improve AVC rendering performance and speed, which allows final projects to be published faster than ever before. Users with a CUDA-enabled NVIDIA video card are able to encode to the Sony AVC format using GPU-accelerated rendering.
Odpowiedz
przy montażu nie ma wspomagania gpu, 11 ma przy renderowaniu gotowca do niektórych formatów do wyboru gpu albo cpu
Odpowiedz
@arek.kowalik1@wp.pl - przeczytaj link, który dałem. To raz.
Dwa - piszesz tak nieskładnie, że nie wiadomo o co Ci chodzi. Wspomniełeś coś o 11... co to ma do tematu? :)

Przekopiuję dla tych, co im się kliknąć nie chce... i piszą pierdoły jakieś...
Cytat:Vegas Movie Studio HD Platinum 10 Feature Highlights

Vegas Movie Studio HD Platinum 10 is an easy-to-use, full-featured video editing application that provides the tools to create professional-looking high-definition projects, as well continued support for standard-definition media. Powerful new tools such as image stabilization, GPU accelerated rendering, slideshow creator, expanded color correction tools, DVD burning from the timeline, enhanced device explorer, and Blu-ray authoring, now offer expanded ways to deliver stunning projects. Vegas Movie Studio HD Platinum 10 includes many new features including:

■Image Stabilization: Users with "shaky" video footage, commonly shot from handheld, pocket and mobile phone cameras, now have the ability to quickly stabilize their files using several optimized presets. Image Stabilization uses technology from ProDAD, a leading provider of video effects plug-ins.
■Slideshow creator: This new feature simplifies the creation of slideshows made from still images. Designed with ease of use in mind, the Slideshow Creator allows users to quickly create pan/zoom effects and transitions across a set of images, and provides the ability to create a dynamic slideshow from a set of images with only a few simple clicks.
■Increased Number of Tracks: Vegas Movie Studio HD Platinum now allows up to 10 video tracks and 10 audio tracks so content creators can utilize more tracks for organizational options, or to embrace more complex projects and compositing techniques.
■New color correction tools: These tools provide users with the ability to rapidly fix video originally shot with incorrect color levels. The new White Balance tool can be used to determine what "white" should look like within a video clip. The entire clip is then automatically color adjusted to match. Seasoned editors can also use the Secondary Color Corrector tool for more advanced color modification.
■GPU-accelerated AVC Rendering: Vegas Movie Studio HD Platinum can now use the Graphics Processing Unit (GPU) in equipped computers to improve AVC rendering performance and speed, which allows final projects to be published faster than ever before. Users with a CUDA-enabled NVIDIA video card are able to encode to the Sony AVC format using GPU-accelerated rendering.
■Device Explorer: An all-new Device Explorer window allows users to quickly browse the contents of AVCHD, hard disc and Memory Stick devices, creating more efficient ways to retrieve and edit content.
■DVD Burning Direct from Timeline: In addition to delivering projects via Blu-ray discs, traditional file based hard disk and streaming media formats, users can now burn a DVD disc directly from the timeline to quickly author simple menu-less discs, providing a quick and cost-effective distribution option.
Odpowiedz
Pytam o wyłączenie wspomagania GPU w Vegasie, ponieważ po renderingu film w formacie WMV się zacina. Próbowałem wyłączyć akcelerację DirectX w ustawieniach kodeka, ale nic nie pomaga. Da się to jakoś ominąć ?
Odpowiedz
Mam wrażenie, że nie czytałeś moich postów...
Odpowiedz
Czytałem ! No i fajnie. Dobrze wiedzieć, że są ustawiania renderowania z wykorzystaniem GPU tylko dla Sony AVC, lecz nadal nie rozwiązało to mojego problemu z formatem WMV. Doszedłem do tego, że jeśli w trybie renderu wybrana jest opcja CBR - to plik się zacina. Nie zacina się natomiast w trybie Quality VBR ale 10 sekundowy film waży ponad 100 mb!!!
Odpowiedz
A dlaczego wciąż łączysz to z włączonym lub wyłączonym dopalaniem?
Może byłoby prościej, zamiast wymyślać zgodnie z regulaminem podałbyś wszystkie dane, to może ktoś by wskazał, dlaczego Ci się to zacina wszystko?
Za chwilę wątek wędruje do kosza, jak dyskusja będzie szła w tym kierunku.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz