Udział w filmie dokumentalnym - umowa
Witam, mam pewne pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
W przyszłości chciałbym stworzyć film dokumentalny, w którym wystąpiły by osoby niepełnosprawne. Zarówno takie, które mieszkają w Domu Pomocy Społecznej jak takie, które mieszkają wraz z rodziną w prywatnych domach. Do tej pory przy tworzeniu filmów nie zawierałem umów z ludźmi/podmiotami, którzy występowali w moich filmach. Tutaj chciałbym to zmienić i tutaj pojawia się problem. Czy macie jakieś wzory umów, które mógłbym wykorzystać? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wzór jest wzorem i w umowie najlepiej wyszczególnić wszystko co tylko można. Rozumiem, że jeśli chcę aby w filmie wypowiedziały się osoby niepełnosprawne muszę zawrzeć umowy albo z nimi (jeśli nie jest to osoba ubezwłasnowolniona) albo z opiekunem/pełnomocnikiem jeśli jest to osoba ubezwłasnowolniona. Co natomiast z ludźmi z Domu Pomocy Społecznej? Czy takie osoby maja osobę odpowiedzialną za nich na terenie DPS'u? Kilka ujęć chciałbym sfilmować na terenie tego obiektu, więc musiałbym mieć stosowną umowę z Administratorem/Kierownikiem obiektu.

Tutaj kilka szczegółów.
Film miałby charakter niekomercyjny i osoby w nim występujące musiałby się dostosować do tego, że to w formie wolontariatu czyli nie za pieniądze. Poza tym osoby musiałby się zgodzić na to, że film zostałby umieszczony w Internecie, mógłby (ale nie musi) zostać wyświetlony w lokalnej TV (tutaj osoby występujące w filmie musiałby zaakceptować warunki TV) oraz wydany na DVD (tutaj chodzi mi o to aby film mógłby być dostępny do nieodpłatnego wypożyczenia np. w Bibliotece Miejskiej czy w Urzędzie Miasta.). Ponadto w umowie chciałbym zawrzeć punkt mówiący o tym, że film mógłbym ewentualnie wysłać na konkurs i tutaj też osoby musiałby zaakceptować regulamin konkursu. Zastanawia mnie to jak sformułować treść aby osoby zaakceptowały regulamin konkursu, którego notabene nie czytały tak jak ja, gdyż nie wiem jeszcze na jaki konkurs wysłałbym film. Następnie zastanawia mnie to, że np. w razie wygranej w konkursie i powiedzmy otrzymania przeze mnie nagrody - to czy fakt ten ma wpływ na to, ze film jest komercyjny czy nie. Bo niby nie zarobiłem na filmie a powiedzmy nagrodę w formie pieniężnej dostałem. Chciałbym wszystko mieć na tip top.

Ktokolwiek doradzi? :)
Odpowiedz
Googlaj "umowa na wykorzystanie wizerunku, jest tego sporo w sieci. Na forach ślubnych i foto też.
Możesz zacząć od tego, masz wzór i ciekawy artykuł http://fotoprawo.pl/index.php/2011/09/zg...wizerunku/

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
O widzisz :) googlowałem nie pod tą frazą co potrzeba :) Jutro poczytam, w razie pytań jeszcze rozwinę wątek. Dzięki wielekie :)
Odpowiedz
W znacznej większości przypadków, Ci, którzy wymagają takich umów, mają w głębokim poważaniu to czy twórcy dostarczonych materiałów faktycznie mają prawa czy nie. Nawet jak dzieło jawnie na to wskazuje, że nie mają tych praw. Na piśmie jest, więc oni umywają ręce. Można pisać, że się ma prawa. Nikt tego nie sprawdza nigdy i nigdzie. To raczej nie "rada" a "ciekawostka".
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Bunch, byle co jesz, byle co piszesz. Umowa jest potrzebna Nożownikowi by chronić przede wszystkim jego dupę. I nie dlatego, że mu film zakwestionuje YT czy inny serwis, tylko dlatego, że osoba na filmie może go ciągać po sądach.

BTW - właśnie dostałem maila, dziś na "Świecie obrazu" jest promocja na zbiór dokumentów wszelkich związanych ze współpracą z ludzmi: http://www.swiatobrazu.pl/okazja-tygodni...26762.html

Odpowiedz
Dokładnie efix, chodzi mi o to, że poruszanie spraw niepełnosprawnych może u kogoś wywołać taką reakcję, że będzie chciał się przyczepić, bo uzna że to lub tamto. To trochę delikatna sprawa i wolę się zabezpieczyć. Spory zestaw pism, ciekawa promocja.
Odpowiedz
To, że są niepełnosprawni nie ma znaczenia. Wizerunek jest wizerunkiem. Natomiast myślę, że dobrze byłoby by (o ile to możliwe) dogadać się z nimi lub opiekunami i zrobić kolaudacje. Że nie wnoszą zastrzeżeń. To temat delikatny, więc żeby nie było jakiś hec, że ośmieszyłeś itd.

Odpowiedz
(06-19-2012, 8:52)efix napisał(a):  BTW - właśnie dostałem maila, dziś na "Świecie obrazu" jest promocja na zbiór dokumentów wszelkich związanych ze współpracą z ludzmi: http://www.swiatobrazu.pl/okazja-tygodni...26762.html

O, takie coś to warto miec. Wszystko w jednym miejscu. Może i nawet nabędę. Jak 50 złotych wraz z wysyłką to nawet spoko.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
O tym właśnie mówię, nie chcę aby ktokolwiek uznał, że ich ośmieszyłem bądź zrobiłem cokolwiek na ich szkodę. Już myślałem nad tym aby po zakończeniu prac nad filmem pokazać gotowy materiał osobom biorącym udział w filmie aby nie było zastrzeżeń.
Odpowiedz