Niemozliwe renderowanie pliku DVD z audio AC3
Wiem,że podobnych tematów jest sporo. Mam w głowie już niezły bałagan od natłoku informacji.Mój problem jest trochę inny.
Windows XP Prof. z SP3.Komp raczej juz wysłużony ,ale daje radę i się nie wiesza.Dysk 180GB,pamięć 2GB.
Sony Vegas Movie Studio versja:9.0a
Klipy z kamerki JVC mini DV zgrywam programem Sony Vegas do formatu "avi DV"."Sklejam" klipy,dodaję napisy,podkład muzyczny i.t.p.
Klikam kolejno:Project,Render as... MainConcept MPEG-2, DVD PAL i klikam na zapisz.Otrzymuje plik o parametrach:

Plik : 9.21 MB (12.75 MB), czas 0:00:11, rodzaj: MPG, 1 ścieżka(i) audio, jakość 75 %, ,
Video : 12.45 MB, 9500 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 720*576 (16:9), MPG2 = MPEG 2 (SVCD/DVD), Obsługiwane
Audio : 300 KB, 224 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x51 = Mpeg-1 audio Layer 2 [0xc0], , , Obsługiwane

Na komputerze bez problemu odtwarzam cały filmik wraz z dźwiękiem.
Problem jest z odtwarzaniem na stacjonarnym DVD.Obraz ideał ale niestety brak audio.
Filmiki z kodekiem audio AC3 nie powodują problemów na stacjonarce.Idą prawidłowo.
Czemu Sony Vegas nie może w takim filmiku ustawić kodeka AC3, a jedyna możliwość to Mpeg-1 audi Layer 2.
Z tego co wiem to mam chyba kodek AC3 lecz Sony Vegas go nie widzi.
Załączam screen z pliku:Program Files/Sony Vegas Movie Studio 9.0/FileIO Plug-Ins

Czy ja coś źle robię?Nie robię skomplikowanych filmików (intra,menu i.t.p.)więc nie używam Achitect Studio. Próbuję więc w Sony Vegas przerenderować i zapisać plik jako DVD PAL, tak by można go odtworzyć na stacjonarnym DVD.
Mogę spróbować ustawienia:MainConcept MPEG-1, ale tam też nie ma wyboru kodeka audio.
Może jeszcze inaczej.Od tego właściwie mogłem zacząć.
To są parametry klipu z mojej kamerki:
Plik : 43 MB (43 MB), czas 0:00:12, rodzaj: AVI, 1 ścieżka(i) audio, jakość 90 %, ,
Video : 41 MB, 29039 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 720*576 (5:4), dvsd = Sony Digital Video, Niesprawdzone
Audio : 2.19 MB, 1536 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x1 = PCM, CBR, , Obsługiwane
Jak ustawić Vegasa by zrobić możliwie najlepszy filmik na stacjonarne DVD.
Odpowiedz
AC3 masz dopiero od wersji Platinum.
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro/compare

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Czy to znaczy,że na tej wersji nie da się zrobić nic przyzwoitego z kamerki mini DV, by można odtwarzać na stacjonarnym DVD?
Co i jak można "wyciągnąć" na tej wersji Vegasa? Jeśli to rzeczywiście tak marna wersja, to będę musiał chyba powrócić do UVS lub Pinaccle.
Trudno.
Odpowiedz
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Materiał wejściowy masz DV z normalnym stereo. Nie masz co prawda dostępnego AC-3, ale co widzisz złego w PCM?
Z wypowiedzi wnioskuję, że jeszcze nie kupiłeś programu tylko sobie próbujesz. No to czemu nie sięgniesz po prostu po właściwą wersję, tylko piszesz pierdoły: "Jeśli to rzeczywiście tak marna wersja, to będę musiał chyba powrócić do UVS lub Pinaccle.
Trudno. "
Podałem Ci tabelę, w której wyszczególnione są różnice w poszczególnych programach.

Odpowiedz
Sorry!- jeśli zbyt chaotycznie podszedłem do tematu i zbyt szybko się zniechęcam.Filmiki z tego programu chciałbym odtwarzać głównie na stacjonarnym DVD-tak jak napisałem.No i w tym programie jestem faktycznie początkujący.
Program ten (oryginalny-taka wersja jak podałem)) dostałem gratis od człowieka,który chyba go nie używał.Stwierdził,że jest zbyt trudny do opanowania.Ja uparłem się ,że sobie poradzę, lecz jak widać nie koniecznie.Kombinuje od 2 tygodni i nie mogę sobie z nim dać rady.Obraz udaje mi się stworzyć całkiem znośny, ale z dźwiękiem mam problemy.Czytam wszystko co znajdę na temat tej wersji lecz wynik jest raczej marny.
Jeśli to nie poirytuje ponownie kogoś na tym forum to moje pytania poprę w miarę możliwości screenami.

którą opcję renderowania mam wybrać w "Zapisz jako typ:"?

Jeśli wybieram "MainConcept Mpeg-2" to
w "Template" jest "DVD PAL" i opcja "Custom" jest nie aktywna.
Co więc ustawić w "Template"?

Może takie ustawienie powyżej było by lepsze?
...i dalej:

W tym ustawieniu dalej jest video:

...i audio:

...a w "Audio format" są opcje:

Może teraz obrazowo ktoś mi coś poradzi?
Jeśli chodzi o pliki wsadowe (z kamery mini DV) to podałem parametry powyżej.
Jak to ustawić i zapisać, by obraz i dźwięk były odtwarzane prawidłowo na stacjonarnym DVD?Czy koniecznie muszę użyć Architect Studio?Nie robię żadnych bajerów.Tylko tyle chcę się dowiedzieć.
Odpowiedz
Ale to się majster zdecyduj, czy renderujesz pliki, czy robisz DVD. Jak chcesz najpierw zrobić pliki, tak by to potem odtwarzacz odtwarzał musisz jeszcze z tego zrobić płyte DVD. Architectem, Nero, jest wiele możliwości. Może mój poradnik na efix.pl coś Ci pomoże.
Jeżeli chcesz "po prostu płytę DVD" bez bajerów, dlaczego nie skorzystasz po prostu z opcji Tools->"Burn disc"? Robi dokładnie to, co chcesz. Czy Twoja wersja też tego nie ma?

Odpowiedz
Bardzo bym chciał szybciej "przetwarzać" Twoje porady i podpowiedzi,ale mój wiek (podobny jak pierwsze Odry -:))-tak,tak) chyba to spowalnia niestety.Pociechy moje pozostawiły mi komputer jako "stary" sprzęt.
Jeszcze kilka lat temu nie wiedziałem do czego służą odpowiednie klawisze na klawiaturze.O znajomości komputera,programów i tego co on potrafi nawet nie wspomnę.Sam uparcie do wszystkiego dochodzę właśnie z pomocą ludzi którzy wiedzą dużo na te tematy.Teraz przyszedł czas na cyfrowe video i Sony Vegas.Twoja wyrozumiałość pewnie mi w tym pomoże.Oczywiście zaraz skorzystam z informacji na podanej przez Ciebie stronie.Wiem,że jestem może "upierdliwy" i trudno komuś zwłaszcza takiemu jak ja tłumaczyć takie zawiłości, ale liczę,że w końcu dojdę do tego jak z "mini DV" zrobić przyzwoity filmik DVD dla rodzinki.
Jeszcze raz poproszę,tylko prościej,wolniej i bardziej po "chłopsku".
Najpierw powinienem filmik renderować do jakiejś opcji (podpowiedz jakiej najlepiej), a żeby znalazł się on na płytce DVD jako DVD należy użyć Architecta,Nero i.t.p. i za pomocą tychże programów stworzyć to, co da się odtworzyć na domowym DVD.To znaczy samo zapisanie i nagranie na płytę przerenderowanego do jakiegoś typu klipu (np.:MPEG-2 ) nie oznacza jeszcze końca pracy.Trzeba jeszcze stworzyć płytkę DVD na sprzęt stacjonarny.Czy dobrze rozumuję?
Myślę ,że będę z tym walczył aż do skutku.Zrobię w końcu ten filmik.
Odpowiedz
Tak, dobrze rozumujesz, zrenderowanie do formatu X nie oznacza wcale, że odtwarzacz cokolwiek z tym zrobi. Mówiąc "płyta DVD" mamy na myśli dwie rzeczy - standard płyty jako nośnika - czyli DVD to takie CD tylko że więcej tam wejdzie. A Blu-Ray jeszcze więcej.
Ale jeżeli mówi o "formacie DVD" to oznacza bardzo konkretny sposób zapisu na płycie, z odpowiednio strukturą katalogów, rodzajem plików itd.
Zaczniej od sprawdzenia, czy masz w Movie Studio w menu Tools coś takiego, jak "Burn Disc". Ja nie pamiętam już, czy w Twojej wersji to już było, czy jeszcze nie.
DV jest bardzo dobrym formatem, piszesz o nim trochę jakbyś się wstydził, że go używasz :) Jedyną jego wadą (bez roztrząsania...) jest to, że nie jest HD. Ale obrabia się to chyba najlepiej ze wszystkiego co może trafić do komputera.
Jeżeli więc nie masz tej opcji, to proponuję zrobić tak, mówiąc krótko po najmniejszej drodze oporu, jeżeli nie zależy Ci na bajerach a po prostu na samym fakcie odtworzenia na dowolnym DVD.
1. Projekt ustawiasz zgodnie z materiałem wejściowym, czyli PAL DV lub PAL DV Wide o ile kamera filmuje panoramicznie (naprawdę panoramicznie, a nie dodając czarne paski...).
2. Rendering też zrób do avi jako PAL DV lub PAL DV Wide jesli masz panoramiczny obraz. Generalnie staraj nie robić się filmu dłuższego niż godzinę, jeżeli chcesz, by zmieścił się na płycie w dobrej jakości.
3. Weź np. Nero Burning Room, albo jakikolwiek w miarę nowy program do nagrywania płyt. Zwykle te programy na początku pytają, jaki typ płyty chcesz wypalić, i podaja np. Data, Audio, DVD itd. Wybierz DVD i wtedy program poinformuje, że musi sobie ten materiał przeliczyć itd. No to niech sobie przelicza co tam chce, a Ty idź na długi spacer, bo jak masz stary komputer, może trwać to bardzo długo.
Trudno mi coś konkretnie doradzić, jak nie wiem co masz do dyspozycji, ale takich prostych programów z cyklu wrzuć plik i odbierz płytę DVD jest trochę. I uwaga - nie wszystkie programy do nagrywania oferują taką opcję!!! Czasem musisz im jednak podać pliki czy wręcz cała strukturę "na tacy".
Może spróbujesz tym narzędziem: https://sites.google.com/site/avstodvdmain/home

Odpowiedz
Warto walczyć do końca i się nie poddawać.Próbować i się nie bać.
Jak widać na moim przykładzie wiek nie jest tu przeszkodą.
Oczywiście już mam świetny filmik z dźwiękiem i dobrej jakości.Jestem bardzo zadowolony.Co by mogli zdziałać tacy nowicjusze jak ja bez takiego właśnie forum i ludzi chętnych do pomocy w rozwiązywaniu takich problemów. Oczywiście strzałem w dziesiątkę było podanie mi strony: "efix.pl". Wystarczy uważnie to przeczytać,a reszta prawie sama się zrobi.Właśnie czegoś takiego mi było trzeba.Wystarczy zrozumieć i powiązać z tym swoje nieudane próby.Rozwiązanie jest tam podane na tacy.
Jeszcze raz wielkie dzięki.
efix - jesteś wielki!
P.S.
Opcja w "Burn Disc" w menu "Tools" jest,ale ja posłużyłem się dalej Architectem i z jego pomocą nagrałem płytę DVD.
Odpowiedz
Eeetam, po prostu więcej przeczytałem i poeksperymentowałem. No i piję mleko.
A wiek... Moja praktyka mi mówi, że nie jest jakąkolwiek przeszkodą. A jeśli już, to młody, (gdzie wszystko chcesz już, natychmiast, na wczoraj, za darmo i z dostawą do domu a dodatkowo wszystko wiesz najlepiej), a nie dojrzały, gdzie przeszkodą może być co najwyżej strach "że się nie uda i będą się ze mnie śmiali".
Cieszę się, że się przydało.

Odpowiedz