Filmik do oceny
Zapraszam do obejrzenia i komentowania filmiku, który powstał w wyniku współpracy z młodzieżą, Urzędem Miasta, który udostępnił nam swoje materiały, oraz znajomymi - znajomych, którzy udostępnili nam swoje zdjęcia rodzinne... :)

Odpowiadam za pomysł, zdjęcia i montaż.

Odpowiedz
Jako, że zawsze czepiam się strony dźwiękowej, to mam tutaj kilka uwag.
Nie oglądałem całego, ale fragmenty, i widzę, że jakoś dziwnie wszystkie wywiady są tylko w lewym kanale. Celowo?
Jeśli tak, to nigdy nie dawaj 100% L, tylko 60-80%.
Druga sprawa - Natalia grająca na gitarze. Tutaj asynchron, że głowa boli.
Trzecia - tła muzyczne są urywane, co drażni.
Czwarta - wywiady są słabo słyszalne (brak kompresji stosownej do przebicia się przez podkłady, oraz dopasowania ścieżki dźwiękowej do tekstów - powinny być ściszenia w miejscu, gdy ktoś mówi).
Odpowiedz
Lewy kanał to akurat sprawa kamery, która tak nagrywała przy podłączaniu mikrofonu.

Natalia - tak, owszem, ale jest młoda i uczy się, a film był na konkurs o zainteresowaniach Młodzieży w Gdyni z danej szkoły.

"brak kompresji stosownej do przebicia się przez podkłady" - tego nie rozumiem - jak się robi taką kompresję? Bo zwykłe ściszanie muzyki, gdy ktoś mówi to rozumiem, ale tu zdaje się chodzi o coś więcej.

Bardzo dziękuję za cenne uwagi.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Co do lewego kanału - od tego jest w Vegasie (lub każdym innym programie montażowym) panorama/balance.
Jeśli dźwięk z kamery jest tak nagrany, że narracja jest tylko w lewym kanale (czyli w Vegasie widoczna jest górna fala na ścieżce dźwiękowej) -> klikamy prawym przyciskiem myszy -> wybieramy "Channels" -> "Left Only"
Po tym zabiegu mamy dźwiek monofoniczny rozłożony równo w obu głośnikach.
Można równie dobrze ustawić panoramę regulując suwakiem Pan na tracku dźwiekowym.

Co do Natalii, to nie mam uwag do jej gry, chociaż faktycznie pomyłki można było usunąć (akurat nie ma obrazu tylko sam dźwięk, przez co nawet nikt by nie zauważył, że jakaś pomyłka była). To rozumiem, że dopiero się uczy itd. Ale chodzi mi o to, że dźwięk nie pokrywa się z obrazem - a to już błąd przy montażu. Jeśli nie znasz się na graniu, i nie jesteś w stanie wyłapać, jak powinno być poprawnie, to albo podczas kręcenia zastosuj prosty zabieg synchronizacyjny - klaśnięcie osoby która jest w kadrze - wtedy można dopasować moment gdzie "peak" na ścieżce dźwiękowej musi pokryć się z tym kadrem. Jeśli natomiast nie Ty kręciłaś to ujęcie, można było zlecić synchronizację komuś, kto potrafi takie coś na słuch (co nie jest trudne).

Jeśli chodzi o kompresję dźwięku, to dużo by o tym mówić. Na razie zajmij się poprzednimi zagadnieniami (jeśli jeszcze będą w ogóle poprawiane), a o dźwięku napiszę jak będę miał więcej czasu, bo to będzie dłuuuuga lektura :)
Odpowiedz
Dziękuję za te uwagi, to cenne, kiedy wie się nad czym pracować. Dźwięk w filmie to jedna z moich słabszych stron, a właśnie chcę się poprawić :)
Odpowiedz
Początkowe ujęcia są za bardzo statyczne (niby jakaś dziewczyna tańczy, ale w tle nieruchome ujęcie, a właściwie zdjęcie. Nawet lekkie przybliżenie/ oddalenie w Event Pan/Crop już dodałoby uroku :)) 0:51 --> zbyt szybkie przybliżenie na zdjęcie. Podobnie jak przy nagrywaniu, używanie szybkiego zoomu podczas ujęcia nie wygląda najlepiej. Wstęp był całkiem klimatyczny, ale późniejszy wlot napisów i ogólnie cała ta animacja drastycznie go zepsuła :) Zwłaszcza same napisy -> czcionka i kolor do zmiany. Wejście też. Czcionka w napisach, kiedy wypowiedzi przetłumaczone są na angielski, też zbyt komiksowa (dobrze by było otoczyć je czarną linią, jak na obrazku jest biały fragment, to nie można rozczytać napisów). 1:47 coś za szybko mignął ten czerwony napis, trzeba by go albo wydłużyć, albo w ogóle usunąć. Kiedy zaczyna opowiadać druga dziewczyna fragmenty klipu z nią nie są wygładzone, widać ten "prostokąt" wklejony na tło. 7:36 -> słabe przejście między zdjęciami (ta pikseloza). 8:12, za wolno połączone wypowiedzi. 8:18 tutaj synchronizacja się całkowicie sypnęła, na ale moża taki był zamysł :) Poza tym wypadło całkiem dobrze, w szczególności podobał mi się materiał o dziewczynie, która nurkuje :)
Odpowiedz
Wszystko racja :)

Zdjęcia na początku specjalnie statyczne - bo, że stare zmienia się w nowe i powstaje miasto i już nie chciałam dodawać ruchu, żeby nie przedobrzyć.

Z tym kwadratem - miałam takie lampy jakie udało mi się zdobyć i zbyt słabo oświetliłam - przy podmianie miałam nie czarny, tylko granatowy kolor i pewnie stąd ten kwadrat w wielu miejscach widać :(

W każdym razie jest co poprawiać! Bardzo dziękuję :)
Odpowiedz
Obejrzałam szczerze mówiąc trochę na wyrywki, ale jak już wyżej wspomniano jest jedna rzecz, którą koniecznie musisz poprawić - CZCIONKA I NAPISY :)
Może dobrym pomysłem byłaby taka zmiana formatu, żeby na górze i na dole zostały te tzw. 'czarne pasy' - wtedy tam można by umieścić angielskie napisy i nie wyglądałoby to sztucznie, a dołoby się przeczytać :)
I błagam, zmień Comic Sans Ms na jakąś inną czcionkę - od tej mnie (i myślę, że wielu ludzi) boli już głowa ;) Ogólnie dla całego video podobierałabym bardziej proste czcionki i podświetliła je (jeśli już trzeba) jakimś innym kolorem niż skaczący żółty :)
Oczywiście moje uwagi są czystą kwestią gustu, bo to nie zmiana kanałów z lewego na mono - ten błąd raczej nie podlega dyskusji :) Ale mimo wszystko wydaje mi się że tak byłoby lepiej :)
Powodzenia!
Odpowiedz
Czcionka na początku była inna, ale o Comic Sans Ms właśnie poprosiła młodzież...

Te pasy to fajny pomysł.

Dziękuję za uwagi :)
Odpowiedz
(06-06-2012, 21:55)lenka napisał(a):  Z tym kwadratem - miałam takie lampy jakie udało mi się zdobyć i zbyt słabo oświetliłam - przy podmianie miałam nie czarny, tylko granatowy kolor i pewnie stąd ten kwadrat w wielu miejscach widać :(

Można wyciąć okrąg/ prostokąt (Cookie Cutter), a następnie "wygładzić" jego boki (suwak Feather). Efekt będzie o wiele lepszy ;)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości