Usuwanie szumu mechanizmu kamery ze ścieżki dźwiękowej

Dzień dobry, czy można w sposób łatwy, szybki i przyjemny pozbyć się dźwięku pracującego mechanizmu kamery z nagrania?

Mam kamerę mini DV i dopinam do jej sanek mikrofon dodatkowy. Niestety mikrofon łapie szum silnika przesuwającego taśmę.

Tak, wiem - lepiej umieścić mikrofon na odrębnym statywie lub mieć tyczkarza. Ale nie mam. Usunięcie niepotrzebnego mi dźwięku z nagrania wyobrażam sobie jakoś tak, że np. nagrywam sobie pół godziny "czystego" szumu silnika kamery i potem podaję, że taką składową należy usunąć z mojego innego nagrania. Czy takie rzeczy są możliwe w Vegasie?

A może jakoś inaczej da się to zrobić w Vegasie?
Odpowiedz
Tak. Można to zrobić jak piszesz - ustawiając np. ścieżkę z dźwiękiem szumu na osobnym tracku, w przeciwfazie.
Można również zastosować różne odszumiacze (pluginy), które w tym celu samplują fragment szumu, i analizując pasmo, wycinają go z całości nagrania).
Odpowiedz
(05-13-2012, 16:56)mateuszszar napisał(a):  Tak. Można to zrobić jak piszesz - ustawiając np. ścieżkę z dźwiękiem szumu na osobnym tracku, w przeciwfazie.
Można również zastosować różne odszumiacze (pluginy), które w tym celu samplują fragment szumu, i analizując pasmo, wycinają go z całości nagrania).

Czy możesz dodać coś więcej - jak to zrobić, żeby uzyskać przeciwfazę?

Skąd wziąć plugina, który sampluje i odszumia?
Odpowiedz
Coś takiego możesz zrobić również w Audacity. Wpiszesz w Google odszumianie w Audacity, to pewnie ci jakieś tutki wyskoczą. Z obsługą nie będzie problemu, bo program jest łatwy do ogarnięcia.
Odpowiedz
Przeciwfaza - jest taki guzik na panelu tracku audio - Invert Phase - to jest właśnie odwrócenie fazy.
Co do Pluginu, to samplowanie szumu jest w Noise Reduction
Odpowiedz