Jak obrócić film jeśli jest kręcony raz pionowo raz spod ukosu?
Kręciłem film podczas wycieczki telefonem Samsung Galaxy S2 GT-i9100. Kręciłem tak, że raz trzymałem telefon pionowo raz poziomo i film w efekcie raz trzeba oglądać normalnie raz z głową przechyloną o 90 stopni. Zupełnie nie znam się na Sony Vegas, kiedyś robiłem w tym raz projekt jakiś. Chciałbym ten film zmontować w całość, jak to zrobić? Czy muszę pociąć najpierw ten film na odpowiednie fragmenty a potem je poobracać? Jeśli poobracam te fragmenty to będą one o wiele mniejsze od tych które były kręcone poziomo. Czy można je jakoś rozciągnąć do większych rozmiarów aby pasowały z tymi poprawnymi? Jak to wszystko zmontować? Jakich narzędzi wybrać? Ktoś podpowie? ;(
Odpowiedz
I dostałeś nauczkę aby nie obracać telefonu/kamery. Kiedyś na domowym sylwestrze ciotka dostała w łapy kamerę i pół sylwka obraz jest pionowy... Rada na to prosta, albo wyrzucić to co jest źle sfilmowane albo (jesli materiał musi się znaleźć w finalnym projekcie) po prostu obrócić obraz o 90 stopni. Zrobisz to narzędziem Pan/Crop. Musisz pamiętać, również o zmniejszeniu obrazu w narzędziu Pan/Crop do wymiarów na podglądzie. Nie musisz nic ciąć, wystarczy, że zsynchronizujesz moment obrotu na keyframe, wtedy nie będziesz miał przeskoku audio i video. Oczywiście wymiary obrazu będą małe, i każda ich zmiana będzie skutkowała obcięciem obrazu.
Odpowiedz