Ankieta: Czy jestes zainteresowny tematyka DTS
Ankieta jest zamknięta.
Tak
66.67%
2 66.67%
Nie
0%
0 0%
Wszystko mi jedno, wazne by bylo co kolwiek slychac
33.33%
1 33.33%
Razem 3 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Struktura plikow BluRay a mozliwosci zmian
Witam,
wiem ze dla wielu to nie jest zbyt interesujace, ale moze jednak ktos poradzi. Jak wiadomo wiele programow jak Architekt nie pozwlaja na rendering sciezek dziwekowych oprocz PCM i AC3. A przeciez mamy jeszcze jedna mozliwosc DTS. Jedyny program ktory pozwla na render jest Encore, ale tez ze sporymi ograniczeniami. Wiadomo rowniez ze mozna zakodowac sygnal DTS w pliku WAV i z tym rozszezeniem np sluchac muzyki w DTS ze zwyklej plyty CD. Gdzie wiec jest problem. Wkladajac tak spreparowany plik DTS w WAV'e praktycznie mamy dzwiek wielokanalowy w formie ktora powinnien zaakceptowac Architekt. Oczywiscie nie akceptuje, ale go importuje. Jednak po renderingu zamiast muzyki mamy tylko trzaski i szumy.
Tyle tytulem wstepu, teraz konkretny problem.
Renderujemy plyte BluRay, aby nie komplikowac sobie zycia w oryginale mamy dwie sciezki pierwsza AC3 druga WAV lub AC3. Renderujemy film. Otwieramy ISO, wyciagamy zawartosc na dysk. Odnajdujemy nasz plik filmowy ktory chcemy poddac modyfikacji. Wybieramy TsMuxer, otwieramy nasz plik .m2ts. podmieniamy jedna sciezke, generujemy nowy plik o tej same nazwie i rozszerzeniu. Podmieniamy pliki nagrywamy plyte i ..... problemy, brak obrazu, slychac tylko dzwiek sciezki AC3.
Czy ktos wie gdzie i w jakim pliku szukac odpowiedzi na problem. Dlaczego taka podmiana powoduje ze plik poddany modyfikacji nie jest odczytywany, lub odczytywany z bledami, gdzie sa zapisane informacje i czy mozna je pozniej edytowac. Przeciez plik dalej ma te sama dlugosc, ma te sama sciezke dzwiekowa a druga podmieniona. Jak wspomnialem wczesniej o DVDShrink czy istnieje jakis program ktory by pozwalal na import calej zawartosci dysku z mozliwoscia podmiany plikow oczywiscie bez utraty ustawien (typu chapters, domyslna sciezka dzwiekowa czy napisy) i pozniej wygenerowanie nowej plyty juz ze zmianami.

Przepraszam za tak dlugiego posta, ale krocej i jasniej nie bylem w stanie tego opisac. A nie ukrywam ze DTS spedza mi sen z powiek, o ile nie bylo problemu z DVD o tyle z BluRay juz nie jest tak prosto.
Odpowiedz
Pytania o DTS są rodzaju z tych naiwnych można powiedzieć. Równie dobrze można się spytać, dlaczego np. kamerki za 4 tys. PLN nie oferują obrazu 4:2:2 albo 4:4:4 przez HDMI. Odpowiedź jest taka sama: chcesz mieć możliwości PRO, musisz zapłacić cenę PRO.
Odpowiedz
Dlaczego uwazasz naiwnych? Jest gro programow ktore pozwalaja na import sciezek DTS, co wiecej z kazdym dniem jest coraz wiecej programow darmowych ktore o dziwo posiadaja wiecej mozliwosci niz programy komercyjne!!! Jedn z nich testuje, ktory daje on niewyobrazalne mozliwosci (oczywiscie w stosunku do Architekta czy Encore) jak na darmowy program np popup, dolanczanie sciezek DTS-HD, menu animowane w Java. Jakos o ile w przypadku kamer masz racje o tyle w przypadku progamow juz nie. A skoro zaplacilem za program, to staram sie znalezc inne rozwiazania - a nie stac w miejscu aby konkurencja cie wyprzedzila. A przy okazji zrozumiec kwestie ktore moglyby w pozniejszym czasie np pomoc w naprawie uszkodzonych mechanicznie plikow na dysku. Uwazasz to za naiwne?
Odpowiedz
(04-11-2012, 12:46)anmedia napisał(a):  Jedn z nich testuje, ktory daje on niewyobrazalne mozliwosci (oczywiscie w stosunku do Architekta czy Encore) jak na darmowy program np popup, dolanczanie sciezek DTS-HD, menu animowane w Java.
A który to program?
Odpowiedz
multiAVCHD jest on calkowicie darmowy z w/w opcjami
Odpowiedz
W sumie ciekawe, aczkolwiek trudno uznać multiAVCHD za user friendly. Nie sprawdzałem też, jak to jest ze standardami (ze zgodnością), przyznaję, nie chce mi się. Vegas i DVDa - fakt, jest do bólu zachowawczy i politycznie poprawny, zwykle dla dobra amerykańskiego usera :)
ALE - czytam już któryś raz takie pytania i później twierdzenia, że darmowy soft jest taki zajebisty, a komercyjny nie.
Nachodzą mnie wtedy myśli:
- bardzo chętnie bym zobaczył BRD czy DVD z takim mega wypasionym menu, do którego podpiętym byłby film super technicznie jakości (kodowanie) i z dzwiękiem do wyboru pc, ac3, stereo, dts, na tyle atrakcyjnym, że warto było płacić sporo za możliwość jego zakodowania.
- z jakiegoś powodu filmów z audio w DTS za wiele na rynku płyt nie ma. Zachodzę w głowę, jak wyczesany w kosmos dźwięk musi mieć ktoś, że sięga po DTS (a może DTS-ES). Ale to pocieszające, na razie jedynymi filmamy które rozwaliły mnie dźwiękiem dookólnym z płyty są produkcje Lucasfilm.
- zastanawiam się, ilu z fanów darmowego softu (którym też jestem), zastanawia się, dlaczego w takim Vegasie czegoś tam nie ma. Podpowiadam: to się nazywa opłaty licencyjne. Wielu twórców darmowego softu ma to generalnie w pompie. Komercyjni tak nie mogą. Tzn. mogą, ale klient by sporo za to dopłacił.
Podsumowując - zagadnie fajne, chętnie coś poczytam i dowiem się nowych rzeczy, tylko - pomijając anmedia - przyznać się, ilu z Was i jak często wychodzi poza stereo? 3 osoby? 5? Pinto? Walerka? Mateusz? Naprawdę jest zapotrzebowanie na coś takiego?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(04-11-2012, 14:12)anmedia napisał(a):  multiAVCHD jest on calkowicie darmowy z w/w opcjami

Tak myślałem. Ekscytujesz się MultiAVCHD, który jest tylko nakładką na bardziej lub mniej legalne narzędzia typu tsMuxer, avisynth, ffmpeg, itp. Poza tym obsługa tego ustrojstwa jest tragiczna i działa z błędami, przynajmniej u mnie. Możesz dzięki niemu dołączyć dźwięk np. DTS-HD MA, tylko najpierw trzeba go mieć. Czym go zenkodujesz? Najtańsza opcja to DTS-HD Master Audio Suite za drobne 1,495.00 USD. Programy, które są w pełni legalne i oferują pełny authoring BD, są 3 (słownie trzy): Blu-print, DoStudio i Sonic Scenarist, z czego dwa pierwsze należą do Sony.

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  pomijając anmedia - przyznać się, ilu z Was i jak często wychodzi poza stereo?

Ja nie wychodzę, nie ma potrzeby :)
Odpowiedz
Masz racje w tym co napisles i zgodze sie w 100%. Nic dodac nic ujac. Widzisz ja naleze do tych ze zainwestowalem sporo w sprzet HomeCinema, dla mnie jesli fim nie jest ze sciezka dzwiekowa w DTS to czasami sobie odpuszczam i ogladam na kompie - ale to moze zboczenie zawodowe od lat :)
(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  W sumie ciekawe, aczkolwiek trudno uznać multiAVCHD za user friendly. Nie sprawdzałem też, jak to jest ze standardami (ze zgodnością), przyznaję, nie chce mi się. Vegas i DVDa - fakt, jest do bólu zachowawczy i politycznie poprawny, zwykle dla dobra amerykańskiego usera :)

To prawda, a taki DVD-Lab Pro zawiera w sobie mase udogodnien mozliwosc wstawienia sciezki DTS z roznym bitrate. Zobacz czy nalezy do wygodnych i prostych. Rowniez nie, co wiecej wiele parametrow musisz podac z reki a wiec dla amerykanskiego usera to takze nie jest.

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  ALE - czytam już któryś raz takie pytania i później twierdzenia, że darmowy soft jest taki zajebisty, a komercyjny nie.

Ja nie napisalem ze jest zajebisty, bo zdaje sobie sprawe z tego ze przy takim sofcie nalezy liczyc sie ze sporymi problemami zwazywszy na to jesli urzytkownik jest kompletnie zielony. Dalem to jako przyklad ze mozna jesli sie chce i wcale nie musi to kosztowac majatek. W zasadzie ten program jest jak support do plikow juz wygenerowanych i laczy je w calosc.

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  - bardzo chętnie bym zobaczył BRD czy DVD z takim mega wypasionym menu, do którego podpiętym byłby film super technicznie jakości (kodowanie) i z dzwiękiem do wyboru pc, ac3, stereo, dts, na tyle atrakcyjnym, że warto było płacić sporo za możliwość jego zakodowania.
To moze potraktuj jako ze jak juz kupisz mercedesa to to te alufelgi bedziesz mial jako dodatek do tej jakosci :)

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  - z jakiegoś powodu filmów z audio w DTS za wiele na rynku płyt nie ma. Zachodzę w głowę, jak wyczesany w kosmos dźwięk musi mieć ktoś, że sięga po DTS (a może DTS-ES). Ale to pocieszające, na razie jedynymi filmamy które rozwaliły mnie dźwiękiem dookólnym z płyty są produkcje Lucasfilm.
Ja moze uscisle to co napisales, dziwek jest w Gwiezdnych Wojnach a zapewne o to Ci chodzilo jest certyfikowany THX bez wzgledu na to czy jest to Ac3 czy bedzie to DTS. A co do "wyczesanego" dzwieku zapewniam Cie ze wystarczy wyskoczyc poza kina domowe samsunga, panasia czy inne w wersji combo FULL in ONE. A nawet dla nie zamoznych opcja 3 wzmacniacze z Diory czy kasprzaka i przyzwote glosniki (niestety altusy nie wchodza w gre :) ) pozowli Ci sie cieszyc dobrym dzwiekiem.

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  - zastanawiam się, ilu z fanów darmowego softu (którym też jestem), zastanawia się, dlaczego w takim Vegasie czegoś tam nie ma. Podpowiadam: to się nazywa opłaty licencyjne. Wielu twórców darmowego softu ma to generalnie w pompie. Komercyjni tak nie mogą. Tzn. mogą, ale klient by sporo za to dopłacił.
Oczywiscie patrzac na to w jaki sposob jest stworzony Architekt czy Vegas, w tym przypadku musielibysmy za to zaplacic. Bo przeciez oba te programy ma swoje wlasne wtyczki. Nie wiem czy pamietasz ale jeszcze bodajze do wersji 8 nalezalo placic dodatkowo za mozliwosc eksportowania do mp3!! A teraz juz to masz w programie :)

(04-11-2012, 14:46)efix napisał(a):  Podsumowując - zagadnie fajne, chętnie coś poczytam i dowiem się nowych rzeczy, tylko - pomijając anmedia - przyznać się, ilu z Was i jak często wychodzi poza stereo? 3 osoby? 5? Pinto? Walerka? Mateusz? Naprawdę jest zapotrzebowanie na coś takiego?

Ja mysle ze na ten temat nalezaloby spojrzec z inne strony. Po pierwsze wazne ze sa jeszcze tacy ktorzy nie dali sie zmanipulowac przez korporacje do tego co Oni chca nam zapropowac, a my na kzde nowe slownictwo ktore znajduje sie na obudowie chetnie zaplacimy. Po drugie majac takich ludzi wiemy tez ze bedzie jeszcze garstka ludzi ktorzy beda umieli rozruznic "popularnosc" od czegos dla ludzi wymagajacych .... Ehh zapedzam sie za bardzo, a to nie jest ten temat :)
(04-11-2012, 15:33)Pinto napisał(a):  Tak myślałem. Ekscytujesz się MultiAVCHD, który jest tylko nakładką na bardziej lub mniej legalne narzędzia typu tsMuxer, avisynth, ffmpeg, itp. Poza tym obsługa tego ustrojstwa jest tragiczna i działa z błędami, przynajmniej u mnie.

Eksytacja to moze nie jest, ale jest to jedno rozwiazanie na dany problem. Dziala z bledami - tez to zauwazylem, ale wczytuje sie w tekst i szukam odpowiedzi dlaczego tak jest. Przeciez skoro nie moge tego zrobic z programem za ktory zaplacilem to szukam innego wyjscia. Pozatym zauwaz co napisalem w poprzednim poscie. Architekt akceptuje sciezke zakodowana do DTS w pliku Wav, ale zamisat pozostawic ja w spokoju narzuca swoje ustawienia czym automatycznie uszkadza plik. Czy az tak duzo chce?

(04-11-2012, 15:33)Pinto napisał(a):  Możesz dzięki niemu dołączyć dźwięk np. DTS-HD MA, tylko najpierw trzeba go mieć. Czym go zenkodujesz? Najtańsza opcja to DTS-HD Master Audio Suite za drobne 1,495.00 USD. Programy, które są w pełni legalne i oferują pełny authoring BD, są 3 (słownie trzy): Blu-print, DoStudio i Sonic Scenarist, z czego dwa pierwsze należą do Sony.
Po pierwsze nie napisalem o HD Master. Pomijajac co napisales , aby wyeksportowac cos do tego formatu trzeba miec sciezki dzwiekowe na odpowiednim poziomie , odpowiedniej dynamice, czestotliwosci probkowania itp, niestety te z oryginalnych CD to minimum i troche za malo.
Co do programu, sa tez dostepne wtyczki np do Final Cut Pro ktorej koszt to 250$. O tej o ktorej piszesz to poziom zaawansowania daleki od potrzeb w warunkach malego studia.
Odpowiedz
Cytat:DVD-Lab Pro
Znam DVD-Lab, aczkolwiek używałem zupełnie innych programów Mediachance. Oni są samodzielną firmą a nie odłamkiem korporacji co w wielu wypadkach powoduje wielkie ułatwienia. Może to nie najlepsze, ale o wiele łatwiej było mi uzyskać rabaty czy nawet dostać coś za friko "za komuny" niż teraz. No i - o ile miałeś większą styczność z nimi, to praktycznie nigdy i żaden z ich programów nie był tworem "naciśnij guzik dostaniesz smoka". Nawet te, które dają takie możliwości mają milion suwaków i checboxów i zawsze mieli mnóstwo userów z Europy.
DVDa jest produktem do zrzygania amerykańskim, niestety.
Cytat:To moze potraktuj jako ze jak juz kupisz mercedesa to to te alufelgi bedziesz mial jako dodatek do tej jakosci :)
No nie, nie zgodzę się. DVDA i Vegas to soft klasy prosumer, takie Renault z klimą. Ale nie Mercedes.
Poza tym w mojej wypowiedzi odnosiłem się raczej do tego, że w przypadku DVD czy BRD jest sytuacja podobna jak w przypadku "intr" - wypasione intro machnięte przy pomocy wszystkich aktualnie dostępnych na Rapidzie modnych programów po którym następują żałosny filmik.
Poza tym jak pisał kolega wyżej - OK, można zlepić z dźwiękiem DTS. Ale skąd chcesz go wziąć? Poproszę o przykład darmowej czy sharewareowej aplikacji w cenie do $100 która pozwoli zmasterować i zakodować audio w tym formacie.
Cytat:Ja moze uscisle to co napisales, dziwek jest w Gwiezdnych Wojnach a zapewne o to Ci chodzilo jest certyfikowany THX bez wzgledu na to czy jest to Ac3 czy bedzie to DTS. A co do "wyczesanego" dzwieku zapewniam Cie ze wystarczy wyskoczyc poza kina domowe samsunga, panasia czy inne w wersji combo FULL in ONE. A nawet dla nie zamoznych opcja 3 wzmacniacze z Diory czy kasprzaka i przyzwote glosniki (niestety altusy nie wchodza w gre :) ) pozowli Ci sie cieszyc dobrym dzwiekiem.

Znów - nie o tym mówię. DTS jest na tyle drogi i trudny, że po prostu mało który film wychodzi ze ścieżką w tym systemie. Już zupełnie inna sprawa, że niewiele jest filmów, które mają jakiś mega dźwięk w sensie hmmm inżynierskim.
NIe tylko starłorsy, generalnie wszystko co wychodzi z etykietką Lucasa ma genialny dźwięk. Etykietka THX oznacza li tylko tyle, że jak wszystkie urządzenia w łańcuchu audio + pomieszczenie będzie spełaniało warunki THX to dostaniesz to, co zaplanowali chłopaki ze Skywalker Sound. Inna sprawa, że różnicą zauważy prawdopodobnie ułamek widzów. No ale fakt, są tacy, którzy mają zarówno odpowiednio przygotowane pomieszczenie, kalibrowany do tego pomieszczenia sprzęt itd. Ale widocznie jesteś jedynym takim na tym forum do tego przygotowującym swoje produkcje w takim reżimie technologicznym.
Cytat:Nie wiem czy pamietasz ale jeszcze bodajze do wersji 8 nalezalo placic dodatkowo za mozliwosc eksportowania do mp3!! A teraz juz to masz w programie :)
Używam Vegasa od wersji 6 ale nie pamiętam, bo generalnie jestem wrogiem mp3, więc nie używałem. Ale jeżeli już, to sugeruje bardzo uważną lekturę licencji Vegasa właśnie jeśli chodzi o mp3, mpeg itd., większości kamer itp. Można się bardzo zdziwić.
Inna sprawa, że fakt - w momencie, kiedy team Vegasa jest jaki jest i wiąże się to z dotkliwymi opłatami licencyjnymi, powinni iść tą drogą. Chcesz DTS? To sobie dokup moduł. Nie chcesz? To po co masz płacić za coś, czego nie będziesz używał. Może nie w tej skali ale właśnie tak zrobił DivX. Chcesz ripować wprost DVD - to zapłać parę dolców za plugin. Nie masz takiej potrzeby - to nie płać.
Cytat:ktorzy beda umieli rozruznic "popularnosc" od czegos dla ludzi wymagajacych
Ja rozumień, czego chcesz. Tylko, że NIE WIERZĘ - oczywiście może źle oceniam bo masz prywatne studio nagraniowe w domu jak paru naszych artystów - że audio do swoich produkcji masz tak zmasterowane, że jedynym warunkiem tej najwyższej jakości jest DTS. Nasze rozważania są czysto akademickie. I jeżeli mówimy o alufelgach, sorry, nie podniecałbyś się multiAVCHD tylko użył Blu-printa czy czegoś od Netblender. Tak nawiasem mówiąc -jeżeli to nie jakaś straszna tajemnica - pytam z wśibstwa i czystej ciekawości egzotyki - na grzyba Ci właściwie DTS? Pytam szczególnie w kontekście źródeł audio a nie rozgryzania tematu. Sam napisałeś na koniec:
Cytat:(...)do tego formatu trzeba miec sciezki dzwiekowe na odpowiednim poziomie , odpowiedniej dynamice, czestotliwosci probkowania itp, niestety te z oryginalnych CD to minimum i troche za malo .
Więc po co właściwie - oprócz chęcie "zmęczenia tematu" co jest fajnym zajęciem i sam to często robie, mimo że nie potrzebuję,jest Ci to potrzebne?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Jako że zostałem "wywołany do tablicy" to dorzucę swoje spostrzeżenia. Musimy tu rozgraniczyć dwie rzeczy, Możliwość złożenia przez architekta pliku video z dźwiękiem pcm, ac3 i dts, oraz zrobienie ścieżki wielokanałowej. Architekt raczej nie został stworzony do tego aby "przerabiać filmy "kinowe". W "swojej karierze" operatorsko-montażowej dosłownie raz stworzyłem film (wesele) z dźwiękiem wielokanałowym i wiem ile kosztowało mnie to zabiegów począwszy od filmowania (dodatkowe zestawy bezprzewodowe i rejestratory "dyskowe") po montaż. Dodam że w tym przypadku sam montaż dźwięku trwał dwa razy dłużej niż obrazu (ale klient chciał i płacił). Wiem również z doświadczenia że dobrze zrobione stereo się obroni. Co do możliwości architekta to faktycznie stanął on w miejscu i pozostał tylko "darmowym " dodatkiem do vegasa. Od miesiąca po zakupie paketu TMPGEnc Authoring Works 5 do authoringu i TMPGEnc Video Mastering Works 5 do kodowania jestem mile zaskoczony możliwościami tego pierwszego (miedzy innymi możliwość menu popup czego w architekcie niet) i szybkością kodowania np. przy wsparciu cuda tego drugiego, oraz przeskalowania np obrazka fullHD do dvd przy pomocy metody "lanczos3", bez mydlenia i zachowaniu "ostrości"
Odpowiedz