Jak się za to zabrać...
Hej, to mój pierwszy post, lecz oglądam wasze forum od roku i pomogło mi już w wielu sprawach. Mam problem następującego typu.

Scena, biegnie grupa żołnierzy lasem. Jedni uciekają, drudzy ich gonią. Pokazany jest las, w którym jest dosyć gęsta mgła. Grupa uciekająca wpada we mgłę i znika w niej. Pytanie: Czy mgłę dałoby się "dorobić" w Vegasie za pomocą na przykład maskowania czy sam muszę wytworzyć dym w lesie, czego wolałbym uniknąć.
Odpowiedz
Przy użyciu efektów w programie będzie wyglądac to sztucznie, zawiadom leśniczego i najbliższa jednostkę straży, że kręcisz film i użyj prochu czarnego bądź dymnego z wykorzystaniem saletry potasowej. Oczywiście tak żeby niczego nie spalić bo będziesz miał przechlapane. Straż może nie wyrazić zgody ale jak się dogadasz to efekt będzie lepszy.
Odpowiedz
Dzięki, tak też myślałem, że będzie to sztucznie wyglądać. Kombinowałem trochę ale marnie mi to szło. Popytam, zobaczymy... Jeszcze raz dzięki.
Odpowiedz
Nożownik - znasz takie powiedzenie jak "prowadził ślepy kulawego"? Co Ty doradzasz człowiekowi? Proch czarny? W lesie? Bawiłeś się kiedyś czymś takim? Robiłeś?
"Bo będziesz miał przechlapane"? O ja pierdole człowieku, to jest już wypowiedź low-level-gimnazjum, widziałeś kiedyś pożar lasu? Wiesz, że zasadniczo ogień jest szybszy od człowieka podczas pożaru?
Idę wypić jakąś melisę, potem odpowiem o mgle.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No dobrze, środki uspakajające chyba zaczynają działać.
To tak: nawet, jeżeli użyjesz tzw. bezpiecznej pirotechniki - za dosłownie parę złotych możesz kupić takie mikro świece dymne, wykorzystywane choćby w pokazach barmanów, zestaw 5 sztuk kosztuje koło 20 zł. Oczywiście takie coś zawsze na jakieś blasze, w garnku itp. ALE - biorąc pod uwagę, że to las, nawet, jeśli nie użyjesz otwartego ognia to możesz mieć cholerne kłopoty i taki mandat, że zapomnisz o filmowaniu na długo. A nie sądzę, by leśniczy poszedł tu na rękę, choćby dlatego, że dym płoszy zwierzęta. Poza tym oprócz leśniczego jeszcze straż pożarna, gaśnica pod ręką itd.
Tzn. jak już pisałem w innym wątku - warto pisać, dzwonić, prosić o pomoc. Jak będzie mieć fajny pomysł, to strażacy sami wam pomogą, ba, mogą zapewnić świecę dymną.
ALE!!! Dym a mgła to nie to samo. Trudno z dymu uzyskać w miarę jednolitą rozproszoną mgłę, która jeszcze będzie się utrzymywać w powietrzu. Jedne powiew wiatru, i dupa. Dużo też zależy od wilgotności powietrza, temperatury itd.
Idealną sytuacją dla Was byłaby jakaś lokalizacja, w której ten las zaczyna się koło czyjegoś domu - wtedy choćby z dyskoteki można by pożyczyć wytwornice dymu, tzw. fog machine (który w sumie dymem nie jest...), no ale takie urządzenie potrzebuje zasilania.
Ogólnie problem.
Teraz mgła w Vegasie czy czymkolwiek innym o kompozycyjnych możliwościach.
Podstawa, to dobry materiał wejściowy i dużo, dużo cierpliwości.
Rozumiem, że ujęcie będzie wyglądać tak, że wojsko oddala się od kamery.
1) kamerę na statyw, zafiksować, dociążyć wszystko woreczkami z piaskiem czy co tam jest pod ręką. Kamera nie ma prawa drgnąć.
2) filmujesz najpierw pusty plan, bez ludzi
3) zanim zmieni się światło filmujesz aktorów
4) teraz robota głupiego - musisz rozbić tło (z punktu 1) na warstwy i maski - im więcej tym lepiej. Czyli osobna warstwa z tym co z przodu, osobna z tym co z tyłu. Maskujesz drzewa oczywiści i krzaki.
Czyli - na pierwszym planie na warstwie widać tylko drzewa z przodu, , na drugim z drugie rzędu, na trzecim z trzeciego itd.
5) teraz bawisz się dodawanie mgły - czy to jakiegoś szumu, czy zabaw z przezroczystoscia i jasnością itd.
6) teraz musisz wymaskować swoje wojsko (same postaci)
7) Teraz klatki kluczowe w dłoń i zabawa z ich jasnością i widocznością itd. trzeba pokombinować, by na "wysokości" danej warstwy byli dopasowani widocznością.

Ogólnie kupa roboty, efekt dosyć trudny. Rezultat - przeciętny.
W najgorszym wypadku odpowiednio wcześnie wstań i sfilmuj prawdziwą mgłę.

Odpowiedz
Sprawdzony sposób ;)
Odpowiedz
Pomyślałem od razu o tym fragmencie :) Ale uznałem za zbyt niszowy :)

Odpowiedz
Mamy mieć agregat oraz wytwornicę dymu, więc myśle, że z tym problemu nie będzie. Zastanawiałem się tylko jak w razie, gdy nie wypali dorobić to w vegasie. To co napisałeś efix i tak mi się przyda w innych przypadkach. Tak właśnie myślałem, że każde ździebełko trawy będę musial maskować :D wielkie dzięki :)
Odpowiedz
Pamiętaj, że przy wytwornicach dymu opartych na kondensacji (czyli wszystkich popularnych fog machine, hazerach itd.) im suchsze powietrze tym gorsza mgła.

Odpowiedz
(03-28-2012, 21:27)efix napisał(a):  Nożownik - znasz takie powiedzenie jak "prowadził ślepy kulawego"? Co Ty doradzasz człowiekowi? Proch czarny? W lesie? Bawiłeś się kiedyś czymś takim? Robiłeś?
"Bo będziesz miał przechlapane"? O ja pierdole człowieku, to jest już wypowiedź low-level-gimnazjum, widziałeś kiedyś pożar lasu? Wiesz, że zasadniczo ogień jest szybszy od człowieka podczas pożaru?
Idę wypić jakąś melisę, potem odpowiem o mgle.

Tak, robiłem coś takiego i zajmowałem się pirotechniką. Film domyślam się nie jest na zaliczenie w jakieś wyższej szkole filmowej a amatorską produkcją tak więc angażowanie w to straży i innych instytucji nie ma tu sensu. Ty jesteś doświadczony w takich sprawach, zaangażowałbys statystów itd, cały osprzęt a amatorzy robią wszystko aby uporac się z problemem idąc po najniższej linii oporu ucząc się na błędach. To normalne, że ogień w lesie to niebezpieczeństwo i trzeba zachować maksimum bezpieczeństwa. A skoro autorzy mają mieć agregat i wytwornicę dymu to pytanie było zbędne. Ja doradziłem im najtańsze i najprostrze wykonanie efektu i nie wydaje mi się, że moja wypowiedź była na poziomie gimnazjum. Dla chcącego nic trudnego.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości