Dziwne przetwornik w kamerach SONY.
Witam wszystkich,

mam pewien problem. Posiadam kamerę Sony HDR-CX115 i kiedy kręce pod słońce to słońce jest w kształcie litery X z kropką na środku. Kolega w CX505 też ma taki problem. Trzeba kupić jakiś filtr czy coś ?? Potrzebuje nieraz nagrac pare scen do filmu ze słońcem ale nie mogę.

Link do filmu

co zrobić żeby wyszło takie słońce jak w

0:10 jak przenika takie niewyraźnie przez drzewa
1:43 światła
3:17 przez chmury
3:20
3:22
3:40
itd.

PS: takie koloro to najprędzej w NewBlue Color Fixer Plus ??
Odpowiedz
takie efekty można uzyskać nawet jeśli na orginalnym materiale video tego nie ma wystarczy użyć pluingu optical flares niestety nie wiem czy ten pluing dziala z sony vegas wiem ze dziala z adobe after efects gdyż kiedys robiłem podobne efekty,a ze światłami tego auta super wychodzi jeśli się użyje tego pluingu
Odpowiedz
a jak pozbyć się promieni słońca w kształcie litery X ?? Jutro wrzuce krotki filmik bo teraz słońca nie ma :) i nie dam rady nagrać. Miałby ktoś jakiś pomysł ?? Jakiś filtr ?? Średnica 37 jak by co. Ma ktoś kamerę SONY ?!
Odpowiedz
Taka cecha taniej optyki. Ciężko będzie coś z tym zrobić. Mógłbyś wrzucić kawałek takiego klipu nagranego pod słońce? Będzie można coś więcej stwierdzić.
I jeszcze jedno - tak też jest przy nagrywaniu np. żarówki, jakiejś lampy, świateł samochodu?
Odpowiedz
    Tak jest zależy kiedy, teraz przy lampce mi się udało wycisnąć, zależy jaka ekspozycja, jak duża to jest wszsytko nawet fajnie, ale to przy lampce bo przy słońcu jest wszsytko jasno,prawie na biało, ale nawet jak miałem ręke przed kamerą i pomiędzy palcami prześwitywało to były takie X-y. Wiem że w 115 która kosztuje 1000 zł z hakiem może być tania optyka, ale jeśli dzieje się tak samo w 505 to tam już takiej tańszej optyki nie ma. Zaraz wwrzuce zdjęcie i podeśle link.
Odpowiedz
Czyli, jak ustawisz bardzo niską ekspozycję - da się nagrywać pod słońce? Nie wiem dokładnie, jakie sceny chcesz uzyskać.
Odpowiedz
chce uzyskać takie sceny żeby było wszystko normalnie widać, może troszkę lekko ciemne, a słońce byłó normalne, w miare normalne, nie w krztałcie X , nie jasne na pół ekranu, żeby byłó jakieś okrągłe w miare swoich rozmiarów jak na filmie w linku , takie jak było pomiędzy chmurami w 3:17 troszke zamazane ale normalne. Wieczorem jak bym kręcił zachód to żeby też było normalne a nie jakieś X-ksowate. Tylko nie wiem jak się pozbyć tych promieni. Filtr szary czy coś tego typu ? No nie wiem. Mam filtr polaryzacyjny któego już trochę używam, nieraz się przydaje ale ze słońcem nie robi nic i uporam się z tym słońcem od dłuższego czasu.
Odpowiedz
Możesz próbować z gęstym szarym filtrem, krótkim czasem naświetlania ale za to dużym otworem przesłony.
Choć szczerze mówiąc, "zfejkował" bym to, czyli osobno słońce, osobno aktorów i połączył w kompozycji.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Zrobiłem zdjęcia w słońcu, chodzi o to żęby było takie słońce ale bez promieni. Funkcja auto pod słońce wyłączona są takie promienie. Tu jest film z kamery 115 ale nie moj, ktoś psrzedawał w dziale sprzedam i dał link.
od 0:35 można zauważyć takie promienie.
U tego samego użytkownika znalazłem kolejny film
taka klatka jaka prezentuje film która występuje w 0:22 dokładnie chodzi o coś takiego tylko żeby nie było promieni

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ktoś ma kamere sony ?
Odpowiedz