Podstawowe problemy
Witam serdecznie.
Do napisania tematu ośmieliła mnie nazwa działu, w którym go tworzę. Parę razy wchodziłem już na to forum i czytałem tematy odnośnie spraw, które mnie interesują, jednak ja jestem KOMPLETNIE zielony i nie mam zielonego pojęcia o czym mówicie próbując komuś wytłumaczyć jakiś problem. W związku z tym, prosiłbym o na prawdę łopatologiczne wyjaśnienie problemów, które mam.
Generalnie chodzi o to, że jestem wielkim pasjonatem deskorolki i czasem to dla żartu, to serio nakręcamy nasze "wyczyny". Niestety jesteśmy w posiadaniu jedynie telefonów komórkowych - Iphone4 oraz Nokia N9, które nie powalają jakością, ale jak na nasze potrzeby, powiedzmy, że dają radę.
Bawiłem się już trochę w tym programie - Sony Vegas Pro 9.0, jednak poprzestałem na najbardziej prymitywnych funkcjach. Dalszą zabawę utrudnia mi przede wszystkim jeden, główny problem.

Chodzi o to, że SV strasznie muli, a w szczególności podgląd materiału. By poradzić sobie z tym problemem, przeczytałem kilka tematów.
1. Ustawić niższe ustawienia podglądu - Preview lub nawet Draw. Na Draw nie dość, że nadal muli to jeszcze nic nie widać, na Preview muli niemiłosiernie.
2. Widziałem jakiś poradnik by zmienić coś w ustawieniach audio (trzeba było wejść Options -> Preferences -> Audio Device i przesunąć dwa suwaki na maksa. Po raz kolejny to nic nie dało.
3. Kupić lepszy komputer. Opcja nie wchodzi w grę. Przy okazji tego punktu, podam parametry sprzętu, na jakim się bawię, może ta wiedza będzie wam przydatna.
Laptop;
Procek: Pentium Dual Core T4300 2.10 GHz
Grafika: Intel Int. GMA 4500M
Ram: 3GB
Dysk: 320GB
System: Windows 7; 64 bitowy
Wiem, szału nie ma, ale katastrofy też chyba nie.
4. Rendering? No i właśnie tutaj zaczyna się fala pytań i niewiadomych. Po zrzuceniu filmów z telefonu na komputer są one w formacie mp4. Widziałem parę wypowiedzi, w których zapisane było, że po odpowiednim skonwertowaniu tych plików, SV będzie sobie lepiej z nimi radził. To się nazywa rendering? Jak to zrobić? Czy to na pewno coś da? Jeśli nie, to może jakieś inne rozwiązania?
Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi.
Odpowiedz
Przy takich parametrach komputera zwykły podgląd nie powinien się zacinać. Sprawdź czy masz odpowiednie kodeki zainstalowane na komputerze oraz czy nie masz śmieci na kompie które moga spowalniać pracę. Pliki mp4 nie są najlepsze do montażu, ja zazwyczaj konwertuję wszystko do .mpg (choć wiele osób uważa, że nie jest to dobre wyjście, mi odpowiada najlepiej). Ściągnij jakiś video converter i wtedy zobacz czy nadal się muli. Rendering to końcowy etap, jest to przeliczanie filmu czyli jego zapisanie z wykonanego projektu. Najpierw powiedz jaki chcesz mieć plik wyjściowy oraz gdzie chcesz odtwarzać video, a następnie ustaw parametry projektu.
Odpowiedz
Sprawdź (MediaInfo), czym zakodowane są filmiki? Z telefonów zazwyczaj jest kodek h.263, który za bardzo nie nadaje się do montażu. Najlepiej przekodować do czegoś, o podobnych parametrach (rozdzielczość oraz klatkaż taki sam), ale lżejszym kodekiem (MPEG2).
Odpowiedz
Przede wszystkim dziękuje za odpowiedzi. Mam jednak kilka pytań.

(03-25-2012, 1:09)nozownik0 napisał(a):  Przy takich parametrach komputera zwykły podgląd nie powinien się zacinać. Sprawdź czy masz odpowiednie kodeki zainstalowane na komputerze oraz czy nie masz śmieci na kompie które moga spowalniać pracę. Pliki mp4 nie są najlepsze do montażu, ja zazwyczaj konwertuję wszystko do .mpg (choć wiele osób uważa, że nie jest to dobre wyjście, mi odpowiada najlepiej). Ściągnij jakiś video converter i wtedy zobacz czy nadal się muli. Rendering to końcowy etap, jest to przeliczanie filmu czyli jego zapisanie z wykonanego projektu. Najpierw powiedz jaki chcesz mieć plik wyjściowy oraz gdzie chcesz odtwarzać video, a następnie ustaw parametry projektu.
1. Odpowiednie kodeki.. O co chodzi? Jak już mówiłem, jestem kompletnie zielony. Jak sprawdzić, które mi są potrzebne i skąd je wziąć?

2. Śmieci na kompie.. Co na przykład może spowalniać pracę SV? Domyślam się, że chodzi o zamknięcie zbędnych procesów działających w tle, co już robiłem i to rozwiązanie praktycznie nic nie dało.

3. Konwertowanie... Ok, na tyle to się jeszcze obczajam w temacie, dzisiaj spróbuje i napiszę czy to coś dało. Jednak czy aby na pewno filmiki nie stracą na tym na jakości lub płynności obrazu?

(03-25-2012, 1:32)mateuszszar napisał(a):  Sprawdź (MediaInfo), czym zakodowane są filmiki? Z telefonów zazwyczaj jest kodek h.263, który za bardzo nie nadaje się do montażu. Najlepiej przekodować do czegoś, o podobnych parametrach (rozdzielczość oraz klatkaż taki sam), ale lżejszym kodekiem (MPEG2).
1. Szukałem wszędzie komendy MediaInfo i takowej nie znalazłem, natomiast w properties i dalej media po kliknięciu ukazują się informacje widoczne w załączniku.

2. Jak to zrobić? Jest do tego jakiś poradnik i do czego konkretnie przekodować?

Odpowiedz
MediaInfo - trzeba było poszukać w google ;)
http://mediainfo.sourceforge.net/pl

Properties/Media niestety nie wyświetla informacji i kodeku, oraz przepływności. MediaInfo - tak.
Jeśli masz pakiet kodeków od K-lite, albo odtwarzacz Media Player Classic, to prawdopodobnie masz również MediaInfo.
Tam dokładnie można sprawdzić, co za kodek siedzi w Twoich plikach MP4.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości