Chroma Keyer
Witam wszystkich na forum :)

Otóż mam taki dziwny przypadek. Stworzyłem sobie ot taki obrazek z napisem na białym tle.
Następie w programie stworzyłem dodatkową ścieżkę, na której umieściłem tło dla napisu (jak widać jest niebieskie). Następnie na obrazek z napisem nałożyłem efekt Chroma Keyer o nazwie (Default) ustawiając w polu "color" kolor biały by wyciąć tło.
Kilka razy powtórzyłem tą operację i nagle, ni stąd, ni zowąd cały obrazek zostaje dziwnie "przemielony" przez wspomniany efekt, przez co zupełnie traci kolorystykę. Raz pamiętam, że zdarzyło mi się to bezpośrednio po tym jak zmieniałem Project Properties.

Wiem, że to dziwnie brzmi, ale sami zobaczcie; obok rysunek z obrazkiem z przed nałożenia efektu i po...

[Obrazek: 16351f6d9c0a074dgen.jpg]

Normalnie rzecz ujmując efekt powinien usunąć białe tło i pozostawić napis na tle, które w tym wypadku jest obrazkiem znajdującym się ścieżkę niżej.

Wiecie co może być przyczyną?
Za wszystkie sugestie i udzieloną pomoc serdecznie dziękuję :)

Pozdrawiam.
Inżynier.
Odpowiedz
Nie wiedziałem, że to forum MS Word :) Po co usuwać tło, skoro mozna ten napis zrobić w wordzie na tle przezroczystym? Nie byłoby wtedy tego problemu :)
Odpowiedz
To może ja napisze coś co wniesie cokolwiek do tematu. Chroma Keyer ustawiony w tym wypadku na kolor biały CAŁKOWICIE usuwa ten kolor z obrazka, więc jeśli na napisie są jasne miejsca (tu z tego co widzę są) to efekt również je zniweluje. Na wszelki wypadek zobacz czy Compositing Mode tracka z napisem jest ustawiony na Source Alpha. Co do tła to można to robić w programach też innych niż Vegas, ale tłem musi być "Alpha Channel" czy cuś takiego (już na tym sie dokładnie nie znam ;)). Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Aha, możesz popróbować zabawy z suwakami po włączeniu maski, jak nałożysz efekt. Na YT są dokładne poradniki.
Odpowiedz
Dokładnie, na podglądzie maski ustaw suwaki tak, by napis był jednolity (bez "plam").
Ale generalnie to co robisz jest bez sensu. Weź dowolny program graficzny który obsługuje przezroczystość. GIMP, Photoshop, PaintNET itp. Zrób ten napis jaki tam chcesz i zapisz go jako 32 bitowy lik PNG (koniecznie 32bit, z kanałem alfa!). Taki obrazek niejako sam się wykluczuje.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Witam Wszystkich ;)

Widzę, że mój skromny temat cieszy się zainteresowaniem i wyrozumiałością ze strony forumowiczów ;]

(03-21-2012, 23:31)efix napisał(a):  (koniecznie 32bit, z kanałem alfa!).

Nie znam się na edytorach graficznych, stąd mam rozumieć, że to na ścieżce powinien być ustawiony kanał alfa w Compositing Mode, czy to jedna z opcji przy zapisie pliku w programie graficznym ? :)

Pozdrawiam.

Odpowiedz
Chodzi o jedną z opcji, później kanał alpha usuwasz w opcjach pliku w Vegasie Properties --> Media --> Alpha Channel
Odpowiedz
efix napisał(a):koniecznie 32bit, z kanałem alfa!
chodzi o przezroczystość w grafice...
Odpowiedz