Projekt i renderowanie w 3D
Witam,
posiadam kamerę JVC TD1BE , SV11Pro x64 , DAPro5.2. Pytanie moje jest następujace.
Jak stworzyć projekt (parametry projektu) i z jakimi parametrami renderować aby materiał był "strawny" dla Architecta i aby docelowo uzyskać Blu-ray 3D.
Chciałbym uzyskać taki efekt jaki daje kamera (zapis MP4-mvc) oraz oryginalne płyty nagrane w standardzie 3D gdzie TV w wersji 2D odbiera obraz na całym ekranie (nie Side by Side) - z "jednego oka" natomiast dla odbiornika 3D automatycznie wywołuje tryb 3D. Kamera zapisuje materiał w postaci MP4 (MVC) lub AVCHD (side by side).
Odpowiedz
Sam sobie odpowiem po poszukiwaniach w necie.
W Sony Vegas nawet w wer.11 , nie uzyska się materiału na płytę Blu-ray 3D innego niż side-by-side .
"po chłopsku" wnisek prosty: materiał z kamer 3D w postaci mvc z obrazami lewego i prawego oka podawany w jednym strumieniu video jako 1920x1080 zapisywany jest naprzemieninie klatka po klatce. Materiał ma 50p.Kamera JVC TD1BE tworzy jeden strumień video 50p i marketingowo nazwane jest to Double Full HD. Sony Vegas potrafi taki materiał "rozebrać" (nawer rozpoznaje) ale już nie porafi złożyć w "pair with next stream".
Czy format mvc czy mpo dla zdjęć 3D jest obecnie przydatny do przeciętnego Kowalskiego do domowej obróbki , na dziś chyba nie.
Oprogramowanie do domowego authoringu jak DVD Architect złoży płytę z materiału 3D w układzie side by side , a owszem tyle tylko że odtwarzejąc na domowym odtwarzaczu BD 3D i tak w trzeba "kazać" TV przejście w tryb 3D.
Niestety trzeba jednak poczekać na nowsze wersje programów , szkoda.
Odpowiedz
hm... a sprawdzałeś opcje "Stereoscopic 3d mdoe" - zarówno dla projektu, jak i dla renderingu (np. Sony AVC...).
Osobiście nie bawiłem się w 3D, bo nie mam odpowiedniego monitora, ani materiału źródłowego, ale z tego co widzę, jest kilka opcji, a nie tylko Side-by-side...
Odpowiedz
Sprawdzałem , renderowałem i kombinowałem. Nie ma odpowiednika opcji w renderingu "pair with next stream" jako takiego. Myślałem że side-by-side full po renderingu da "pair with next stream" ale nie. Na dzisiaj uzykamy tylko materiał na wzór jak nadaje np. Canal+3D , Astra Demo 3D z sat. czyli side-by-side (half).
Ja chcę uzyskać film'y w wypalone jako Blu-ray 3D z całym dobrodziejstwem standardu tak jak dla materiału HD ( i nie tylko ) w 2D da się zrobć praktycznie wszystko na Blu-ray z menu , podkładami , ścieżkami audio i napisami.
Odpowiedz
Z Vegasa możesz wypluć Blu-ray 3D z timeline (a dokładniej iso), natomiast z bajerami i menu w cenie dla Kowalskiego... obawiam się, że nie bardzo. Ale popytam jeszcze, może ktoś ma jakiś pomysł.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(03-14-2012, 14:01)efix napisał(a):  Z Vegasa możesz wypluć Blu-ray 3D z timeline (a dokładniej iso), natomiast z bajerami i menu w cenie dla Kowalskiego... obawiam się, że nie bardzo. Ale popytam jeszcze, może ktoś ma jakiś pomysł.

thx :)
Odpowiedz
Po zasięgnięciu opinii różnych osób potwierdzam - w "domowych" cenach nic raczej nie znajdziesz, choć może się okazać, że nagle za dwa tygodnie będzie, to się dosyć szybko zmienia.
Ze stajni Sony, to owszem jest (wykupili ostatnio): http://www.netblender.com/main/
ale w budżecie domowym, przynajmniej moim to się jakoś specjalnie nie mieści.
Tak samo nic z tego: http://www.sonycreativesoftware.com/blurayencoding

Ponoć Power Director coś tam potrafi, ale nie sprawdzałem.

Odpowiedz
OK. Sprawdziłem PowerDirector10Ultra (efix dzieki za kierunek poszukiwań) i :
1. Robi authoring Blu-ray 3D dokładnie tak jak chciałem przy cenie $90 za soft.
2. Ładnie rozpoznaje standard materiału 3D (dla mvc)
3. Filmy 3D w wersji side-by-side trzeba mu wskazać , że to materiał 3D.
Nie będę porównywał PowerDir'a do SV lecz rozpoznawanie materiału ma super zrobione.
Sam proces budowy menu jest dużo gorszy od DVD Architecta ale robi płyty Blu-ray 3D lub side-by-side. Co ważne na odtwarzaczu 3D TV3D elegancko rozpoznaje że to płyta 3D !!! , w układzie odtwarzacza 3D na TV2D oraz odtwarzacza 2D na TV3D leci "jedno oko" jako film 2D . I właśnie o to chodziło.
Co ważne , montaż materiału mogę zrobic na SV jako side-by-side a potem przeliczę sobie to na PD na pełne 3D i złożę płytkę.
Do czasu gdy Sony udoskonali swój produkt popracuję na PD (nieukrywam też , że ma sporo ciekawej i fajnej automatyki z wyborem standardu dźwięku i obrazu , znacznie bardziej intuicyjnymi niż SV.Edycja materiału na poziomie przedszkola - tak marna - a może to przyzwyczajenie) .
Odpowiedz
Sony generalnie nie musi pracować, bo to nie kwestia technologii, tylko kasy na licencje (zresztą jak w paru innych przypadkach). Jak to udało się PowerDirector? Prawdopodobnie dlatego, że Cyberlink to jest megamasówka (choćby PowerDVD) i zwyczajnie stać ich na to.
Natomiast jeśli coś mogę radzić (choć nie wiem, czy PowerDirector przyjmie taki materiał), to renderowanie materiału Side-by-Side w celu zrobienia Blu-ray 3D to mniej więcej tak, jakbyś renderował PAL Wide w celu zrobienia 1080i. Renderuj osobno dwa strumienie wideo, osobno dla lewego, osobno dla prawego oka.
To, że TV odtwarza BR3D jak trzeba to 2D a jak trzeba to 3D - nie jestem wcale zdziwiony, bo BR3D to w sumie 1,5 obrazu tak naprawdę - 1 pełen kanał (który oglądasz właśnie jako 2D jak masz ochotę) a drugi kanał to nie pełen obraz tylko różnica między lewym a prawym okiem. Dzięki temu film 3D nie zajmuje 2x tyle miejsca jakby się mogło wydawać.
Nie mniej - przyszedł mi do głowy pewien pomysł, jak zrobić BR3D w DVDA, ale nie wiem, czy wyjdzie. Jak wyjdzie to się pochwalę :) Musze najpierw poczytać więcej o standardzie.

Odpowiedz
@efix masz rację co do renderowania side-by-side (half), ale zastanawiam się nad opcją side-by-side (full)- jednak 1920x1080 a nie 960x1080 , wg. mnie straty nie powinno być materiał w mvc zapisuje jako 1920x1080 .Muszę potestować - jak bedzie zainteresowanie podzielę sie doswiadczeniem.
Dzieki za zainteresowanie tematem.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości