Variable bitrate
Jak wiadomo korzystanie z opcji zmiennego bitratu często(zawsze?) daje lepszy efekt niż stały. Chciałbym się dowiedziec jak z tego "najmądrzej" korzystać. Mianowicie zakładamy ze moim ogranicznikiem jest wielkość 20GB dla filmu HD a jego długość to 1H 20m. Przy stałym bitrate poprostu włanczam sobie kalkulator, obliczam że 20 GB to 171798691840bitów, wynik ten dziele przez 4800 (80 minut = 4800 sekund) i otrzymuję około 35 milionów bitów na sekunde. Na taki bitrate moge sobie w tym przypadku pozwolić. Pytanie teraz jak ustawić parametry dla tego samego przypadku, ale zmienny bitrate, by jak najabrdziej zblzyć sie do wartości do tej wartości 20GB? Czy jest poprostu jakas ogolna regułą jaks ie tym posługiwać? MAcie jakies doświadczenia z tym związane?
Odpowiedz
Jeśli masz zamiar renderować z przepływnością 35Mbps (dla MPEG-2), to różnica raczej nie będzie zauważalna.
Surowe pliki z kamery Sony EX1 mają właśnie taką przepływność (tyle że ze zmiennym bitrate'm - czyli 35Mbps to MAX, którego raczej nie osiąga ;)
Odpowiedz
Właśnie chciałem zapytać jakie masz wideo źródłowe, że chcesz taki bitrate przywalać. I na czym to odtwarzać później. Ale wracając do tematu - przy zmiennym bitrate podstawa to wieloprzebiegowe kodowanie (multipass) i analiza obrazu.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
a... pamiętam. Kolega od Fire-Wire.
Więc jeśli materiałem wejściowym jest HDV, to zostaw jak w oryginale 25Mbps - przy rozdzielczości 1440x1080 oraz MPEG-2.
Jesli natomiast przerabiasz na AVCHD - to około 16-18Mbps wystarczy (da porównywalną jakość).
Odpowiedz
(03-02-2012, 0:24)mateuszszar napisał(a):  a... pamiętam. Kolega od Fire-Wire.
Więc jeśli materiałem wejściowym jest HDV, to zostaw jak w oryginale 25Mbps - przy rozdzielczości 1440x1080 oraz MPEG-2.
Jesli natomiast przerabiasz na AVCHD - to około 16-18Mbps wystarczy (da porównywalną jakość).

Dane z bitratem wymyslilem jako przykład. Mówisz 25Mbps, ale jak filmu będzie trzeba upchnac tam więcej wtedy bitrate zmniejszamy tak? i chodzi mi właśnie jak to mądrze robić.

efix: no wieloprzebiegowe kodowanie to oczywiste, pierwszy przebieg analizuje obraz by wiedzieć ile na co może sobie przeznaczyć, a drugi to właściwy render (czy sie myle?), tylko to mi nadal nie daje odpowiedzi jak to ustawiać w stosunku do siebei maksymalny bitrate, średni i minimalny, by własnie trafiać z wielkością pliku taką jaką chce? A może jest to proporcja jaką oferuje vegas w zdefiniowanych przez niego ustawieniach czyli 30:25:20 (6:5:4)?

Btw. Mateusz z tym firewire jednak i tak musze zmienić kontroler, myk ze sterownikami zadziałał, jednak przy zgrywaniu zdarza mu sie czasem, ze materiał przez np 30 sekund sie zacina po zgraniu potem znowu normlanie odtwarza ( tak jakby się nie wyrabiał momentami) i trzeba potem to zgrywac ponownie.
Odpowiedz
Niestety jednoznacznej odpowiedzi na temat wielkości bitrate nie dostaniesz, bo nie ma czegoś takiego.
Musisz robić testy, czy przy Twoim obrazie, dana wartość wystarczy.
Kamera HDV daje 25 (albo nawet 24.5Mbps).
Jeśli będziesz miał dłuższy film (ponad 2godziny, albo nawet 2.5), to koduj do AVCHD. Przy niższym Bitrate da porównywalną jakość, ale trzeba pamiętać, że koduje się dużo dłużej :) (zależy od komputera oczywiście i grafiki - w przypadku vegasa pro 10 oraz 11).

Przy MPEG2 jednak nie zchodziłbym niżej 20Mbps, chociaż jeśli obraz jest statyczny/płynny oraz odszumiony - to nie powinno być źle ;)

Co do kontrolera, to możliwe faktycznie, że walnięty. A komputer masz obciążony podczas zgrywania?
W sumie kontrolery nie są już tak drogie, więc może dobrym wyjściem będzie zakup jakiegoś porządnego (trzeba by poczytać na forach, które są najlepsze).
Odpowiedz
nie nie komputer nie był obciążany podczas zgrywania, a tak jak pisalemw tamtym temacie, czytałem, ze na chipsecie texas to dobre kontrolery i takowy znalazlem(tez tam wklejałem) za cene 140 zł, więc nie sa to jakieś mega koszty.
Odpowiedz
Jestem tutaj nowy i chciałbym dorzucić swoje przemyślenia.
Rozważam zakup Vegas Pro lecz potrzebuję konkretną informację.
Zróbcie proszę taki eksperyment:
jeżeli posiadacie plik AVCHD / . mts lub .m2ts / z przepływnością w granicach 22 -30 Mbps to proszę poddać go renderingowi w tym programie.
Jak wygląda po renderingu parametr " przepływność bitów" dla video który pokazuje program Media Info.
Robiłem taki test korzystając z Vegas Movie Sudio HD 11 Platinum i przepływność zawsze była zmniejszana do rzędu 14-15 Mbps.
W konsekwencji taki zrenderowany plik i odtwarzany na TV nie wygląda ciekawie - po prostu nie ma ciągłości rychu.
Program z którego ja korzystam nie ma ustawień parametrów renderowania czyli "Custom".
Czy wersja Vegas Pro radzi sobie przy renderowaniu plików AVCHD o wysokim bit rate video / czy go nie zmniejsza/?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości