Zła jakość po wyrenderowaniu filmu i wrzuceniu na YouTube..
Witam serdzeczenie,

Piszę tutaj z pewnego powodu.
Staram się wrzucać filmy na YouTube z gier nagrane na PS3 (Component 720p) poprzez Hauppauge HD PVR. Chcę uzyskać najlepszą jakość, więc wchodzę na YouTube szukam tutków, odpalam Vegasa i postępuję według instrukcji zawartych w tutku. Po wyrenderowaniu i wrzuceniu tego na YouTube, odczekaniu kilkunastu/kilkudziesięciu minut na przetworzenie i odpaleniu go WTF!? jakość tragiczna. No dobra inny tutorial, ale w każdym jest podobnie mimo, że inni ludzie, którzy wyrenderowali go wg. tych ustawień mają jakość, która jest zadowalająca.

Ten sam sprzęt do nagrywania, te same oprogramowanie, te same ustawienia itd. i się zastanawiam co jest do cholery?
Kiedyś, gdy renderowałem nawet wg. domyślnych opcji Vegasa była lepsza o wiele jakość i było wszystko OK, ale po formacie się to zmieniło.
Kiedy było jeszcze OK miałem zainstalowany jakiś kodek M2TS, aby tylko odtworzyć klip, ale nie wiem czy to ma znaczenie.

Chciałem rozwiązać problem, nowe sterowniki od PVR, inny system z XP na W7 i na odwrót, 32 bit na 64, inne wersje Vegasa.

Sprzęt to C2D 2x1.8 GHz, 9600 GT 512MB GDDR3, 2GB DDRII

Po wyrenderowaniu filmiku patrzę go na komputerze no i wygląda fajnie, nie narzekam. Ale gdy go udostępnie na YT jest już problem. Kolega też wrzucał na swoim koncie, ten sam problem.

Kolega dał mi swoje ustawienia od renderowania, więc po wyrenderowaniu również patrzę przed wrzuceniem wygląda fajnie, jego klip, który on sam wyrenderował wygląda równie dobrze, ale gdy wrzucę to na YT jest OK, u mnie nie. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Dałem pewnemu użytkownikowi dałem mój sample bez renderu i wyrenderował wg. tych samych opcji co on podał w tutku i do których się on stosował. Wysłał mi ten klip, więc swój (wyrenderowany wg. tych samych opcji co on używał) i jego klip wrzuciłem na YT, z taką różnicą, że na YT on wygląda o niebo lepiej.

Zależy mi na jak najlepszej jakości, nie optymalizacja rozmiar/jakość, chociaż jak już to tylko przy bardzo długich klipach.

Podaje przykład:

Jego Quality Test:

Mój Quality Test:

Mój Plik projektu w Vegasie: http://speedy.sh/JMn6a/Untitled.veg
Mój wyrenderowany plik:

Moje sample: http://speedy.sh/eUNgs/Hauppauge-HD-PVR-PS3-CoD4.M2tS i http://speedy.sh/2HnUT/Hauppauge-HD-PVR-PS3-CoD-BO.M2TS

Jego tutorial:

Jest to najlepsza jakość jaką udało mi się osiągnąć mimo, że nie jest taka sama jak u innych i nie jest zadowalająca, ale przy każdym innym tutku jest okropnie, jest rozmazane. Przy tym filmiku tak tego nie widać, ale przy każdym innym jest o wiele gorzej i nie do zniesienia.

Mam jakby też wrażenie, że są trochę wyblaknięte kolory, ale mogę to poprawić dzięki CC, ale gdy tego nie użyję widać, że Vegas tak jakby pogarszał te kolory.

Opisana sytuacja jest taka sama przy konkurencyjnym programie Adobe After Effects CS5.5. Jest dokładnie tak samo, z różnicą że Vegas lubi się czasem zawiesić z byle powodu, ale z tego on słynie.

Nie wiem czego to wina, więc proszę o pomoc, rozkładam ręcę.
Pozdrawiam Screen-PL

Odpowiedz
A jak renderujesz? (jakie ustawienia - dokładnie przepisz, albo daj screena - wszystkich zakładek)

Po wyrenderowaniu do Sony AVC, 720p, 4Mbps, 29,97fps (zmniejszyłem o połowę, bo nie wiem, czy YT przyjmuje więcej jak 30fps... nigdy nie sprawdzałem).
Dla ścisłości. Ściągnąłem Twój plik projektu, później zassałem ten mniejszy plik wideo i podstawiłem w miejsce Twojego (w projekcie). Efektów nie ruszałem.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź, wrzuciłem filmik podany w przez Ciebie linku i jakość jest OK.

Tutaj masz screeny z ustawieniami: http://fotohub.pl/view/94271691921cfda20ba01ca40c6396ac

Dodam, że podobnie jest z ustawieniami od każdego innego użytkownika z YT.

Dziękuję i pozdrawiam.
Screen-PL
Odpowiedz
Nie mogę się doczytać na netbooku, ale z tego co widzę, renderujesz z klatkażem 30fps, a projekt ustawiasz 59,94, co jest kompletnie bez sensu.
Ja renderowałem z połową tego, co w projekcie (czyli ustawiłem 29,97), ponieważ nie sprawdziłem, czy YT łyka więcej niż 30klatek. To trzeba by sprawdzić. Bo jeśli tak, to można śmiało renderować z oryginalnym klatkażem... Tylko znowu pytanie - czy jest sens?
Jeśli film jest dynamiczny, to oczywiście doda jakości, natomiast istnieje ograniczenie youtubowskie co do ilości kilobitów (z testów jednego z forumowiczów górna granica to około 4-4.5Mbps).
Problem w tym, że dwa razy więcej klatek do zapisania, a strumień taki sam (ilość kilobitów), więc jakość wyjdzie gorsza, mimo lepszej dynamiki (większej ilości klatek).

Ja renderowałem tak:
Sony AVC (nie mainConcept... chociaż tutaj nie powinno być większej różnicy), następnie:
- rozdzielczość wg projektu;
- klatkaż - połowę mniejszy (ustawiłem 29.97);
- obraz progresywny (bez przeplotu);
- ilość kbps (4Mbps);
- dźwięk (44 100 kHz; 16bit);
- jakość renderowania (quality - w ostatniej zakładce) - best.

efekt - widzisz sam.

Dodatkowo, tak przygotowany film nie jest przerabiany przez serwis YT, tylko od razu udostępniony do oglądania. Tylko analizują - więc lepsze jakości są udostępnianie po małej chwili (kilka sekund).

Temat wiele razy wałkowany, nawet na tym forum.
Ale rozumiem, że łatwiej odpalić YT i poszukać tutka... tylko z tego co widzę, koleś w tutku na wstępie popełnia błędy... Tak to już jest. Każdy może wrzucić największe gówno i ładnie opisać, dodatkowo poprosić "o kciuki" swoich kumpli, więc zyskuje wiarygodność. Tyle, że nie ma kto zweryfikować, czy nie ma tam błędów - bo profesjonaliści tam nie zaglądają, tylko początkujący.

Na przyszłość polecam jednak przeszperać forum. Trochę bardziej czasochłonne, ale za to jest kontrola użytkowników zaawansowanych.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Sam PVR nagrywa w 60 klatkach, ale w innych grach 30 bo to jest zależne od gry. Project settings nie zostało pokazane na filmiku. Mi zależy na dynamiczności, ale tak, aby nie pogorszyć jakość. 60 FPS przydaje się przy efektach typu Twixtor..

Problem polega na tym, że niezależnie od ustawień od Ciebie czy od kolegi (u niego też wygląda dobrze) czy z YT, który nimi renderuje własne filmiki u mnie wychodzi to źle. Może coś źle ustawiłem biorąc od Ciebie ustawienia z powyższego postu, ale od innych (przetrawiłem mnóstwo tutków) dokładnie tak samo ustawiłem i nie wygląda to dobrze.

Efekt biorąc ustawienia od Ciebie:

Mówię krótko zależy mi na jak najlepszej jakości i płynności obrazu. HD PVR nagrywa zależnie od gry 60 lub 30 klatek, a bitrate to 13,5 mbps. Program ma do wyboru 3 formaty: M2TS (najpopularniejszy, ma najlepsza jakość), MP4 (mniejsza jakość), MTS (mało popularny).

Próbowałem tyle razy, nawet coś zapamiętałem z dawnego renderu gdzie nie narzekałem na jakość, ale to też nic nie dało. Zmieniałem formaty, próbowałem własnymi ustawieniami, przetrawiłem bardzo dużo tutoriali i tylko w dwóch w miarę była zadowalająca jakość (niestety nie taka super jak widoczna na render teście tego samego użytkownika z której byłbym naprawde zadowolonym), ale płynność już nie. Niby amazing quality, patrze render test, super! = u mnie klapa mega, jakość jakbym telefonem 128x160 nagrywał. O dziwo ten sam problem w AAE CS5.5, to samo.

Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
Co do ilości klatek, sprawdzałem MediaInfo - jest 59.94fps (prawie nie ma różnicy między 60, ale jednak...).

Co do zwalniania, to ok, większa ilość klatek w materiale źródłowym jest przydatna, ale dalej nie rozumiem renderu z większą ilością klatek jak 30fps.

Jeśli chodzi o bitrate, to jak już pisałem, youtube przyjmuje maksymalnie około 4-4.5Mbps, więc wszystko co jest wrzucane do YT i ma większy bitrate, jest przerabiane przez serwis. Osobiście wolałbym przygotować samemu domyślny format, bo nie wiadomo, czym oni to przekodowywują... Myślę, że raczej przykładają uwagę do szybkości a nie jakości.

Co do formatów, to nie ważne, czy jest to M2TS, MP4 - wszystko jest zakodowane przez kodek AVC, a w czym upakowane, zależy, jaki program/urządzenie to tworzy. Ale faktycznie urządzenie do nagrywania może np. dobierać różne kodowania (bitrate) do różnych formatów. Tak czy inaczej, to chyba mało istotne. Nagrywaj najlepszą jakością.

Co do Twojego problemu z jakością, jest tylko jedno wyjście: musisz coś źle robić.
Odpowiedz
Szczerze to niestety sam nie wiem, u znajomego mam to samo jak ja to renderuje, ale jak komuś daje to wychodzi OK. Naprawdę sam nie wiem czego to wina, ściągam te wersje Vegasa, które użytkownik posiada co udostępnił swoje ustawienia od renderowania. Jakie mogą przyczyny jeżeli ja robię wszystko wg. Tutoriala?

Wrzucam teraz filmik wyrenderowany tym poradnikiem: http://sonyvegas.info/thread-1027.html
Wyskoczyło coś takiego: Nie rozpoznano formatu audio tego pliku, ale mimo to spróbujemy go przetworzyć.

Wyrenderowałem pół minutowy klip, który wrzucam waga 109 MB, trochę wysoka, ale OK ;p
Więc zmieniłem jakość kodeka XviD na 6 zamiast 3, żeby była gorsza jakość, ale mniejszy rozmiar i waga 116 z tą różnicą, że ten gorszy klip wyrenderowałem z dźwiękiem, bo tez z 109 MB crashował jak ustawiłem dźwięk, nie mam kodeku z tego poradnika, teraz w drugim z gorszą jakością wyrenderowałem z dźwiękiem, ale jakość obrazu ta sama.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Renderuj wg tego, co ja napisałem, a nei wg tutków.
Masz komplet informacji ode mnie. Napisałem Ci krok po kroku, jak sam renderowałem, więc spokojnie przeczytaj DOKŁADNIE to co napisałem, i spróbuj sobie wyrenderować tak, jak napisałem.
Odpowiedz
Okej, tylko wolałbym to pokazane na obrazkach, ponieważ nie wszystkie opcje, które mam do wyboru nie są przez Ciebie podane.

Wyrenderowałem filmik z Tutoriala podanego w powyższym linku.

Po prostu nie rozumiem.

Ustawienia renderu kumpla ----->
---> Wyrenderowany plik przez mnie wygląda OK na komputerze (tak mi się wydaje, że znacznych różnic nie ma) ---> Po wrzuceniu na YT wygląda źle
---> Wyrenderowany plik przez kumpla wygląda też OK na komputerze ---> Po wrzuceniu na YT wygląda dobrze
Odpowiedz
Odświeżam.
Odpowiedz