tagowanie lub indeksacja klipów
Witam
Nie mam pojęcia czy istnieje jakieś rozwiązanie problemy jaki trochę mnie męczy podczas montażu filmów, ale liczę na wasze podpowiedzi lub sugestie. Mianowicie, po zrzuceniu materiału z kamery na twardy dysk, bywa tak że tego materiału jest bardzo dużo np. 300 klipów o różnych czasie trwania, od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Klipy w swojej treści są różne np. posiadają ujęcia osób, krajobrazów, detali itp.
Wiadomym jest, żeby sensownie zmontować jakiś film to po pierwsze trzeba mieć pomysł ale również wiedzę co w tym materiale jest i w którym miejscu się znajduje (nazwa pliku i miejsce w pliku). Ja przed montażem robię sobie taka listę na kartce papieru gdzie do numeru pliku przypisuje ogólne info np. kto w nim "występuje" (osoba - y) lub co tam jest (ujęcia z różnych miejsc) itd.
I tu pojawia się problem. Taka lista ma dwie lub trzy strony, z reguły jest pokreślona i po jakimś czasie staje się nieczytelna a co gorsza może się "stracić" - w moim przypadku żonka posprzątała biurko:-(. To niestety skutkowało ponownym przeglądaniem materiału i indeksacją.

I tu pojawia się pytanie, czy istnieje jakieś oprogramowanie które umożliwiało by zrobienie takiej indeksacji lub tagowania w postaci elektronicznej, czyli przypisania do każdego klipu kilku informacji które wyżej wymieniałem a dodatkowo później dawało by możliwość np. sortowania właśnie po tych tagach lub indeksach. (zdaje się że niektóre przeglądarki graficzne taką funkcjonalność posiadają dla zdjęć). Narzędzia jakie są w samym Vegasie (markery i regiony) nie do końca się według mnie sprawdzają a sortowania to nie ma tam na pewno. Zapisywanie subklipów to powielanie materiału źródłowego i dale pozostaje podobny problem bo będziemy mieli 100 subklipów i co z nimi. Informacje w Projekt Media to "dane techniczne" klipów a nie dane opisowe!
Myślę, że takie podpowiedzi i przeszukiwanie "bazy informacji" w materiale wejściowym znacznie by ułatwiło pracę

Czy spotkaliście taki soft lub jak sobie z takim zagadnieniem radzicie?
Pozdrawiam Jarek

Zbyt słabo przyglądałem się Vegasowi! Jest taka prosta możliwość wstawienia w Madia Projekt kolumny Comment, i w niej wpisywać tekst, i po nim sortować oraz wyszukiwać jakąś frazę w tym tekście. Trochę za mało!

Odpowiedz
Potestuj sobie Media Manager (w Vegasie).
Sam nie używam, i mam wyłączony, ale wiem, że ten dodatek mógłby Ci pomóc.
Można otagować klipy, a następnie wyszukiwać wg zawartości (wg tagów).
Odpowiedz
(02-03-2012, 2:04)mateuszszar napisał(a):  Potestuj sobie Media Manager (w Vegasie).
Sam nie używam, i mam wyłączony, ale wiem, że ten dodatek mógłby Ci pomóc.
Można otagować klipy, a następnie wyszukiwać wg zawartości (wg tagów).

Dzięki za podpowiedź. W moim Vegasie nie ma Media Menagera więc muszę go doinstalować. Na stronie Sony jest możliwość pobrania uzupełnienia, więc spróbuję to zrobić. Ale czy jest ktoś na forum kto korzysta z tego dodatku i mógłby pokrótce coś o nim napisać?
Odpowiedz
W windows 7 można dodawać tagi do plików. Nie wiem, czy o to chodzi. ale tak też można oznaczać pliki :) tj. kto, jakie ujęcie.
Swoją drogą. Ja do tego celu używam zeszytu, 16 kartek, w kratkę. Już podczas nagrywania o ile dam radę zapisuje - datę, gdzie, kto oraz jakie to ujęcie + ew. czasami jeszcze co poprawić. Dużo łatwiej znaleźć to co się chce. A zeszytu nikt raczej nie posprząta.
Pozdrawiam, Patryk.
Odpowiedz
Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

oprócz możliwości "klapsowania", można otwierać nowe projekty podczas nagrywania, ujęcia się same numerują, po zakończeniu ujęcia można dograć informacje głosowe dotyczące sceny.
No i najważniejsze, można wysłać całość np do kompa albo na maila w xml

Tylko czy to pomoże w późniejszym szybkim sortowaniu materiału...
Odpowiedz
(02-03-2012, 19:03)tidzu napisał(a):  W windows 7 można dodawać tagi do plików

Z tego co się zorientowałem to są edytory tagów, ale zmieniają one dane zawarte w tagach tylko w plikach muzycznych. W eksploracji jest możliwość wstawiania bardzo dużej ilości kolumn z informacjami, ale w żaden sposób nie mogłem nic tam dopisać lub edytować.
Uruchomiłem Media Menagera i zaczynam się bawić, Da się dodawać tagi (kilka do jednego pliku (+) a później tak oznaczone klipy sortować na liście poprzez wybieranie potrzebnego taga lub tagów (+). Jest tam podgląd danego klipu (+) , ale nie ma możliwości jego szybszego przejrzenia (-). Można również w liście klipów dodawać dowolne kolumny i w polach takiej bazy dodawać wartości tekstowe lub liczbowe i to sortować (+). Taką listę tagów można zapisać do pliku (+)

To jest duży krok naprzód i chyba to o co mi chodziło! Zobaczę jak sprawdzi się to w "praniu"
Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam

(02-03-2012, 21:34)looker napisał(a):  Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

Napisz jak się ten programik sprawdzi w praktyce, przy montażu filmu
Odpowiedz
(02-03-2012, 21:34)looker napisał(a):  Ja właśnie testuję ciekawe rozwiązanie na Androida :)

FILM BUDDY

(...)
Też jestem ciekawy... Brak mi takich aplikacji na Javie. Chyba będę musiał kupić nowy telefon. :D

Odpowiedz
Jest tam kilka opcji, które mnie zaciekawiły, ale one są bardziej w celu tworzenia i tagowania materiału na bieżąco. Tworzy się projekt, potem uruchamia się "klaps" przy każdej nowej scenie, sceny się numerują.
Przy dublach zmieniamy tylko ilość powtórzeń w dublach. Ujęcia można tagować gwiazdkami. Dodatkowo można po każdym ujęciu zapisywać notatki głosowe itp. Generalnie z całości powstaje jakiś logiczny zapis naszych działań. Gotowy zapis pracy można przelać w formie XML do kompa...ale, sam się zastanawiam na ile to jest dobre narzędzie pomagające w pracy a na ile kolejny programik do zabawy...
Odpowiedz
Tak, istnieje taka metoda.
Zaraz Ci pokaże jak ona u mnie wygląda. A oparta jest ona na słowach kluczowych. Potem zwykła wyszukiwarka pomaga i pamięć co się kręciło. Ale tak oznaczone pliki są zrozumiałe tylko dla mnie.

[Obrazek: takoznaczamplikidomonta.jpg]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości