W jakim formacie nagrywać kamerą do zwykłego DVD
Witam.
Jeżeli chcę mieć jako końcowy wynik zwykłą płytę DVD a moja kamera umożliwia nagrywanie w formacie HD m2ts lub SD mpg (16:9) to czy warto filmować w HD by potem to konwertować programowo do mpg, czy od razu nagrywać "sprzętowo" w SD i się nie bawić i tracić czasu na takie zabawy.
Oczywiście przerabiałem jedno i drugie wykonując masę testów oraz marnując dziesiątki płytek w SV i doszedłem do wniosku, że moim zdaniem nie ma żadnej różnicy w jakości pomiędzy jedną metodą a drugą a nawet przemawia za tą drugą czyli od razu u źródła kręcić w SD i mieć problem z głowy z różnymi niespodziankami w postaci przeplotów nie wspominając o czasochłonności i masą innych rzeczy a i płynność w montażu na plikach mpg jest nieporównywalna do m2ts na średnio dobrym komputerze. Dlaczego pytam. Dlatego, że są różne opinie na ten temat które jakoś nie mogą mnie przekonać. Na tym forum nie znalazłem podobnego tematu. Konwertowałem Materiały HD różnymi sposobami i kodekami do SD i nic to nie daje. Wypadkowy wynik jest zawsze taki sam. SD to SD i nie ma bata. Jakie jest wasze zdanie. Proszę nie udzielać rad w postaci: lepiej w HD bo jak będziesz chciał kiedyś..... . Nie o to mi chodzi bo nie będę chciał a jak będę to o tym wiem.
Szczególnie mi zależy na wypowiedzi kolegi Efix gdyż wnosi on bardzo konstruktywną wiedzę którą czytając pomogła mi w rozgryzieniu wielu wątpliwości i ułatwiła posługiwaniem się SV.

Pozdrawiam
Mirek
Odpowiedz
Chcesz opinię, to proszę bardzo. Dla mnie takie postępowanie jest bez sensu i niezrozumiałe. Można przerobić np. na MKV i odtwarzać w jakimś Media Playerze (kosztują grosze), przerobić na blureye (odtwarzacze i płytki też kosztują niedużo), więc po co trzymasz się tego SD?
Odpowiedz
Generalnie jak wyżej napisał Pinto. Kręcenie w SD w tym momencie jest o tyle bez sensu, że materiał wejściowy masz wysokiej jakości i jeżeli kiedyś jednak - choćby pamiątki rodzinne - będziesz chciał mieć wyższej jakości to zawsze możesz zrobić z tego Blu-ray czy co tam będzie modne.
Jeżeli masz za słaby komp na obrobkę HD to jasne, że SD, ale akurat argument o przeplocie jest chybiony. Jeżeli chcesz mieć uniwersalny materiał telewizyjno/youtubowy, to i tak będziesz ten przeplot usuwał. A dużo lepszą jakoś dostaniesz jednak deinterlacujac materiał HD i robiąc downsampling, niż to samo na materiale SD. Jednymi słowy - jedynym uzasadnieniem dla pracy w SD jest brak odpowiedniej mocy obliczeniowej i dysku oczywiście.
To tak w dużym skrócie oczywiście.
Ale nawet wieloprzebiegowa konwersja z HD do DVD-owego mpe2 powinna summa summarum wyść lepiej, niż z SD, szczególnie jesli chodzi o problemy z makroblokami. W sumie wszystko zalezy co filmujesz, co z tym robisz (jakie operacje itd.). Bo jeżeli dokąłdasz tytuł a potem wszystko jazda dalej, tylko cięcie i klejenie to do pierdoł starczy SD.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
W sumie wszystko zalezy co filmujesz, co z tym robisz (jakie operacje itd.). Bo jeżeli dokąłdasz tytuł a potem wszystko jazda dalej, tylko cięcie i klejenie to do pierdoł starczy SD.
[/quote]

Robię różne filmy, wesela , jakieś filmy z prezentacji w szkole dla żony , nie dla siebie itd.
Więc jeżeli nazwijmy to klient mówi , że chce tylko zwykłe DVD na płytce i nic więcej to myślę, iż wystarczy SD. Oczywiście jak chcą HD to mają tak jak ma być. Nie chodzi tu o moc obliczeniową komputera.
Ps.
Swoją drogą to przeprowadziłem już tyle doświadczeń nagrywając w HD i konwertując do mpg2 i jakoś nie widzę żadnej znaczącej różnicy aby to robić. Może jest coś czego nie wiem...
Pozdrawiam
Mirek
Odpowiedz
Różnica jest TYLKO wtedy, jak chcesz dodatkowo np. stabilizować obraz, albo nakładać efekty (np. odszumianie).
Jeśli stosujesz tylko montaż - to faktycznie nie ma sensu rypać się w HD a później dodatkowo przekonwertowywać na SD.
Odpowiedz
(01-20-2012, 19:52)mateuszszar napisał(a):  Różnica jest TYLKO wtedy, jak chcesz dodatkowo np. stabilizować obraz, albo nakładać efekty (np. odszumianie).
Jeśli stosujesz tylko montaż - to faktycznie nie ma sensu rypać się w HD a później dodatkowo przekonwertowywać na SD.

Witam,
No właśnie. Programowa stabilizacja - nie używam. Odszumianie też nie. Efekty typu przejścia, media generator napisy i FX stosuję z całym powodzeniem w materiale SD.
Pozdrawiam
Mirek
Odpowiedz
No więc chyba sprawa jasna :)
Nie ma co pitolić z HD, tylko w SD jechać.
Odpowiedz
No nie zgodzę się, że nie ma różnicy, absolutnie, ale! Jeżeli Ty nie widzisz różnicy, ew. klienci nie widzą różnicy albo zwyczajnie robota nie jest tego warta, to rób SD. Tylko jak zawsze powtarzam - "łatwiej grubego kija pocieńkować, niż cienkiego pogrubasić". A praktyka wskazuje, że potem apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

(01-20-2012, 21:13)mateuszszar napisał(a):  No więc chyba sprawa jasna :)

I o to chodzi. Należy się browar, choćby wirtualny :-)

Odpowiedz
(01-20-2012, 21:53)mirek1962 napisał(a):  
(01-20-2012, 21:13)mateuszszar napisał(a):  No więc chyba sprawa jasna :)

I o to chodzi. Należy się browar, choćby wirtualny :-)

No tak jak jedziesz od zderzaka do zderzaka z napisem na końcu i początku i w smartrender to tak. Jeśli wprowadzasz jakieś korekcje napisy na wideo itp. i jest to ponownie kodowane i nie widzisz różnicy to według mnie jesteś ślepy i żal mi twoich klientów
Odpowiedz