Sposób na zmniejszenie wielkości pliku już zrenderowanego.
Witam,

Posiadam kanał na youtube i wrzucam tam swoje gameplay'e. Co prawda dopiero zacząłem przygodę z filmikami renderowaniem itp. Natomiast mam pytanie odnośnie wielkości filmów. Opisze o co mi dokładnie chodzi na przykładzie.
1)Filmiku, które wrzuciłem do tej pory przed zrendrowaniem miały długość około 25min-30min 15GB format .avi nagrane frapsem. Po zrenderowaniu filmiki zajmują około 2.90GB format .mp4 i utrata jakość znaczna w moim odczuciu.

Teraz postąpiłem zgodnie z tym tutorialem http://sonyvegas.info/thread-1027.html i filmik wchodzący do Vegasa to
*29min 15,2GB wielkość .avi nagrany frapsem
wychodzący tzn po zrenderowaniu to
*29min 0.9GB .avi i niezauważalna utrata jakości w moim odczuciu.
Na tym samym filmiku użyłem jeszcze konwersji do .avi (tak wiem z .avi do .avi zrobiłem to by zmniejszyć wielkość filmiku) programem FormatFactory z ustawieniamy wysoka jakość filmiku. Po takim zabiegu filmik zajmował 744mb .avi z lekką utratą jakości w moim odczuciu.

Hmm pytam o wielkość plików ponieważ posiadam łącze 6mb dw/512kb up (gdzie realny upload to 50kb/s). Filmik o wielkości 2.90GB wrzuca mi się od 10h do 13h to straaaasznie długo. 700mb filmik będzie wrzucał się już dużo krócej. Z moich obliczeń wynika iż 700mb-800mb pliczek powinien się uploadować około 3h-3,5h. Jest to czas do akceptacji. Mimo to chciałby się dowiedzieć jakie znacie metody do zmniejszenia wielkości pliku, który chcemy wrzucić w moim przypadku na youtube i jest on już po zrenderowaniu. Dodam iż chodzi mi o inne metody niż renderowanie z większą stratą jakości.

No jeszcze takie pytanko jedno. Czy według was konwertowanie tak jak zrobiłem to ja. Czyli konwertowanie pliku już zrenderowanego do tego samego formatu w celu zmniejszenia jego wielkości jest bez celowe czy też nie? No to może jeszcze jedno :P czy youtube czyta pliki .avi i wyświetla je prawidłowo szukam na google i nie mogę znaleźć (pewnie źle zadaje pytanie).

Pozdrawiam p69d.
Odpowiedz
Cytat:Dodam iż chodzi mi o inne metody niż renderowanie z większą stratą jakości.
Nie istnieją. Albo inaczej - owszem, istnieją, stosując różne metody kompresji dostajesz różne wielkości pliku przy powiedzmy tej samej (na oko) jakości.
Więc jeżeli przy danym formacie osiągniesz już krytyczną wartość, to dalsze jej zmniejszanie spowoduje dalszą, coraz silniejszą utratę jakości.

Sugeruję, żebyś najpierw choć trochę poczytał i to forum, i jakieś publikacje na temat formatów, kontenerów, kompresji itd. zanim wrzucisz swoje wiekopomne dzieła na YT. Team był wielokrotnie wałkowany, a Ty robiąc jakieś alpejski "kominacje ściągasz gacie przez głowę". Nie kumasz zupełnie co robisz, tylko klikasz jak małpa bo tak zobaczyłeś na tutorialu "bo tam koś klika ikonkę z lewej a u mnie jest z prawej".
Tak trudno nacisnąć "Szukaj"?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(01-13-2012, 15:46)efix napisał(a):  
Cytat:Dodam iż chodzi mi o inne metody niż renderowanie z większą stratą jakości.
Nie istnieją. Albo inaczej - owszem, istnieją, stosując różne metody kompresji dostajesz różne wielkości pliku przy powiedzmy tej samej (na oko) jakości.
Więc jeżeli przy danym formacie osiągniesz już krytyczną wartość, to dalsze jej zmniejszanie spowoduje dalszą, coraz silniejszą utratę jakości.

Sugeruję, żebyś najpierw choć trochę poczytał i to forum, i jakieś publikacje na temat formatów, kontenerów, kompresji itd. zanim wrzucisz swoje wiekopomne dzieła na YT. Team był wielokrotnie wałkowany, a Ty robiąc jakieś alpejski "kominacje ściągasz gacie przez głowę". Nie kumasz zupełnie co robisz, tylko klikasz jak małpa bo tak zobaczyłeś na tutorialu "bo tam koś klika ikonkę z lewej a u mnie jest z prawej".
Tak trudno nacisnąć "Szukaj"?

Ależ oczywiście użyłem opcji szukaj. Jedyne co znalazłem to własnie, że zmniejsza się wielkość pliku przy renderowaniu z większą stratnością jakości. Dlatego, że znalazłem taką odpowiedź to postanowiłem założyć ten temat.

Efix Ty zawsze taki miły jesteś dla nowych użytkowników forum? Przeczytałem kilka tematów na forum od pierwszej do ostatniej strony. Zarówno tematy dotyczące moich problemów jak i innych. W wielu tematach zabierasz głos i hmm nie znalazłem tematu w, którym byłbyś milszy dla kogoś a nie mówię już miły. Widać, że w Twoich wypowiedziach są konkretne informacje takie jak choćby z poprzedniej Twojej wypowiedzi.
Kod:
Widać też, że na forum jesteś nie od dziś. Skoro my (nowi użytkownicy forum) mamy z czymś problemy i zakładamy temat na forum oznacza to jedno, że przejrzeliśmy opcję "szukaj" i poczytaliśmy tematy, które mogą mieć coś wspólnego z naszym problemem. Tak przynajmniej jest w moim przypadku. Z doświadczenia wiem, że ciężko jest znaleźć coś jak się nie wie dokładnie czego się szuka. Wiem, że chcę się dowiedzieć o sposobach zmniejszenia wielkości pliku. Ty jako doświadczony użytkownik tego forum na pewno wiesz a przynajmniej się orientujesz kto pisał o podobnych sprawach. Jak się robi takie i inne rzeczy co się powinno przeczytać. Mógłbyś przecież podesłać link do danego tematu, który powinienem przeczytać. Ja nie karzę Ci a nawet nie wymagam od Ciebie, że mi przepiszesz jakikolwiek temat albo coś w tym stylu broń Boże - wystarczyłby link. Jeszcze jedna sprawa wypowiedzi w stylu "powinieneś poczytać forum" są równe wypowiedzią "poszukaj w google" Czyli tak na prawdę nic nie wnoszą do dyskusji. Tak tak tak wiem moja długa wypowiedź też nic wnosi do dyskusji. Chciałem Ci tylko pokazać punkt widzenia nowego użytkownika.

Pozdrawiam p69d.
Odpowiedz
Jeżeli przeczytasz newbies, także swoje posty to ewidentnie widać, że NIE poczytałeś forum. Twoim celem nie jest poznanie Vegasa i opanowanie Vegasa oraz poznania technik edycji wideo tylko zrobienie kolejnego youtubowego śmiecia.Co więcej, na tym forum wiele razy wałkowany byl temat formatów i renderingu. Tidzu zrobił doskonały tutek na stronie (sprawdzasz daty artykułów?), Ty, jak wspominałem robisz na małpę. Ja nie wiem kto i kiedy Wam doradził taki chory workflow jak opisałeś. Przerabianie plików z formatu na format, niestworzone teorie na podstawie jakiegoś zdania wyczytanego na forum.
Czy jestem toksyczny i niemiły? Jasne, jestem, nie musisz korzystać z mojej pomocy, podobnie jak ja nie muszę się wysilać komuś, kto zanim zadał pytanie nie przeczytał jakichkolwiek podstaw. Nie chce mi się pisać, co mnie wkurza w takich postach jak Twój, ale przedstawię Ci, jak to kiedyś bywało na forach, listach dyskusyjnych (na których też zadawałem lamerskie pytania). Sytuacja wyglądała w dużym skrócie jak w irlandzkim pubie na jam session. Zanim zaczniesz grasz i dołączysz do muzyków, dużo dużo ćwiczysz, jeżeli nawet nie do końca Ci wychodzi ale ewidentnie się starasz - to sobie z nimi pograsz. Tak samo na forach graficznych, zanim zadasz pytanie najpierw dużo ćwiczysz, przerabiasz helpa, manual i podstawoą obsługe programu. Dopiero jak człowiek utknął, to pytał. NA tym forum ludzie piszą mniej więcej najpóźniej tydzień od instalacji softu. Wrzucają jakieś intro czy fragmovie i zadają rozpierdalające pytanie "opiszcie krok po kroku jak uzyskać taki efekt" (przy czym chodzi o cały film).
Widzisz subtelną różnicę między "zrobiłem tak i tak, ostawiłem tak i tak no i nie wychodzi, co robię nie tak albo jak można inaczej" a "powiedzcie jak to zrobić krok po kroku"? Nie spotkałem na tym forum przypadku, żeby na pytanie zadane w sposób pierwszy pytający nie otrzymał odpowiedzi, czasem nawet od paru osób. Jesteśmy tu wszyscy by się uczyć i czasem uczyć innych. Ale uczyć - nie podawać gotowce, gdzie kliknąć, by otrzymać smoka. W szkole też podają Ci wzór i ogóle wytyczne do rozwiązania zadania.
Więc możesz albo filozofować i wylewać żale, albo zmienić cel z "chcę wrzucać filmiki z gierek z roztrzęsionym intro i ziutek presents" na "chcę nauczyć się Vegasa i przy jego pomocy NA PRZYKŁAD robić fragmovies.
A lubić mnie nie musisz, wisi mi to.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz