Rejestracja grupy filmowej!
Cześć.

Czy ktoś wie jak sprawić aby dość legalnie, artystycznie działała grupa filmowa, która realizuje różne relacje, reklamy i spoty? W jaki sposób ją "zarejestrować"? Oczywiście nie chciałbym na tym zarabiać i prowadzić działalności gospodarczej. Chciałbym coby moja dwuosobowa spółka zyskała jakąkolwiek oficjalną moc (prawną?) nie będącą działalnością gospodarczą.

Czy ktoś potrafi mi pomóc? :)

Pozdrawiam.
Odpowiedz
W trójkę możecie założyć np. stowarzyszenie zwykłe. Tylko mnie ciekawi w jakim celu? Co wam to da?
Odpowiedz
Jako stowarzyszenie (ale nie jestem pewien czy zwykłe starczy) lub fundacja mogą mimo wszystko środki pozyskiwać, choćby przez PayPal (donate), czego jako prywatny przynajmniej formalnie nie zrobisz, a jednocześnie nie płacić ZUS. Mówiąc krótko istniejesz formalnie co ułatwia współpracę z domami kultury, organizacjami pozarządowymi itd.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Żeby pozyskiwać środki z zewnątrz, to potrzeba min. 15 osób do założenia stowarzyszenia, bo stowarzyszenie zwykłe może pozyskiwać tylko środki ze składek członków. Daleka droga więc do tego, bo jeszcze sporo osób brakuje.
Odpowiedz
Generalnie chodzi mi o to, czy jako osoba prywatna mogę kręcić, montować profesjonalne relacje i udostępniać je do wglądu publicznego nie zakładając stowarzyszenia czy działalności?

Czy to grozi czymkolwiek? :)
Odpowiedz
zależy jak często i dla kogo - według US możliwe jest incydentalne wykonanie usługi(i wystarczy potem w rocznym rozliczeniu ten przychód uwzględnić), ale w przypadku kiedy odbywa się to kilka razy w miesiącu, to już lepiej założyć działalność gospodarczą, ale może nie być aż tak tragicznie:
- przez pierwsze 2 lata jest ulgowy ZUS
- jeśli równolegle pracujesz na etacie, płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne a to opędzisz jednym zleceniem miesięcznie

no i jest trochę firm zlecających, które wolą faktury VAT a nie wiem, czy coś takiego można stowarzyszenie opędzić.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Tzn. podstawowe pytanie - czy pytasz o "pozwolenia na filmowanie" czy o zarabianie?
Pozwolenia na filmowanie od jakiegoś czas jakby to powiedzieć, nie są w Polsce potrzebne (oczywiście właściciel jakiegoś obiektu może Ci zabronić bo ma takie widzimisię, jego własność). W wielu przypadkach trzeba mieć akredytację dziennikarska, której nie dostaniesz jak nie jesteś "medium" (hehe...).
Jak zarabianie - to nie ma się co zastanawiać. Owszem, możesz na umowę o dzieło, ale to p... kota za pomocą młotka. Jak masz 2-3 takie prace w roku, to ewentualnie. Ale ja chcesz to robić częściej, to tylko firma. No tyle, że musisz uważać, żeby cały Twój zarobek nie szedł na utrzymanie ZUSu...

Odpowiedz
Chodzi mi o to czy mogę legalnie kręcić, montować i w szczególności udostępniać filmy w internecie bez konsekwencji? Oczywiście nie chce na tym zarabiać jak narazie :)
Odpowiedz
Jasne, że możesz. Jak myślisz, skąd są te setki tysięcy filmów na YT? Musiz pilnowac w zasadzie tylko jednego: Twoje filmy musza być zgodne z prawem, z czego w szczególności interesuje Cię ustawa o ochronie prawa autorskich i prawach pokrewnych. A zasadniczo - kręcić to sobie możesz co se chcesz, ale rozpowszechniać - to już niekoniecznie.

Odpowiedz
Czysto hipotetycznie. Czy ktoś widząc, że wrzucam dużo zmontowanych filmów jest w stanie skontrolować oprogramowanie? Czy jest legalne czy też nie? :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości