Gdzie jest wąskie gardło dla Vegasa?
Witam wszystkich – to jest mój pierwszy raz
Na początek na czym pracuję:
- Kamera – Sony XDCAM-EX1R
- Komputer: Gigabyte EX58-UD4, i7-920, 18GB RAM DDR3 (3x2GB G.Skill + 3x4GB Patriot), GeForce GTX 285 (CUDA, 1GB, 512-bit), Blackmagic Intensity Pro, dysk systemowy – SSD (OCZ RevoDrive 110GB) Win7 Home Premium 64bit, dysk na dane SATA-II WDC 10000 obr/min, kilka wymiennych dysków SATA-II 7200 obr/min, monitor główny – 30”2650x1600 Dell, monitor drugi lub podglądowy (TV) – 22”1920x1080 Samsung oraz mniej znaczące peryferia.
Moja przygoda z Sony Vegas 10 zaczęła się rok temu gdy otrzymałem go z zakupioną kamerą Sony XDCAM-EX1R. Trochę trwało nim przestawiłem się z Avid Liquid 7.2 (poczciwy program). Można powiedzieć, że polubiłem Vegasa za jego inność, ale nie mogę przyzwyczaić się do kiepskiego VIDEO PREVIEW. Do niedawna montowałem korzystając z WDC 10000 obr/min jako dysku systemowego i 6GB RAM, pliki źródłowe MP4 (XDCAM-EX FullHD 50i). Ustawiając preview Best(Full) obojętnie czy używam podglądu Blackmagic czy Win Graphic przeskakuje mi na Preview(Half) – widocznie coś tam się nie wyrabia. Podgląd jest w miarę płynny jeśli na klipach nie przesadzę z filtrami, ale nie jest to Best(Full). Dołożyłem więc OCZ RevoDrive na system i 12 GB RAM. Poprawa komfortu preview minimalna. A oto jak przy tej konfiguracji preview obciąża komputer: CPU - max 25%, RAM - max 6 GB, GPU - max – 4%. Przy projekcie z Multicam (3x MP4-XDCAM-EX FullHD 50i) obciążenie nieco wzrasta: CPU – max 40%, RAM – max 8,5GB, GPU – max 4%(bez zmian).
Pokusiłem się o wczytanie edytowanego wcześniej projektu do TRIALowej 11-tki. Ten Vegas z automatu nie przeskakuje na niższy poziom rozdzielczości preview. Edytowany wcześniej projekt w wersji 10 (podgląd Best(Full)) tnie się niemiłosiernie, jako tako idzie na Preview(Auto). Nie pomaga angażowanie GPU jako wspomagacza.
Zupełnie inaczej zachowuje się 11-tka przy tych samych klipach w nowym, w niej założonym projekcie. Przy prostych cięciach Best(Full) – podgląd jest rewelacyjny. Przy założeniu półmiksu na wyższej ścieżce już nie jest tak różowo. Bez zacięć płynnie idzie dla Good(Full). Dla trybu Multicam bywa różnie, raz się wyrabia na Best(full), innym razem dopiero Draft(Half) daje radę. Włączenie akceleratora GPU w przypadku mojej karty tylko pogarsza sprawę (dla Multicam). Owszem widać jak obciąża GPU liczeniem nawet do 60%, ale nie przekłada się to na efekty wizualne w podglądzie (może za mało CUDów w mojej karcie). Obciążenie komputera dla Vegasa 11: CPU – max 45%, RAM – max 4,5GB, GPU – max 3% (akceleracja wyłączona).
Konkludując, zastanawiam się gdzie jest wąskie gardło przez które Vegas nie daje dobrego podglądu?
Sprzętowo widać spore zapasy.
Ustawienia w systemie? Próbowałem różnych, znalezionych na forach opcji – efekt mizerny lub żaden. Ustawienia w Vegasie? Próbowałem różnych, ale może czegoś jeszcze nie wiem.
Przede mną montaż dwugodzinnego koncertu (3x XDCAM fullHD 50i). Kupić 11-tkę, czy zostać przy 10? A może nową grafikę (np.: GeForce GTX 560 Ti)? Tylko jak wydam kolejną, nie małą kasę a to nie pomoże? W jakim procencie jakość podglądu zależy od karty graficznej?
Priorytetem jest dla mnie komfort pracy (interfejs i finalny podgląd). Render czy potrwa godzinę lub 3 nie ma większego znaczenia – poczekam.
Do testu użyłem vegas pro 11 (511).
Odpowiedz
Możesz wymienić kartę na wyższą, przejrzyj tę tabelkę: http://developer.nvidia.com/cuda-gpus i szukaj takiej, która w rubryce Capability będzie miała co najmniej 2.0. Twoja karta nie jest wspierana przez 11, mimo że ma CUDA. Tzn. jest ale nie do Previe, tylko rendering, jak w 10Pro. Może udałoby CI się pożyczyć do testów taką kartę. Powinno to podnieść komfort pracy, ale jakiś mega kosmicznych rewelacji nie oczekuj.
Tu masz benchmarki http://www.sonycreativesoftware.com/vega...celeration
Sprawdź, czy wyrabia Ci magistarala danych i dyski. Czasem warto zainwestować w jakiś inny kontroler do dysków, np. coś 3Ware ale to już jest konkretna kasa. Dysk powinien pracować w trybie AHCI, jeżeli masz możliwość najlepiej parę dysków RAIDzie.
Czy kupować Vegasa 11? Musisz ocenić sam, ale poczekaj na update, w 511 jest parę wkurzających błędów. Ja bym kupił, w stosunku do wersji 10 sporo jednak przepisano od nowa. Z zastrzeżeniem, że jeszcze jakiś czas będą na pewno wyłazić "babole". Vegas oczywiście w wersji 64 bit.
Możesz też zastanowić się, czy nie masz czegoś nie tak postawionego w systemie. Np. jakiś konflikt codecków?

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dyski są w trybie AHCI. Na nowopostawionym systemie są tylko dwa Vegasy. Kiedyś padł mi dysk w RAIDzie i straciłem projekt (trudniej odzyskać dane) i podejrzewam przyspieszenia z tego wiele nie będzie. Wiem kopia zapasowa, ale ile razy w ciągu dnia robisz backup.
Wiem, że Vegas ma swoje przywary, pomyślałem jednak, że jest może zestaw niezbędnika ustawień który w moim przypadku angażując bardziej sprzęt poprawił by jakość podglądu. Kusi mnie 11-tka bo według mnie ma krystaliczny Best(Full) podgląd - oczywiście tam gdzie się wyrabia.
I jeszcze pytanie. Czy Windows 7 Home Premium 64bit nie ogranicza w czymś Vegasa (poza obcięciem RAM do 16 GB)?
Odpowiedz
Nie, nie ma. Ale jak pisałem dopiero na karcie zgodnej z 2.* będziesz miał w V11 dopał podglądu i efektów.
RAID - no jestem zdziwiony, bo RAIDa robisz właśnie po to, m.in. żeby NIE stracić projektu, pytanie oczywiście w którego raiada miałeś spiete dyski i ile. No i oczywiście dyski przenośne tylko do backupu, nie do pracy.
Aha, w związku z tym, że Vegas jest na dotNecie, w katalogu głównym masz taki plik nGen. Odpal go jednorazowo, być może też odczujesz jakąś tam poprawę, choć może być to niezauważalne.

Odpowiedz
Po uruchomieniu NGenTool nie zauważyłem poprawy. Aby zobaczyć płynny podgląd Best(Full) jedyne rozsądne wyjście jakie na tą chwilę przychodzi mi do głowy to ciągłe przełączanie Ctrl+Shift+D i/lub wyłączaniu/włączaniu ikony monitorka [Video Preview]. Przy niepodzielonym oknie podgląd zazwyczaj jest płynny.
A system, czy Windows 7 Home Premium 64bit nie ogranicza w czymś Vegasa (poza obcięciem RAM do 16 GB)?
Odpowiedz
Nic mi o tym nie wiadomo. Ogólnie wydaje mi się, że być może zbyt wiele oczekujesz. MP4 nie jest najwdzięczniejszym kontenerem/kodekiem do obróbki i po prostu żre ile wlezie i wcale i7 to nie jest jakiś megawypas do poważnej pracy. Zauważ, że na stronie producenta jak komputer to zadań profesjonalnych przedstawiona jest maszyna wyposażona w dwa procesory Xeon.
Ale - mimo że to nie jest ani tanie, anie jakieś super wyjście (tworzy wielokrotnie większe pliki) polecam ukochany przeze mnie a znienawidzony przez kol. Pinto codec Cineform. Ściągnij triala i spróbuj. Od razu mówię - niestety Tobie nie starczy najtansza wersja czyli NeoScene, musisz mięc Neo jeśli chcesz wygodnie konwertować mp4. (neosecene -$129, neo - $299). Ale praca z tym to ogólnie bajka (dla mnie).
Ściagnij, skonwertuj kawałek i oceń.

Odpowiedz
Po zakupie kamery, na początku gdy nie znałem jeszcze Vegasa konwertowałem pliki MP4 bezstratnie do m2v po czym Avid Liquid pięknie je chwytał. Ale przy zaawansowanych projektach niestety staruszek nie dawał rady. Niestety Vegas m2v nie czyta.
Z porady w sprawie NEO na pewno skorzystam i w najbliższych dniach opiszę moje wnioski.
Odpowiedz
XDCAM to tak na prawdę MPEG2 (przy konwertowaniu do zwykłego MPEG2 z tymi samymi parametrami - rozdzielczość, klatkaż, przeplot, ilość bitów - idzie "No Recompressing...").

Sam pracuję na tym formacie (35Mbps).
Jednak zazwyczaj podgląd ustawiam na Auto (full), tyle że mam quad Q8400 @ 2.66GHz.

Spróbuj wyłączyć opcję samoczynnego dobierania podglądu (Adjust Size and Quality for optimal playback). Mnie zawsze trafiało, kiedy sam się przełączał. Wolę, jak "uciekają klatki", niż jak ma mi ekran mrugać, bo zmieniana jest aktualnie rozdzielczość.

zrobiłem mały test.
4ścieżki, na każdej MP4 (XDCAM 35Mbps; 25p; FULL HD)

Zrobiłem multicamera track.
Odtwarzanie przy podglądzie podzielonym na 4 ekrany (tryb multikamery) - płynnie przy podglądzie Best (half) - aby uzyskać 4 ekrany w jakości full, trzeba by mieć podgląd w rozdzielczości 4k.

Po wyjściu z trybu multitracku, płynne odtwarzanie przy Best full.

Przypominam - mój sprzęt to zwykły quad. Dyski - zwyczajne 7200obrotów.

Po włączeniu opcji: "Adjust Size and Quality..." oczywiście dupa na maksa. Podgląd spada do Preview (full) - przy pełnym podglądzie, a w trybie multicamery, Preview half.
Co do mojej grafiki, to mam quadro FX 580. Nie wspomaga podglądu (niestety).
Oczywiście dwa monitory (program + podgląd)
Odpowiedz
Precyzuję, mój multi to 3 x MP4, podgląd w oknie projektu (podział na 4 okna - przy 30" daje mi więcej 4x SD) plus na monitorze Full HD (za pomocą Blackmagic) podgląd aktualnie wybranej kamery (Show Full Frame in External Monitor). Przy samych cięciach na 11-tce Best(Full) idzie dobrze. Sprawa się komplikuje gdy np na dodatkową górną ścieżkę wrzucę np chmury w półmiksie z kluczowaniem nieba.
Ale chyba Efix ma rację, za dużo wymagam. Są przecież jeszcze Bypasy do takich fanaberii. Gorzej jak trzeba coś poprawić i pokazać na kolaudacji.
Odpowiedz
No niestety... Efekty wymagają swoje.

A jeśli chodzi o pokazanie na otwartym projekcie, zawsze jeszcze jest funkcja "prerenderingu".
Osobiście używam jak potrzebuję podglądnąć przejście w pełnej rozdzielczości z efektami.
Jest to jakieś wyjscie.

Możesz nawet cały film prerenderować. Tylko wystarczy, że coś się zmieni na timeline, i aktualny prerenderowany fragment znika... a przypuszczam, że pokazując na projekcie, będziesz chciał zademonstrować różne "propozycje" np. z ustawieniem efektów...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości