Co to jest i jak się nazywa ?
Witam.
Nie mogłem się zdecydować w którym dziale umieścić ten post ale wybrałem ten.
Mam Pytanie otorz o pewnego czasu śledze rożne making of-y rożnych filmów, reklam i czesto widze cos takiego:
[Obrazek: 9zorn.jpg]

Może mi ktoś powiedzieć co to jest, jak się nazywa i do czego dokładnie służy bo jedynie mogę się domyślać a nazwy tego "czegoś" nie znam
Na innych making of-ach widziałem że to ma 2 strony i że druga jest matowa a jedna taka jak lustro.

Jeżeli wiece co to jest to piszcie ;)
Pozdro.
Odpowiedz
Z tego co wiem taka kula służy do tworzenia mapy świateł służącej potem do odzwierciedlenia tegoż światła na obiektach 3D, które potem będą umieszczone w tejże przestrzeni. Fachowo nazywa się to - o ile mnie pamięć nie myli - mapowanie sferyczne.
Odpowiedz
Dokładnie. Taką kule fotografujesz (filmujesz) z kolejnymi wartościami przesłony, tak jak przy HDRI. W zależności jak to zrobisz, uzyskasz mapę świateł, którą w dużym uproszczeniu można przyrównać do kulistego slajdu/przezrocza, przez który oświetlasz jakiś tam obiekt czy scenę 3D, który chcesz połączyć z żywym planem. W najprostszej wersji jest to "image base lighting", czyli właśnie takie oświetlenie bazujace na obrazie, gdzie źródłem może być nawet zwykły jpg na upartego. Jak masz obraz HDRI to masz już bardzo duże możliwości odtworzenia naturalnego światła w wirtualnym otoczeniu. Różne programy robią to na rożne sposoby, ale chyba najprostszym porównaniem będzie sfera obklejona refektorami które oświetlają scenę 3D w środku. Kolor i siłą reflektora jest regulowana własnie na podstawie mapy świateł uzyskanej z kuli.
Kolejnym elementem którym możemy uzyskać z kuli to mapowanie otoczenia. Jeżeli np. po Twoim pokoju chodzi lśniący robot, to wypadałoby, żeby w nim odbijał się ten pokój? Właśnie z takiego obrazu z kuli uzyskuje się bitmapę, którą możemy wykorzystać jako sferyczną panoramę która będzie się odbijać w błyszczących powierzchniach.
Jeżeli obraz z kuli jest dobrej jakości (choć są w tym celu używane lepsze narzędzia można go wykorzystać też jak tło do obrazu (kamera z obiektem znajduje się wewnątrz kuli "wytapetowanej" od środka obrazem z planu.

Przejrzyj tę stronę: http://www.pauldebevec.com/

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości