Projekt na rocznicę dla dziewczyny. Bardzo potrzeba pomoc
Witam :)

Zaczną może od krótkiego wstępu, mam na imię Łukasz i mam 21 lat na początek chcę przeprosić jeśli moje pytania wydadzą się śmieszne lub odpowiedz na nie będzie oczywista, ponieważ o tworzeniu filmów a także o programie Sony Vegas Pro, niestety ale nie mam zielonego pojęcia :(...a i jeszcze jedno, od dziecka mam tak że nie potrafię pisać konkretnie, tylko bardzo się rozpisuję :P

Przepraszam też moderatorów jeśli ten temat umieściłem w złym dziale, mam nadzieję że dla porządku przekierują go w odpowiednie miejsce.

Sprawa z którą zarejestrowałem się na tym forum wygląda następująco, dnia 4 lutego, będziemy obchodzić z moją dziewczyną kolejną już rocznicę naszego związku i z racji tego że skończyły mi się pomysły na prezenty materialne, ale także chcę żeby tym razem podarunek był wyjątkowy i pozostał w pamięci na długi długi czas postanowiłem zrobić coś od siebie, a mianowicie wpadłem na pomysł zrobienia filmu. Znajomi doradzili mi żebym skorzystał z programu Sony Vegas Pro 9 (z racji tego że korzystam z Windows XP SP 2) ale tutaj zaczynają się właśnie schody...bo moim zdaniem czasu jest mało (wypada mi w od połowy stycznia sesja), a bardziej zielonego człowieka w dziedzinie tworzenia filmów chyba nie ma :(.

Może opowiem krótko o założeniach jakie ma spełniać mój film. Czas trwania obliczyłem na mniej więcej 45-50 minut. Znajdować się na nim będzie 8-9 krótkich (3-4 minutowych) filmików, kręconych na kamerze (Sony Handycam DCR-SR52) z miejsc w których mamy wspólne wspomnienia (typu pierwsze spotkanie, randka, wakacje itd). Przerywnikami między tymi filmikami chciałbym żeby były nasze zdjęcia z określonym podkładem muzycznym (już przygotowany).

W ramach testu jak mi to wszystko wyjdzie i żeby szacunkowo określić czas jaki będę musiał przeznaczyć na wykonanie tego filmu, wybrałem jedno zdjęcie i jeden podkład muzyczny. Narodziły się następujące problemy, zupełnie nie wiem jak podczas trwania muzyki zrobić żeby zdjęcia zmieniały się w jakiś fajny sposób, poza tym jeszcze gorszy problem jest taki że 70% naszych zdjęć ma rozmiar 2736x3219 a 30% - 3648x2736, co powoduje że jak w Sony Vegas ustawiam sobie obraz na pełny ekran to te zdjęcia są kompletnie niewyraźne? Dlaczego? (nie wiem czy ta informacja się przyda ale korzystam z rozdzielczości ekranu 1920x1080). Kolejny problem pojawił się gdy zapisywałem ten filmik w formacie .avi wszystko poszło sprawnie lecz gdy wyświetliłem go na laptopie to obraz był z lekka fatalny...chciałbym też zrobić żeby na początku filmiku był efekt...hmm sam nie wiem jak go nazwać, włączania/wyłączania telewizora? Po prostu żeby był ten charakterystyczny dźwięk i białe światełko na środku, mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi?

Ogólnie moja prośba dotyczy wszelakiej pomocy w obsłudze tego programu, a także podsunięciu jakiś fajnych sprawdzonych rozwiązań, efektów lub wszelkiego rodzaju bajerów które mogą się przydać w takiego typu filmach.

Z góry dziękuje za przeczytanie tego posta i mam nadzieję że uda mi się z Waszą pomocą osiągnąć zamierzony cel :)
Odpowiedz
no to zacznij od tego http://www.allegro.ec24h.pl/kurs-sony-vegas-pro-9/

[Obrazek: 35391912_1024.jpg]
Odpowiedz
5 h oglądania :( kurczę trochę dużo...nie da się bez tego obejść?

No nic ściągam...

A może Sony Vegas to jednak za wysokie progi? Istnieje jakiś łatwiejszy program?
Odpowiedz
Ja bym sugerował Windows Movie Maker na początek.
Odpowiedz
Jeśli chcesz poświęcić jakiś czas na naukę jakiegoś programu do obróbki Video i dźwięku to wybierz VEGASA. Tym programem jeśli go z grubsza ogarniesz można naprawdę duuużo zrobić ;)
Np. gdy wybierzesz jakiś prostszy program poświęcisz mu swój czas na naukę a pewnego dnia wpadniesz na jakiś pomysł i będziesz chciał wykonać jakiś "fikuśny" efekt a tu D...PA!
Polecam VEGASIKA ;)
POZDRO
Odpowiedz
No nic...zabiorę się za tego Vegasa...już pobieram ten film o którym wspomniał Bogdan_New_Jersey, mam nadzieję że coś mi rozjaśni.

PS:
Jednak najbardziej nurtuje mnie chęć poznania odpowiedzi na to pytanie "poza tym jeszcze gorszy problem jest taki że 70% naszych zdjęć ma rozmiar 2736x3219 a 30% - 3648x2736, co powoduje że jak w Sony Vegas ustawiam sobie obraz na pełny ekran to te zdjęcia są kompletnie niewyraźne? Dlaczego?"

Znacie się na pewno o niebo lepiej ode mnie ogólnie na komputerach, może wykombinować czemu te zdjęcia są niewyraźne?
Odpowiedz
nad oknem podglądowym programu możesz ustawić sobie jakość podglądu. spróbuj ustawić (jeżeli nie masz - preview -> full)
Odpowiedz
A jeszcze mam pytanie, jest taka rozdzielczość zdjęcia którą jakby to powiedzieć widać najlepiej, w tym sensie że ostrość i barwa są idealne?
Odpowiedz
[Obrazek: beznazwy1du.jpg]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Cytat:5 h oglądania :( kurczę trochę dużo...nie da się bez tego obejść?
Idzie. Weź kuźwa komuś zleć, zapłać z 5 stów i już. Wrrrr... A najlepiej od razu naciśnij ten guzik "Zrób wideo dla laski", znajduje się na klawiaturze tuż koło "zrób zajebistego smoka" i pod "zrób HD z z VHS".
No dobra - teraz spokojniej.
1) Jesteś kompletnie totalnie zielony, daj se spokój z 45 minutowym mega nudnym wideo. Zrób cośz jajami dynamicznego co będzie miało 5-10 minut. Uwierz mi, że starczy.
2) Zdjęcia - jeżeli wiesz, co z nimi będziesz robił (np. czy będziesz powiększał czy nie) to przeskaluje i przytnij je na wielkość filmu. Czyli jeżeli będziesz robił film fullHD to przytnij 1920x1080. Ale ogólnie zastanów się nad możliwością nr 1 czyli zlecenia tego komuś - mając taki stan wiedzy jak teraz polegniesz z terminem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz