kilka porad potrzebnych
To mój pierwszy post więc witam wszystkich !

Z SV 10pro korzystam od kilku miesięcy, ale dla pewności i świętego spokoju chciałbym uzyskać pomoc w następującym zagadnieniu.

Jest jakieś jedno ustawienie SV które będzie idealnie pasowało pod ujęcia z różnych 'sprzętów' ?
Konkretnie to chodzi o to, że materiał kręcimy nikonem d300s, canonem 5d mark II i sporadycznie gopro hero 2.
Każdy sprzęt kręci w innej rozdziałce i zastanawiam się jakie ustawienia zastosować żeby podczas pracy przy każdym nowym projekcie było już wszystko ustawione. Jest taka szansa ? Czy trzeba ustawiać wszystko za każdym razem gdy zaczynam nowy projekt ?

Druga sprawa to w jakim formacie najlepiej/najkorzystniej zapisywać ?
Do tej pory zapisywaliśmy w .wmv i efekty można zobaczyć tutaj http://vimeo.com/user6474777/videos

Zastanawiam się czy dobrze robimy zapisując w .wmv czy może coś się traci na jakości.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

pozdrawiam
Odpowiedz
A możesz napisać jakie ustawiacie parametry lustrzanek?? No i co ma być docelowym miejscem Waszych filmów.
Odpowiedz
Jak ustawienie może pasować pod ujęcia? Z tego co myślę, to wystarczy tylko klatkarz dopasować.
Obecnie też przy tym robię bo asystuję w kręceniu filmu z takimi kamerami. Dlatego też my obraliśmy, ze obraz będzie realizowany w 720p. Lustrzanka Canona nagrywa w 60 klatkach i Go Pro Hero 2 w trybie 720 też nagrywa w 60-ciu. Więc się pokrywa. Jedyne co to projekt ustawić na 60 klatek, co zapewne wiecie.
Moja rada - ustawić jedną ilość klatek a z rozdzielczością to już trudno. Choć, jak pisze, ustawiając w tych dwóch kamerach jakość 720p otrzymujemy ten sam klatkarz.
Także reasumując: niech się klatkarz zgadza jedynie. Co do rozdzielczości to się nie da (zawsze z jednego źródła nagrywania będzie gorzej wyglądać). Domyślnie można więc przyjąć ustawienia rozdzielczości takiej, jakiej mamy nasz najlepszy klip.
Chyba że rzecz ma się inaczej z ustawieniami nagrywania lustrzanki Canon 5D Mark II (ale chyba jest tak samo).

Co do renderingu to można do formatu Vegasowskiego MP4. Dużo szybciej się renderuje niż WMV. I podobno ma też lepszą jakość (ja szczerze to nie widzę tych różnic jakościowych).
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Największym 'problemem' jest to że najwięcej ujęć mamy z d300s który kręci 1280/720 ale niestety tylko 25klatek...Tak że jeśli projekt będzie ustawiony na 60kl to będzie ok czy jakieś zgrzyty wyjdą ?
Odpowiedz
To już nie wiem, ale wiem że można by ten materiał co ma 25 klatek najpierw przerenderować do klatkarza 60 klatek i potem taki dopiero wciągać do finalnego montażu. A jak by wychodził "duch" na klipach gdzie przerobiliśmy z 25 klatek na 60 klatek, to wcześniej można by zafajkować "[x] Disable resample" w opcjach tych klipów. Nie wiem zupełnie o czym gadam teraz, ale wiem że to pomogło parę razy. Tylko nie wiem co to właściwie czyni wtedy z tym klipem.
Odpowiedz
MbM - Po co chcesz ustawiać projekt na 60 klatek? I potem co, będziesz to konwertował w dół by umieścić na YT czy Vimeo?
Jak to było w sztuce? "Łatwiej grubego kijka pocieńkować, niż cienkiego pogrubasić"
Lepiej więc utracić jakieś klatki podczas konwersji z 30 do 25, niż sztucznie tworzyć nieistniejące klatki.
Jak sądzę ujęcia z GoPro będą wykorzystywane do slow motion, ustaw Playback rate eventu na 2,4 i będzie perfekcyjne zwolnienie o połowę.
A nawet bez tego Vegas powinien sobie radzić (ew. zaptaszkuj disable resample jak pisał Bunch/Sister/whatever - przy okazji pisałem parę razy co to robi, w dokumentacji też jest). Nie ma mpod ręką materiału 60p żeby sprawdzić, czy będą ghosty. Generalnie jakkolwiek będziesz robić przeróbkę, czy to z PAL na NTSC czy vice versa, zawsze coś tracisz, o ile przekonwertowany film ma mieć tę samo długość (czyli np. odcinek zarówno 25 jak i 30 klatek ma trwać sekundę) Jeżeli prędkość nie jest istotna (dlatego pisze o zwolnieniu) możemy się tym wcale nie przejmować. Wtedy przykładowo 1 sekunda filmu 60p zmieni się w 2,4 sekundy filmu 25p, a jedna sekunda filmu 25p w 0,8 sekundy filmy 30p czy 0,4 s filmy 60p. No ale nie zawsze takiego efektu potrzebujemy.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Cytat:przy okazji pisałem parę razy co to robi,
Jakoś mi umknęło.
Odpowiedz
Bo ja wiem czy jestem zdziwiony... Na szczęście jak pisałem jest help i manual.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Tak, tylko że jak projekt mamy ustawiony na dajmy na to 25 klatek na sekundę i nasz klip też tyle ich ma, to gdy go przyspieszymy to i tak powstaje to brzydkie smużenie.
To przecież można przyjąć żelazną zasadę, że cokolwiek przyspieszamy (nawet jak klatkarz jest zgodny klipu z ustawieniami projektu) to wyłączmy tę funkcję.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości