Format do montażu
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jaki format materiału edytowanego jest polecany przez vegasa. Aktualnie montuje na AVCHD m2ts z bitrate do 24 mb/s i podgląd mi się ścina nawet na "DRAF" . Komp jest dobry ale dzisiaj rozmawiałem z kolegą filmowcem i powiedział żebym poszukał właśnie takiego bezstratnego formatu/codeku który dobrze współpracuje z vegasem i nie jest tak ciężki do odczytu jak avc
Odpowiedz
Fakt, AVCHD jest taki sobie do montażu, ale jeżeli "komp jest dobry" i masz go poprawnie skonfigurowanego, to nie powinien "ścinać" jak piszesz. Demonem prędkości nie będzie, ale pracować można normalnie nawet na full. Pytanie co to dla Ciebie oznacza "dobry".
Ale do montażu - np. bezstratny Lagarith, albo stratny ale świetny Cineform (płatny).

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(01-04-2012, 20:23)efix napisał(a):  Fakt, AVCHD jest taki sobie do montażu, ale jeżeli "komp jest dobry" i masz go poprawnie skonfigurowanego, to nie powinien "ścinać" jak piszesz. Demonem prędkości nie będzie, ale pracować można normalnie nawet na full. Pytanie co to dla Ciebie oznacza "dobry".
Ale do montażu - np. bezstratny Lagarith, albo stratny ale świetny Cineform (płatny).

Komputer mam taki http://allegro.pl/dell-inspiron-n5110-i7...79258.html
Nie jest to kombajn ale myślę, że do amatorki wystarczy. Problemem jest tylko dysk 5400 RPM . A powiedz mi kolego co znaczy "poprawne skonfigurowanie komputera" w twoim rozumowaniu? Bo można jestem dość zielony w ten sprawie. Jeszcze jedna sprawa- jaki polecasz program do konwertowania na lagarith?
Odpowiedz
Warto też pamiętać, że im lepszy do montażu i mniej stratny kodek, tym większe pliki się generują. Kiedyś pracowałem na ProRes 422 (natywny kodek na Macu) i godzina materiału zajmująca jakieś 4 GB w AVC po 'wypakowaniu' do ProResa spuchła do 90 GB (sic!). No ale montowanie w tym formacie to poezja - FullHD chodził płynnie na Core2Duo 2.2 GHz :)
Odpowiedz
(01-04-2012, 19:57)tombo10 napisał(a):  powiedział żebym poszukał właśnie takiego bezstratnego formatu/codeku który dobrze współpracuje z vegasem i nie jest tak ciężki do odczytu jak avc
AVCHD jest ciężki do odczytu ze względu na potrzebną duża moc CPU do dekodowania, bezstratne formaty są ciężkie do odczytu ze względu na potrzebną dużą wydajność twardych dysków, więc jak to się mówi "z czym do ludzi" z tym dyskiem 5400. Chyba, że mówimy tylko o jednej ścieżce video.
Odpowiedz
więc proszę o pomoc w doborze codeku który będzie dawał rade na moim kompie.
Odpowiedz
Cytat:A powiedz mi kolego co znaczy "poprawne skonfigurowanie komputera" w twoim rozumowaniu?
Komputer do montażu to komputer do montażu. Czyli powyłączane wszystkie niepotrzebne rzeczy (przynajmniej na czas edycji), system w dobrym stanie, zainstalowane np. tylko te kodeki, które są niezbędne, dyski SATA pracujące z pełną wydajnością w trybie AHCI a nie w IDE.
Generalnie lapki średnio nadają się do takich zabaw. No można, ale w komputerach do obróbki wideo na wydajność wpływa wiele czynników, jak pisał wcześniej Pinto. Będziesz pracował z kodekami bezstratnymi lub mało stratnymi jak Cineform - będziesz miał duuuuuużo większe pliki a szyna sytemowa będzie musiała przetłoczyć duuużo więcj danych na raz. Pojedynczy dysk 5400... no trochę mało... I nie jest to istotne, że to amatorka. Formaty HD są po prostu ciężkie.
Zupełnie inna sprawa, że moim zdaniem masz ten komputer słabo przygotowany do pracy. Ścinanie, nawet AVCHD, na procku i7, z 6GB pamięci i 64 bitowym Windows w trybie draft to lekka przesada.

Odpowiedz
witam
jestem nowym uzytkowniem sony vegasa i w ogole nowy w temacie filmowania: czy nie istnieje jakis bezstratny format, ktorego moge uzyc w sony vegas (bedący poźniej do otwarcia w kazdym programie)? taki odpowiednik tiffa w fotografii (lub od biedy PSD :) Musze przygotowac duzo filmow dla kogos innego do pozniejszego montazu - operacja, ktora chce wykonac to wywalenie dzwieku i podlozenie innego, nagrywanego cyfrowym dyktafonem.
Odpowiedz
Lagarith na przykład, Canopus Lossless itd. ale - bierz pod uwagę, ze pliki będą duże lub bardzo duże, nie ma też nigdy tak, że format można odczytać wszędzie. Także tiff czy psd muszą być obsługiwane przez odpowiednie biblioteki, w przypadku plików wideo są to kodeki.

Odpowiedz
Ok, dzieki za wskazowke. Sciagnalem i zainstalowalem Lagarith, moge go teraz wybrac z listy kodekow. Jeszcze jedno pytanie: ktora powinienem wybrac opcje w menu render as? Przypominam, ze chodzi o uzyskanie jak najbardziej uniwersalndgo materialu do pozniejszego montazu (i w super jakosci).
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości