Zmiana rozdzielczości klipu - jakość na YT
Hej

Moje pliki zródłowe maja rozmiar 1432x842 i teraz mam pytanie. Czy jeśli wyrenderuje je do HD 1270x720 jakość ulegnie pogorszeniu? (pomijajac fakt wyboru kodeka) chodzi mi o sama zmianę rozdzielczości. Wiem, ze to moze banalne i glupie pytanie, ale wole się upewnić.

Sprawa druga, film ma trafic na YT, gdy wrzucam go w rozmiarach zrodlowych nie ma zadnych czarny pasków pionowych czy poziomych, ale gdy wyrenderuje do 1280x 720 paski te pojawiaja sie w poziomie. Mam zmienić pixel aspect ratio aby ich nie bylo? jak to wplywnie na jakosć.

Lepiej wrzucic to na YT ze zrodłową rozdzielczością czy jednak ta HD mimo czarnych pasków po bokach, oczywiscie chodzi o jakosc (po wrzuceniu w rozdzielczosci zrodlowej w "informacjach o filmie wideo" na YT pisze, ze ma on rozdzielczosc 1224x720 czyli i tak ja zmienia)

z gory dzieki za odpowiedzi i sorki jesli troche zamotalem:)
Odpowiedz
Jakbyś nie zrenderował, YT sobie przerobi na jeden z ICH rozdzielczości (240, 360, 480, 720 lub 1080).
Więc aby uzyskać lepszy efekt, lepiej samemu przygotować już odpowiednio wybraną rozdzielczość.

Co do pytania - czy jakość ulegnie zmianie:
Chyba nawet nie zastanawiałeś się nad tym o co pytasz. Oczywiście, że zmiana rozdzielczości powoduje utratę jakosci. Przecież z 1432 punktów w poziomie, program musi zrobić 1280... Ani to podzielne...

Co do pasków - poczytaj o Pixel Aspect Ratio.
Jeśli film jest panoramiczny (16x9), i taki ma zostać - to musisz to odpowiednio ustawić (nie ważne od rozdzielczości).
Jeśli nie wiesz jak, to najprościej - weź kalkulator i sobie przelicz (przy proporcjach 16:9)...
Miałeś na matematyce proporcje? (twierdzenie Talesa?). Tutaj można zastosować :)
Odpowiedz
Podziękował, pomysle, poczytam i jak bym czegoś nie zrozumiał to napisze.

PS. zawsze myslałem, że zmiana rozdzielczości w dół nie wypływa jakoś znacząco na jakość, analogicznie do pomniejszania i powiększania np. fotografii
Odpowiedz
Ok. Jeśli zmniejszasz o jakiś sensowny współczynnik (np. 2x, 3x, ewentualnie 1,5... co już może być widoczne).
Ale jeśli współczynnik pomniejszenia jest 1432/1280 (zakładając, że pixel jest tu i tu kwadratowy) - współczynnik wyjdzie 1,11875.

Bardziej obrazowo:
To tak, jakbyś zmniejszył fotografię z rozdzielczości np. 600 (w poziomie) do 536pix.
lub bardziej obrazowo (przy jeszcze mniejszych wartościach)

10pixeli zostaje zmniejszone do 8,9pix... Czyli wyobraź sobie, że na tak małym obrazku masz na zmianę pixele czarny i biały. Po zmniejszeniu obrazu nawet skrajne pixele nie zostaną w swoich barwach - bo pierwszy będzie miał dodatkowo 11% koloru następnego... itd. Czyli ogólnie wyjdzie jedna wielka kiszka w kolorach szarych...

Przykład skrajny, ale powinien dobrze zobrazować sytuację.

Na filmie jest prawie tak samo (prawie, bo jeszcze dochodzi kolejna sprawa pogarszająca jakość - kompresja wewnątrzklatkowa oraz międzyklatkowa).
Więc dodatkowo pixele tracą swoje kolorystyczne parametry....
Odpowiedz
czyli jeśli materiał źródłowy ma jakaś dziwną rozdzielczość jak w moim przypadku to jest już pozamiatane, hmm fajnie
Odpowiedz
niekoniecznie :)
Zależy co to jest i co z tym chcesz zrobić.

Kamera raczej takich rozdzielczości nie daje - więc domyślam się, że to zrzut ekranu.

Jeśli nie jest konieczne pokazywanie całej przestrzeni obrazu, można obciąć odpowienio marginesy... aby otrzymać właściwą dla HD720 rozdzielczość.

Można również spróbować pomniejszyć odpowiednio obraz, a czarne miejsca wypełnić tłem (napisy np. z swoim nickiem, czy informacjami na Twój temat - strona www itd.) Ale dalej nie wiem, co to za materiał i do czego ma służyć. Poza tym, przy takich rozdzielczościach trzeba by wiele pomniejszyć (bo nastepna "w górę" to full hd - czyli 1920x1080...

Przypuszczam, że niestety jest to gra (niestety - bo nie przepadamy za tego typu prezentacjami) ;)
Więc pewnie ani jedna ani druga opcja nie wchodzi w grę.

Musisz sam popróbować i zweryfikować, czy na pewno utrata jakości będzie zauważalna, tym bardziej, że jak później wrzucisz na YT - a przypuszczam, że takie jest przeznaczenie tej produkcji; to niestety serwis YT za wielkiego kodowania nie przepuści (tzn. zmniejszą bierate do około 5 - 5.5Mbps o ile dobrze pamiętam - był taki temat na forum - ktoś nawet robił testy (może nie do końca odpowiednio przeprowadzone, jednak jakaś tam granica została odgadnięta).
Tak czy owak może się okazać, że cała ta operacja nie będzie miała większego znaczenia przy jakości youtube'owej.
Odpowiedz
jest to prezentacja sprzętu komputerowego w której występują fragmenty z gier. Monitor na którym nagrywane były te klipy ma proporcje 16:10 z ustawioną rozdzielczością 1440x900. Czyli najlepszym rozwiązaniem było by chyba nagrywanie tego materialu na monitorze o proporcjach 16:9 tylko, że ten monitor (do którego mam dostęp) o ile dobrze pamietam ma rozdzielczość natywna 1366×768 i pewnie przy ustawieniu 1280 obraz nie będzie ostry. Jednak przekonwertowanie 1366×768 na 720p wydaje się mniejszym złem.

Najlepiej iść do sklepu i kupić monitor full HD:)

Odpowiedz
Obraz będzie nieostry na tym monitorze - bo jak piszesz, rozdzielczość natywna jest ciut większa, jednak film będzie ostry. Przecież komputer nie pogarsza jakości przy ustawieniu trochę mniejszej rozdzielczości, tylko monitor nie radzi sobie z wyświetleniem, bo ma za dużo pixeli, i musi interpolować...

zatem jeśli masz taką możliwość, ustaw rozdzielczość 1280 x 720 i nagraj jeszcze raz (pamiętaj także o klatkażu 25klatek/s - no chyba że chcesz zrobić jakieś zwolnienia, to może 50 lub nawet 100 (o ile to przejdzie).
Ja jakoś nie mam doświadczenia w zrzutach ekranu, bo raczej nie robię takich rzeczy.

Jeśli natomiast chcesz film z 30 klatkami na sekundę, od razu tak nagrywaj, żeby unuknąć później przerabiania, a co często za tym idzie - powstaniu 'efektu ducha' itd.
Odpowiedz
hmm nie bardzo rozumiem z tym nieostry obrazem ale ostrym filmem,rozumiem, że film nagrany bedzie ok, ale jesli sam obraz ktory widzę na monitorze jest nieostry to na filmie tez będzie to widoczne. Patrze teraz no swoim monitorze i jak ustawie inna iz natywna rozdzielczość to np. tekst jest rozmyty/zniekształcony czy jak to tam nazwać i tak samo będzie widoczny na filmie (chyba). Nie wiem jak to się ma do wyświetlenia gry, ale teraz nie sprawdzę bo nie mam o dziwno tutaj żadnej zainstalowanej.

a co do wcześniejszego posta
(11-26-2011, 2:31)mateuszszar napisał(a):  Można również spróbować pomniejszyć odpowiednio obraz, a czarne miejsca wypełnić tłem
hmm nawet nie jak się do tego zabrać

a jest jakis sposób zeby po ustawieniu w opcjach projektu rozdzielczości 720p material zródłowy nie był do nie skalowany tylko poucinany tam gdzie nie pasuje? to tez w sumie jakies rozwiązanie, może tez nie najgorzej by to wygladało przy odpowiednich ujeciach/klipach
Odpowiedz
Jeśli przycięcie obrazu wchodzi w grę, to OK. Tylko musisz odpowiednio ustawić, żeby faktycznie 1px=1px.

Wracając do monitora i ostrego czy nieostrego obrazu:
Jeśli Twój ekran ma rozdziielczość natywną większą jak 1280x720, a tak chcemy nagrywać, to zmień rozdzielczość ekranu na 1280x720 (jeśli jest taka opcja). Obraz nnie będzie wyświetlany ostro, bo 720 pixeli w pionie będzie musiało być rozciągnięte na 768 fizycznych pixeli na matrycy (czyli wracamy niejako do problemu z pierwszego mojego posta w tym wątku).
Inaczej rzecz się ma w ekranach kineskopowych, gdzie nie ma ściśle określonej rozdzielczości ekranu, pixele nie są kwadratowe, i nie są aż tak wyraźne - dlatego na kineskopie zmieniając rozdzielczość nie widać znaczącej różnicy...):

Jeśli ciężko Ci w to uwierzyć, zrób próbę.
Zmień rozdzielczość na 1280x720, nagraj fragment czegokolwiek, a następnie zmień rozdzielczość na natywną i oglądnij to, co się nagrało.
ba... Wystarczy nawet zrobić Screenshot :)
Aby obciąć klip wideo do wybranej rozdzielczości, trzeba:
- w Event Pan/Crop, w rubryce 'Position' trzeba wpisać rozdzielczość 1280x720 odpowiednio w 'Width' oraz 'Height';
- aby skopiować ustawienia dla kilku klipów, wystarczy zaznaczyć wzorcowy/przygotowany klip, wybrać w prawokliku 'copy', oraz zaznaczyć pozostałe klipy i w prawokliku wybrać: 'paste event attributes'.
oczywiście dobrze to zrobić na wczesnym etapie, ponieważ tym sposobem skopiujemy również pluginy które są dodane do eventu.

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz: nie zapomnij ustawić parametrów projektu na tę samą rozdzielczość (1280x720) bo cała zabawa w obcinanie na marne pójdzie ;) bo jakość i tak będzie o dupę rozbić:

ps. Miłej zabawy.
Odpowiedz