Czym montują filmy profesjonaliści ? Filmy, które oglądamy w kinie
Wczoraj byłem na Immortals. Bogowie i Herosi. Jako, że fascynuje mnie montowanie filmów zacząłem się zastanawiać jak robią to profesjonaliści, co wykorzystują.
Szczególną uwagę zwróciłem na sceny walki, wiem, że to raczej animacja komputerowa, ale kurde, od wyjścia z sali zastanawiam się W czym oni to montują ?
Czy na forum istnieje ktoś kto potrafiłby odpowiedzieć mi na to pytanie :) ?

I taki mały bonusik:

Odpowiedz
A już to chciałem obejrzeć... kurcze, jak chcę pograć w grę komputerową to odpalam konsolę, a nie idę do kina. Na psy to wszystko schodzi...
Natomiast co Twojego pytania - chyba robisz podstawowy błąd logiczny, zadając pytanie "jak oni to MONTUJĄ" - montaż, to cięcie i klejenie. I tyle. Więc tego typu film spokojnie zmontujesz także Vegasem.
Jeżeli pytasz o efekty - wiele z nich także zrobisz na programach, które dostępne sę dla przeciętnego użytkownika, albo dla użytkownika z dobrą zdolnością kredytową.
I także można użyć do tego Vegasa na pewnych etapach albo do pewnych rzeczy. Ale zwykle jest to zespół programów, często specjalizowanych do jednej czynności oraz potężna moc obliczeniowa i całe zespoły wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Polecam lekturę magazynu Cinefx - tam 1/3 numeru to podziękowania różnych firm dla producenta, że zatrudnił ich przy produkcji jakiegoś dzieła. Wtedy ładnie widać, co kto robił. Jeden np. dym, drugi płomienie, trzeci domalówki, jakaś firma skanowała 3D, jakaś animowała smoka a jakaś wojowników. Ta firma robiła napisy początkowe, ta końcowe a ta trailery. Soft - częściowo zdany i popularny, jak Avid, AFX, 3dMax, Maya, Softimage itp część mniej znany (na leveleu amatorskim) tym Smoke, Flame, Inferno, ale! Praktycznie do każdego oprogramowania każda firma ma swoje unikalne dodatki, biblioteki oraz własnych programistów, konstruktorów itd.
Słowem - jeżeli pytasz, czy można coś takiego zrobić w domu - tak, można. Tylko normalnie zajmie to grupie specjalistów powiedzmy miesiąc, a Ty to byś robił przez parę lat i w związku z brakiem praktyki pewnie wyszło by tak sobie. Podsumowując - narzędzia i moc obliczeniowa jest coraz bardziej dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba, ale organizacja pracy, znalezienie ludzi, to przynajmniej w naszym kraju cholerny problem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Mam nadzieję, że nie z powodu udostępnienia tego wycinka nie chcesz pójść na ten film do kina :P
Jak zwykle okazałeś się pomocny :) Dziękuję :D
A mam takie pytanie, ten Cinefx to jakiś magazyn internetowy czy normalnie mogę to zamówić w sklepie ?
I tak żeby już nie zakładać kolejnego topicu, są jakieś gazety, które mogą pomóc w dokształcaniu się w montażu/efektach specjalnych ?

A jeśli chodzi o film to można było się spodziewać masy efektów specjalnych, moim zdaniem wyszło im to fajnie, chociaż 300 podobało mi się bardziej :D

EDIT:
Cinefx to chyba jest program do obróbki video// Ewentualnie jakiś silnik od nVidii
Odpowiedz
Literówka :) http://cinefex.com/
Cinefex jest kwartalnikiem, trzeba go zamówić przez net i raczej polecam wersję papierową. Elektroniczna jest upierdliwa w korzystaniu (czytasz on-line, bez możliwości zgrania na dysk). Pismo to w zasadzie relacje z realizacji filmów, wywiady itd. takie "making of"'y.
Gazet z nauką efektów itd. raczej nie znajdziesz, ale jest mnóstwo, mnóstwo książek i kursów wideo. Z tym, że są to zwykle rzeczy
"na temat X", czyli specjalizowane - a to o matte paintingu, a to kluczowaniu, a to o streoskopii, a to motion trackingu. Pomijam książki o 3D, bo do czego wykrozstasz czy to modelowanie, czy rgiwanie, czy teksturowanie to już zupełnie ina historia. No i pamiętaj, że efekty to nie tylko jakiś tam program, ale i cała masz rzeczy "namacalnych" - światła, motion control, rigi, specjalne obiektywy, pirotechnika, robotyka, animatronika, makeup efektowy itd.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz