Cięcie filmu
Witam
zaczynam swoja zabawę z Sony Vegasem i mam do Was pytanie
Wrzuciłem film (wanted) do sony Vegasa i chciałem go przyciąć do 1 sceny. Ok wszystko ładnie tylko jak próbuje renderowac to pokazuje mi czas grubo ponad 2 godziny i ciągle się nie zatrzymuje. Myślę ze jest to problem tego że renderuje sie cały film. Chociaż przyciąłem go do 1 scenki (trwającej 1:30 min) to jak chce rozciągnąć go to mógłbym cały film zrobić. Wie ktoś jak się pozbyć tego problemu i renderowac tylko 1 scenę.
Odpowiedz
Na wstępie poszukaj informacji na temat samego programu, jak renderować, przede wszystkim jak ustawić projekt, jak sprawdzić parametry wrzucanego filmu.

Podobne problemy do Twojego (długi czas renderingu) pojawiają się na forum średnio 2-3razy w tygodniu.
Nie będziemy za każdym razem dokładnie opisywać krok po kroku, jak pracować na tym programie.

Jest coś takiego jak MANUAL, jest POMOC [F1].
Jest forum z dużą ilością informacji.

Jeśli masz konkretny problem - czegoś nie wiesz - OK. Pomożemy rozwiązać. Ale nikt nie będzie Ci fundował prywatnej lekcji podstaw programu.

Są też tutoriale na YT.

Wystarczy trochę poszukać.

Ewentualnie może ktoś Ci udzieli korepetycji - ale nie licz, że za darmo ktoś będzie siedział godzinę, i wyjaśniał Ci tajniki profesjonalnego softu.
Odpowiedz
"Ale nikt nie będzie Ci fundował prywatnej lekcji podstaw programu"

"ale nie licz, że za darmo ktoś będzie siedział godzinę, i wyjaśniał Ci tajniki profesjonalnego softu."

No to końcu to jest podstawa czy zaawansowany problem. Ja myślę ze to jest podstawa i nie trzeba tutaj tłumaczyć godzinami tego ( chociaż nie wiem).

Ponownie proszę o pomoc
Wystarczy wskazówka gdzie co jak.

Dzieki
Odpowiedz
Na górze forum jest takie okienko "szukaj" wpisz tam jaki masz problem i poczytaj. Już kilkanaście razy było opisane co należy zrobić w takim przypadku. Wystarczy, że przeczytasz 2-3 tematy i będziesz wiedział o co chodzi. Jeśli nadal będzie coś niejasne, wklej linki do tematów, które przeczytałeś i napisz czego jeszcze nie rozumiesz.
Odpowiedz
To jest podstawa - program jest profesjonalny (tzn. nie takie, że wrzucasz plik, a on sam rozpoznaje i ustawia się optymalnie do plików).
Jestem prawie pewien, że nawet nie zmieniłeś ustawień projektu po wrzuceniu plików - co skutkuje tym, że pliki (prawdopodobnie system PAL), wrzucone do programu, który standardowo jest skonfigurowany pod NTSC, daje duże obciążenie procesora.
Bo rozdzielczość inna, ilość klatek. itd.

Później jeszcze dajesz render - pewnie jeszcze w innych parametrach. I dupa. Program jęczy, procesor się grzeje. Zupełnie niepotrzebnie.

1. Sprawdź jakiee masz pliki wejściowe (rozdzielczość, ilość klatek, przeplot, kodek - nie wszystkie są przyjemne do obrabiania)
2. Ustaw odpowiednio do tego projekt.
3. Zrenderuj z takimi samymi ustawieniami.

Ile się renderuje? :)
no właśnie.

Jeśli natomiast chcesz uzyskać inną jakość - inną rozdzielczość - oczywiście możesz to zrobić - ale musi to być świadomie ustawione.
Odpowiedz
Jak mówiłem jestem początkujący
ale bardzo ci dziękuje za pomoc :)
Faktycznie miałeś racje na początku nawet nic nie zmieniałem w ustawieniach projektu, ale widzisz człowiek uczy się na błędach
Dzieki
Odpowiedz
I dlatego, że jesteś początkujący, najpierw powinieneś dużo dużo poczytać.
Lepiej jak widzisz jednak uczyć się najpierw teorii, aby później nie robić błędów - które akurat można pominąć.
Poczytaj o rozdzielczościach (o standardach), o ilościach klatek, o przeplocie (kiedy dać przeplot, a kiedy usunąć), o kodekach (które nadają się do pracy w Vegasie, a które nie; które zajmują mniej miejsca, szybciej się renderują, dają lepszy efekt, wymagają mniejszej mocy obliczeniowej... na czym polega kompresja stratna/bezstratna).
Może i dużo na początek, ale uwierz mi, pomocne jak cholera.

Później jeszcze tylko poczytanie o narzędziach w Vegasie - ale to już można metodą prób i błędów...

Stosowanie efektów... pluginów wideo, audio.

Jak wytrzymasz, to będzie coś z Ciebie :)
Ale wiedz, że droga nie jest łatwa.

Nic jednak nie cieszy, jak oglądana własna produkcja ;) (mimo, że człowiek zna na pamięć każdą klatkę filmu).
Odpowiedz
Kurcze za wcześnie dziękowałem :)
Ustawiłem wszystko w projekcie i wrzuciłem kawałek filmu ale bez przeróbki i się renderuje, a gdy dodałem kilka efektów ( 3 dzwieki, flash) to już dzieje się to samo co wcześnie.
Dzięki Mateusz za radę na pewno poczytam trochę o obróbce bo po tych kilku godzinach przy sony vegasie coraz bardziej mi się podoba ;)
Odpowiedz
Do tego już musisz się przyzwyczaić, że efekty lubią być procesorożerne ;)
Odpowiedz
tzn wiesz to jest 1 czy 2 efekty w innym przypadku jak robiłem inny projekt (intro koledze) to było pełno fleshy efektów i 123 sie zrenderowało. Nie mam zielonego pojęcia o co tu chodzi :)
Odpowiedz