3 filmy obok siebie
Jak uzyskać taki efekt jak na filmie

Jest to zrobione za szybko i jako poczatkujący nie wszystko łapię.
Próbuję poprzez event pan/crop przesuwać pomniejszać i powiększać nakładam na 3 warstwy ale nie mogę uzyskać tego efektu.
Odpowiedz
Przecież wszystko jest pokazane dokładnie... Co prawda trochę szybko, ale jest pauza, więc można sobie poradzić.
Z czym nie możesz sobie poradzić? W którym momencie?
Odpowiedz
Już wszystko ok, trochę ćwiczeń i się udało.
Mam jeszcze dwa pytanka
1. jeśli chodzi o film w jakim rozmiarze go ustawić jeśli był kręcony kamerą sd, , kiedyś w VirtualDub ustawiałem 640x352, tutaj w którymś tutoriale polecają 720x480, która rozdzielczość lepsza do odtwarzania na dvd
2. co zrobić żeby SV pozwolił mi dodać film kodowany w xvid jako .avi
Zrobiłem to
http://sonyvegas.info/Temat-Xvid-Spos%C3%B3b-na-render
zainstalowałem tak jak proponowali +k lite codec full i kicha

Odpowiedz
1. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to DVD ma ścisle określone parametry (mówimy oczywiscie o standardzie DVD-VIDEO - czyli płytka, która bedzie się odtwarzała na teoretycznie wszystkich odtwarzaczach DVD).
Dla Polski obowiązuje system PAL, czyli masz do wyboru:
720x576 50i, 4:3
704x576 50i, 4:3
352x576 50i, 4:3
352x288 50i, 4:3
720x576 50i, 16:9
704x576 50i, 16:9

Oczywiście możesz również sobie zrobić 25p (progressive zamiast przeplot), ale to nei gwarantuje zgodności ze wszystkimi odtwarzaczami. Te najstarsze mogą sobie nie poradzić.

To, co jest w tutkach, często dotyczy filmików na YT, a że youtube nie jest polskim wynalazkiem, to w standardzie nie ma PAL, tylko NTSC - stąd inna rozdzielczość.

Jeśli faktycznie chcesz zrobić DVD-Video, to raczej 720x576 16:9 - jeśli ma byc panoramiczny.
2. Co do XviD'a, to owszem, do odtwarzania wystarczy K-lite... ale do zakodowania dobrze zainstalować pełną wersję - ze strony producenta. XviD jest darmowy, więc nie ma z tym problemu.
Wtedy, po zainstalowaniu, w opcji renderu, po wybraniu avi pojawi się opcja kodeka Xvid.
Odpowiedz
1.Ustawić lower field first czy upper i na razie retoryczne pytanie (bo przede mną jeszcze tworzenie filmu) czy sony vegas ma filtry pozwalające pozbyć się przeplotu? (deinterlace jak w VirtDub czy coś w tym stylu).
2. To ok, a czemu po zainstalowaniu tych kodeków SV nie chce mi dodać do projektu filmu avi
Odpowiedz
1. Przeplot - jeśli chcesz zostawić (czyli materiał idzie na telewizory kineskopowe - tak w skrócie), to zostaw taki jaki jest w plikach źródłowych. Nie ma znaczenia czy jest górny czy dolny, byle został taki sam - ewentualnie został usunięty, ale nigdy nie zmieniaj dolnego na górny i odwrotnie. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź na fragmencie z widocznym ruchem na ekranie :)
Jeśli chcesz się pozbyć, wystarczy w Vegasie renderować do Progressive, a w projekcie zaznaczyć metodę deinterlace (masz do wyboru: Blends fields albo Interpolate fields).
Możesz również użyć pluginów - w standardzie choba nie ma, ale można doinstalować, np.Boris....

2. A na pewno film jest zakodowany Xvidem? Sprawdź MediaInfo... może ja się mylę, ale jeśli to jest Xvid, i masz zainstalowanego pełnego Xvid'a, to Vegas powinien łyknąć jak złoto.
Odpowiedz
Cytat:Jeśli chcesz się pozbyć, wystarczy w Vegasie renderować do Progressive, a w projekcie zaznaczyć metodę deinterlace (masz do wyboru: Blends fields albo Interpolate fields).
czyli:
1. ustawić w project properties w field order none progresive scan czy też w zakładce render as w temlplate (field order none progresive scan)a video format na pal czy ntsc (żeby był jak najlepszy efekt na tv full hd.
Gdzie mogę ustawić w projekcie metodę deinterlace?
2.
Cytat: A na pewno film jest zakodowany Xvidem? Sprawdź MediaInfo... może ja się mylę, ale jeśli to jest Xvid, i masz zainstalowanego pełnego Xvid'a, to Vegas powinien łyknąć jak złoto.
Jest w xvid (załącznik)

Załączone pliki
.txt   1.txt (Rozmiar: 5.24 KB / Pobrań: 49)
Odpowiedz
1. Na telewizorze FullHD każde DVD będzie wyglądało słabo. Ja bym zrobił 720x576 PAL 25p (ewentualnie 50i).
Jeśli zostajemy przy tym, że tworzymy film bez przeplotu (czyli progressive), to zarówno w projekcie (Project Properties) jak i przy renderowaniu ustaw Field order: None (progressive scan).
Odtwarzacze obecnie używane (nawet te kilkuletnie) sobie poradzą.
Pamiętaj jeszcze o wybraniu w Project Properties opcji Deinterlace method: polecam Interpolate, ale możesz potestować jedną i drugą.

2. Film powinien się otworzyć bez problemu, ale też bez dźwięku :) - ponieważ ten jest zakodowany w AC3 - a taki format nie jest lubiany przez Vegasa ;)
Więc jeśli właśnie chodzi Ci o dźwięk, to trza by zaciągnąć inny program do wyciągnięcia i przekodowania samego dźwięku. Obraz natomiast powinien się otworzyć w Vegasie.
Odpowiedz
Zrenderowałem film ale niestety.
1. nie został skompresowany ma 11gb (chociaż długosć projektu to 2 min)
2. nie ma kodeka xvid w video format, sv nie widzi go
3. nie mogę odtworzyć nadal pliku avi, dlatego też pewnie nie widzi tego kodeka
coś jest nie tak. Przeplotu nie widać obraz na kompie zadowalający, na tv ze względu na wielkość pliku nie sprawdziłem

Odpowiedz
Jeśli robisz do DVD, to nie renderuj do AVI, tylko od razu do MPEG2 (DVD).
Odpowiedz